Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza nieużytkowego

Adaptacja poddasza nieużytkowego

Adaptacja poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne wymaga zastosowania izolacji, zarówno ocieplającej pomieszczenie, jak i zabezpieczającej przed nadmiernym hałasem.

Mam dom parterowy z poddaszem nieużytkowym z dwuspadowym dachem pokrytym blachą – pisze nasz czytelnik. – Chciałbym zaadaptować poddasze na sypialnię i pokój do pracy. Na podłogę chcę kupić płyty z wełny, czy je też mogę użyć do ocieplenia dachu? Jak gruba powinna być taka izolacja?

Czytelnikowi doradza ekspert z firmy ROCKWOOL:

W tym wypadku tylko rodzaj konstrukcji stropu uzależnia zastosowanie jednakowych produktów z wełny mineralnej na dachu i podłodze. Gdy mamy podłogę na legarach lub strop z belek, a wełna będzie wypełniać przestrzeń między tymi belkami – to możemy użyć tego samego produktu, co do izolacji połaci dachowej pomiędzy krokwiami. Takim uniwersalnym produktem mogą być np. płyty Superrock firmy Rockwool o bardzo dobrych parametrach cieplnych i akustycznych.

W przypadku wykonywania podłogi pływającej, czyli tam gdzie na stropie układamy ocieplenie, a następnie wylewamy warstwę betonu do izolacji poddasza – należy użyć innych produktów.

Oprócz funkcji ocieplenia i wytłumienia hałasów płyty z wełny pod wylewką betonową muszą przenieść obciążenia tzw. użytkowe, czyli umeblowania oraz związane z poruszaniem się ludzi. Wówczas stosuje się płyty z twardej wełny mineralnej np. Stroprock firmy Rockwool. Ściśliwość tych płyt to maksymalnie 4 mm przy obciążeniu 300 kg/m2. Dlatego można je stosować z powodzeniem w posadzkach budynków mieszkalnych.

Montaż tych płyt między krokwie jest kłopotliwy i nieopłacalny ze względu na wyższy koszt materiału, który jest związany z uzyskaniem podwyższonych parametrów wytrzymałościowych, dlatego też nie są one zalecane do izolacji połaci dachu skośnego (izolacja między krokwiami).

Dla stropu z podłogą drewnianą, rozdzielającą pomieszczenia ogrzewane, izolację z wełny wykonuje się zazwyczaj w grubościach od 5 do 10 cm w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej. Włóknista struktura wełny mineralnej bardzo dobrze pochłania dźwięki. Dopiero, gdy ocieplamy przegrody zewnętrzne, należy ograniczać straty ciepła.

Do ocieplenia poddasza zalecane jest 30 cm izolacji, montowanej w dwóch warstwach. Wełnę wkładamy miedzy krokwie oraz dodatkowo pod krokwiami. Taka grubość zapewnia nie tylko bardzo dobre ograniczenie strat ciepła przez dach, ale i zmniejszenie nagrzewania się pomieszczeń od letnich upałów.

W przypadku, gdy pokrycie dachu mamy wykonane z blachy – izolacja ze skalnej wełny mineralnej, dzięki swoim właściwościom akustycznym, zmniejszy hałas spowodowany uderzaniem kropli deszczu o blachę, co przełoży się na poprawę komfortu mieszkania. Dokładność montażu, szczelność na stykach kolejnych płyt, uzyskuje się przez dociskanie kolejnych ich odcinków i docinania z 2-centymetrowym naddatkiem.

Izolacja cieplna dachu z kamiennej wełny mineralnej to trwała ochrona przed zimnem i upałami letnimi, ale również przed hałasem z zewnątrz oraz bezpieczeństwo pożarowe.

(Ciche i ciepłe poddasze da idealne nam idealne warunki do pracy czy odpoczynku.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black