Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza. Ściany i stropy poddasza wykończone płytami budowlanymi

Adaptacja poddasza. Ściany i stropy poddasza wykończone płytami budowlanymi

Wykończenie ścian i stropów poddasza za pomocą płyty budowlanej MFP nie jest zadaniem trudnym. Po podstawowym przygotowaniu teoretycznym można wykonać tą pracę nawet samemu, bez pomocy ekipy budowlanej.

Zanim jednak zabierzemy się do wykańczania poddasza, warto poznać fachowe nazwy i role jakie pełnią tam poszczególne elementy. Pomoże to przy rozmowach z wykonawcami (jeśli jednak nie zdecydujemy się przeprowadzić tej operacji sami), a także ułatwi precyzyjne zadanie pytania w razie ewentualnych wątpliwości. Pierwszą grupą są tu elementy konstrukcyjne ściany kolankowej i więźby dachowej.

sciany i stropy poddasza

fot. designerer.com

1. Jętki umieszczone tuż pod kalenicą dodatkowo usztywniające konstrukcję, potocznie zwane grzędami.
2. Krokwie, stanowiące właściwy szkielet nośny dla pokrycia dachu.
3. Jętki dwugałęziowe. Powszechne jest (również wśród fachowców) mylenie jętek i kleszczy jak również błędne rozróżnianie na podstawie ilości elementów (gałęzi). Prawidłowe rozróżnienie wynika ze sposobu pracy danego elementu – jętka jest elementem ściskanym, natomiast kleszcze – rozciąganym. Jętki mogą przy tym być jednogałęziowe (pojedyncza belka) lub dwugałęziowe (jak na rysunku), natomiast kleszcze – wyłącznie dwugałęziowe.
4. Płatew – pozioma belka podpierająca jętki (jak w tym wypadku) lub krokwie.
5. Słup.
6. Miecz – ukośny element usztywniający węzeł słup – płatew jak również dodatkowo podpierający element poziomy.
7. Murłata.
8. Wieniec ścianki kolankowej.
9. Podwalina – belka przenosząca obciążenia z więźby dachowej na strop.

Kolejne elementy stanowią bariery izolacyjne chroniące budynek przed działaniem czynników zewnętrznych. Najistotniejszą jest pokrycie dachu, które (zależnie od wybranego materiału pokryciowego i parametrów geometrycznych dachu) może być ułożone na pełnym poszyciu z płyt MFP (omówionym szczegółowo w innym wpisie), a także izolacja termiczna i przeciwwilgociowa.

ściany i stropy poddasza

fot. designerer.com

1. Pełne poszycie połaci dachowej. W przypadku krycia dachu dachówką płytę MFP zastąpią tu łaty w rozstawie zależnym od rodzaju wybranej dachówki.
2. Izolacja termiczna w grubości jętek. W zależności od wybranego sposobu użytkowania przestrzeni nad jętkami izolacja termiczna może znajdować się w grubości jętek – oszczędzając tym samym dość znacznie ilość potrzebnego materiału izolacyjnego, lub też do samej kalenicy biec w grubości krokwi – co zapewnia dodatkową izolowaną przestrzeń strychu nad jętkami.
3. Łaty do montażu wykończenia z płyt MFP mocowane do konstrukcji dachu. Należy pamiętać o dopasowaniu rozstawu łat do modułu stosowanej płyty MFP, tak, aby łączenie płyt przebiegało zawsze na linii łaty.
4. Izolacja paroszczelna chroniąca warstwę izolacji termicznej.
5. Izolacja termiczna w grubości krokwi.
6. Łaty do montażu wykończenia z płyt MFP mocowane do ściany kolankowej. Zasada doboru rozstawu łat pozostaje taka sama jak w punkcie 3.

Na tak przygotowanym podłożu można przystąpić do montażu właściwego poszycia.

ściany i stropy poddasza

fot. designerer.com

1. Płyta MFP grubości 10mm. Wykańczając płytę należy pamiętać, aby jako pierwszej warstwy nie używać produktów (farb, bejc, lakierów) wodorozcieńczalnych, ponieważ spowoduje to utratę gładkości powierzchni płyt.
2. Szczelina dylatacyjna szerokości 12mm przy styku z elementami konstrukcji. Szczelinę należy wypełnić masą elastyczną przeznaczoną do drewna.
3. Płyty należy układać z przesunięciem względem siebie o pół długości elementu i mocować do łat gwoździami lub wkrętami. Odległości między elementami mocującymi przy krawędziach płyty nie powinny być większe niż 150mm a po środku – nie większe niż 300mm. Minimalny odstęp gwoździ lub wkrętów od krawędzi płyty to 16mm, a od narożnika 32mm.
4. Szczelina dylatacyjna szerokości 12mm przy ścianie, wypełniona jak w punkcie 2.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 7, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...