Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Adaptacja poddasza – jaki tynk wybrać?

Adaptacja poddasza – jaki tynk wybrać?

Mam poddasze w stanie surowym, które chciałbym zaadaptować na pokój dzienny. Ściany murowane są z cegieł. Jaki tynk na nich zastosować.

Czytelnikowi porad udziela ekspert mgr inz. Kamil Wiśniewski z firmy Cedat Sp. z o.o, producenta chemii budowlanej marki CEKOL:

(Prawidłowo nałożony tynk nadaje się bezpośrednio do pomalowania.)

(Prawidłowo nałożony tynk nadaje się bezpośrednio do pomalowania.)

Do ręcznego otynkowania surowych ścian możemy zastosować tynk gipsowy CEKOL TR-49 lub tynk cementowo-wapienny CEKOL ZT-02. Zastosowanie tynku gipsowego spowoduje, że ściany będą odznaczały się dużą gładkością bezpośrednio po wykonaniu.

Po związaniu i wyschnięciu tynku CEKOL TR-49 ściana nadaje się bezpośrednio do malowania, nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, jeżeli tylko tynk zostanie prawidłowo wykonany.

CEKOL ZT-02 to cementowo wapienny tynk maszynowy ale nadaje się również do nakładania ręcznego. Po wyschnięciu i związaniu powierzchnia tynku nie odznacza się taką gładkością jak tynków gipsowych i przed malowaniem wymaga dodatkowo użycia gładzi gipsowej lub cementowej.

Przed tynkowaniem powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Musi być ona oczyszczona z kurzu i wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Jeżeli zdecydujemy się na tynk gipsowy powierzchnia musi być zagruntowana emulsją gruntującą CEKOL DL-80 lub CEKOL GS-82. Jeśli nakładany będzie tynk cementowo wapienny powierzchnię ściany należy zwilżyć wodą, chyba że podłoże jest słabe i silnie chłonie wodę wtedy również należy zastosować emulsję gruntującą.

CEKOL TR-49 to lekki tynk gipsowy ręczny:

 • W celu przygotowania tynku należy zawartość opakowania wsypać do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcji 0,50 – 0,55 l wody na 1 kg suchej mieszanki i dokładnie wymieszać.
 • Tynk nakładać ręcznie równą warstwą na wcześniej przygotowane podłoże. Optymalna grubość nakładanej warstwy to około 10 mm, ale można go nakładać w grubszych lub cieńszych  warstwach.
 • Po nałożeniu tynku należy go wstępnie wyrównać za pomocą łaty aluminiowej.
 • Po częściowy stwardnieniu tynku należy wyprowadzić powierzchnię ścian i kątów.
 • W końcowej fazie twardnienia tynku powierzchnię należy zrosić wodą, zatrzeć ją pacą gąbkowa w celu wyciągnięcia „mleczka” a następnie wygładzić za pomocą stalowej nierdzewnej pacy.
 • Po związaniu i wyschnięciu powierzchnia nadaje się do malowania.

CEKOL ZT-02 to cementowo- wapienny tynk maszynowy, który doskonale sprawdza się również podczas nakładania ręcznego. Aby przygotować tynk zawartość opakowania należy wymieszać w proporcji 0,18 – 0,20 l czystej zimnej wody na 1 kg suchej zaprawy. Bezpośrednio po wymieszaniu tynk jest gotowy do nakładania. Tynk wykonujemy zgodnie z technologią wykonywania tradycyjnych tynków cementowych:

 • Wykonanie obrzutki: Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nie przekraczającej 3 – 4 mm na ścianach i 4 mm na suficie.
 • Wykonanie narzutu: Narzut stanowi druga warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8 – 15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty.
 • Wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku: Wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packa drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.

Świeży tynk należy chronić przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz zbyt szybkim wysychaniem. Po związaniu i wyschnięciu tynku w celu uzyskania bardzo gładkiej powierzchni możemy na jego powierzchni zastosować gipsową masę szpachlową lub gładź cementową. Przed zastosowaniem gipsowej masy szpachlowej lub gładzi cementowej powierzchnie tynku należy zagruntować emulsją gruntującą.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza