Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza – warstwy izolacji

Adaptacja poddasza – warstwy izolacji

Przystosowując poddasze do celów użytkowych należy pamiętać o wykonaniu właściwej izolacji termicznej dachu. Niezależnie od rodzaju pokrycia, cała konstrukcja dachu musi bezwzględnie składać się z kilku warstw chroniących wnętrze przed utratą ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. Innym celem jest również izolacja akustyczna pomieszczeń na poddaszu.

Izolacja poddasza jest skuteczna jeżeli spełnione są różne warunki doboru materiałów i ich parametrów – np. właściwa kolejność warstw, grubość wełny mineralnej, szczelne mocowanie paraizolacji oraz duża precyzja wykonania całego montażu.

Do ocieplana dachu najczęściej wybierana jest wełna mineralna (skalna lub szklana) i któryś z systemów suchej zabudowy. Bez względu na rodzaj używanych materiałów, zarówno konstrukcja dachu jak i ocieplenie muszą być chronione przed wilgocią. Stąd bardzo ważnym jest umieszczenie w konstrukcji dachu odpowiednich folii zabezpieczających warstwy izolacji cieplnej przed wilgocią. Jeśli tego nie zrobimy, izolacja zawilgoci się i starci właściwości izolujące. Poza tym zawilgocona izolacja może spowodować zniszczenie płyt gipsowo-kartonowych zamykających pomieszczenie od wewnątrz.

Dla wyeliminowania szkód spowodowanych przez parę wodną, stosowano zwyczajowo starą i sprawdzoną technikę wentylowania dachu. Polega ona na tym, że między pokryciem a termoizolacją tworzy się przestrzeń, w której swobodnie przepływa powietrze osuszające całą konstrukcję. Jest to łatwe do wykonania w wypadku dachów o poddaszu nieużytkowym. Natomiast w dachach spadzistych z poddaszami mieszkalnymi, w których termoizolacja umieszczona jest między belkami więźby dachowej, wentylowanie może odbywać się tylko w niewielkich przestrzeniach – w szczelinach między pokryciem a konstrukcją dachu.

Postęp technologiczny spowodował, że zaczęto stosować folie nazywane potocznie wiatroizolacjami. Początkowo folie te, charakteryzowały się niską przepuszczalnością pary wodnej, miały prostą budowę i były stosowane razem z dachówkami (zastępowały deskowanie i papę). System wentylowania dachu, w którym używano takich folii, był podwójny. Pierwsza szczelina, znajdująca się nad folią, wentylowała pokrycie leżące na łatach i kontrłatach, druga – pod folią – przewietrza termoizolację i konstrukcję dachu. Taki system sprawdzał się tylko w prostych dachach o połaciach prostokątnych bez lukarn. W dachach o skomplikowanych kształtach poprowadzenie szczeliny wentylacyjnej wzdłuż krokwi jest trudne lub wręcz niemożliwe. Obecnie w handlu powszechnie występują folie wstępnego krycia, które dzięki dużej przepuszczalności pary wodnej umożliwiają wyeliminowanie szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją. Uprościło to znacznie konstrukcję dachów – para wodna wydostaje się z termoizolacji przez stykającą się z nią folię dyfuzyjną i jest usuwana przez powietrze, przepływające w obszarze ołatowania.

Folie dyfuzyjne – nowej generacji

Stosując folie o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. folie dyfuzyjne) nie trzeba wykonywać szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją. Folie mogą leżeć na termoizolacji i jedynym warunkiem ich prawidłowego działania jest sprawnie funkcjonująca wentylacja zasadniczego pokrycia dachu, w naturalny sposób tworzona przez łaty i kontrłaty.

Rodzaj folii dyfuzyjnej dobiera się w zależności od stopnia jej dyfuzyjności, czyli możliwości przepuszczania pary wodnej i funkcji, jaką ma pełnić. Im paroprzepuszczalność jest większa, tym lepiej. Najlepsze folie, których montaż eliminuje z konstrukcji połaci dachowej pustkę powietrzna przepuszczają powyżej 1300g/m2 pary wodnej w ciągu doby.

Wełna mineralna

Z wyliczeń ekspertów wynika, że łączna grubość izolacji cieplnej w połaciach dachowych nie powinna być mniejsza niż 20 cm. W praktyce przyjmuje się za wystarczającą warstwę 25 centymetrów wełny mineralnej. Wysokość krokwi zazwyczaj nie jest wystarczająca, aby pomiędzy połacią dachową a płytą gipsowo-kartonową zmieściła się warstwa wełny o żądanej grubości. Dla zwiększenia tej przestrzeni używa się specjalnych wieszaków wchodzących w skład systemu suchej zabudowy, służących do podwieszania profili stalowych, do których mocowana jest płyta gipsowo-kartonowa lub inna okładzina. Takie mocowanie suchej zabudowy to również konieczność z innego względu. Płyta gipsowo-kartonowa mocowana bezpośrednio do krokwi narażona jest na pęknięcia na łączeniach pod wpływem pracy dynamicznych elementów dachu. Napór wiatru i zmiany temperatury to główne siły wywołujące ruchy konstrukcji dachu.

(Warstwy izolacji, rys. MIWO)

Po ułożeniu materiału izolacyjnego pomiędzy krokwiami, należy zamontować konstrukcję nośną z systemowych profili stalowych. To na niej układana jest druga (zazwyczaj cieńsza) warstwa wełny mineralnej. To likwiduje dodatkowo mostki termiczne poprawiając izolacyjność cieplną systemu. Jeżeli zachodzi taka konieczność (np. przy renowacji starych poddaszy) można również zwiększyć wysokość krokwi nabijając na nie dodatkowe listwy. Materiał izolacyjny koniecznie zabezpieczamy folią paroizolacyjną o wysokiej paroprzepuszczalności. Do konstrukcji przykręcane są płyty gipsowo-kartonowe. Właściwe użycie wełny mineralnej, dokładne i szczelne ułożenie paroizolacji to gwarancja długiego i bezproblemowego użytkowania poddasza.

Przestrzeń między krokwiami wypełniana jest szczelnie wełną mineralną dzięki sprężystości cienkich włókien. Często jednak zachodzi konieczność podwiązania od spodu brytów wełny w taki sposób aby utworzona z żyłki konstrukcja zapobiegała wysuwaniu się jej spomiędzy krokwi.

Generalnie dachy skośne ociepla się płytami i matami z wełny mineralnej: skalnej lub szklanej o małej gęstości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda (l = 0,035-0,037 W/(mK)). Do ocieplania dachów skośnych stosuje się także płyty lub maty laminowane – powleczone folią aluminiową, która odbija ciepło i pełni rolę paroizolacji. Dachy takie można również ocieplić luźną wełną w postaci granulatu. Jest to pracochłonne i wymaga dodatkowych zabiegów stolarskich. Do krokwi trzeba bowiem przymocować przeźroczystą folię i poprzeczne listwy, dzięki którym granulat będzie dokładnie i równomiernie rozprowadzony. Producenci wełny mineralnej proponują również systemy dociepleń dachów skośnych w których łączone są zalety wełny kamiennej i szklanej.

Dostarczana przez producentów, zrolowana wełna szklana jest w stanie skomprymowanym, tak że po rozcięciu opakowania „puchnie” do zamówionej grubości. Paski wełny przycięte na długość 1,5-2 cm dłuższe niż odstęp w świetle między krokwiami zakleszczają się między krokwiami. To gwarancja dokładnego wypełnienia przestrzeni. Montaż wełny następuje poprzez stopniowe posuwanie się od dołu ku kalenicy dachu. Producenci wełny szklanej oferują również wełnę z przyklejoną jednostronnie folią aluminizowaną. Rozwiązanie takie pozwala na ułożenie między krokwiami (wzdłuż) wełny bez dodatkowej konieczności stosowania folii paroizolacyjnej. Rolka posiadając boczne zakłady z folii, przytwierdzane zszywkami do krokwi, tworzy po ułożeniu równą, jednorodną powierzchnię. Dla projektujących uwaga: należy zachować jednakowy odstęp między krokwiami, gdyż rolki takiej wełny produkowane są w module 800, 900, 1000, 1200 (wymiary w mm).

Płyty z wełny kamiennej przeznaczone do izolacji dachów skośnych produkowane są najczęściej w wymiarach 1000 x 500/600 mm. Zależnie od rozstawu krokwi można dopasować wyrób o odpowiedniej szerokości. W razie konieczności przycięcia płyty do wymiaru rozstawu krokwi wystarczy użycie zwykłego noża kuchennego. Jest to możliwe ze względu na lekkość płyt z wełny kamiennej (gęstość płyt wynosi ok. 30 kg/m3). Należy pamiętać o tym, że szerokość przyciętej płyty powinna być 2-3 cm większa niż szerokość rozstawu między krokwiami. Chodzi tu oczywiście o wykorzystanie naturalnej sprężystości płyty, która po zamontowaniu jej między krokwiami bardzo dokładnie będzie przylegała bokami do belek krokwiowych nie przyczyniając się do powstania lokalnych mostków termicznych. Uwaga – nie należy docinać wełny urządzeniami mechanicznymi podczas montażu należy stosować się do instrukcji użycia wydrukowanej na każdym opakowaniu.

Rolka posiadając boczne zakłady z folii, przytwierdzane zszywkami do krokwi, tworzy po ułożeniu równą, jednorodną powierzchnię. Projektując należy jedynie zwrócić uwagę, aby zachować jednakowy odstęp między krokwiami, gdyż rolki takiej wełny produkowane są w module 800, 900, 1000, 1200 (wymiary w mm). Folię paroizolacyjną przymocowuje się zszywkami do krokwi.

Bardzo przydatne mogą okazać się akcesoria wchodzące w skład systemu ocieplenia dachu stromego. Szczelność połączenia między arkuszami folii zapewni nam taśma podwójnie klejąca. Szczelność na połączeniu folii z murłatą, płatwią lub murem uzyskamy stosując rozprężną taśmę uszczelniającą. Kleimy ją do muru lub murłaty, rozwijamy folię i przykręcamy łatę dociskową. Taśma, rozprężając się, wypełnia wszelkie nierówności między murem (murłatą) i łatą dociskową i w ten sposób zapewnia nam szczelny układ.

Błędy

Często powtarzającym się i poważnym błędem w zabudowie poddaszy jest niewłaściwe wykonanie warstw. Najczęściej polega on na zastosowaniu zbyt cienkiej warstwy izolacji termicznej. Błędem w budowie poddasza jest też brak paroizolacji, co powoduje ucieczkę ciepła z pomieszczenia ogrzewanego na poddasze, a przy tym – przepływ wilgoci do przestrzeni poddasza. Jeśli w dachu bez paroizolacji dodatkowo nie zapewniono należytej wentylacji, drewniane elementy konstrukcji poddasza ulegną szybkiemu zniszczeniu. Niedopuszczalne jest również mocowanie poszycia z płyt g-k bezpośrednio do krokwi. Ruchy i drgania konstrukcji bardzo szybko doprowadza do pękania połączeń płyt. Warto również o stosowaniu odpowiednich rodzajów płyt g-k, najlepiej ognio i wodoodpornych.

Na podstawie materiałów Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black