Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza: zmiana wysokości ścianki kolankowej

Adaptacja poddasza: zmiana wysokości ścianki kolankowej

Wysokość pomieszczeń na poddaszu i możliwość jego wygodnej aranżacji w dużej mierze zależy od wysokości ścianki kolankowej w projekcie domu. Wielu inwestorów zleca na etapie adaptacji projektu gotowego podniesienie ścianki kolankowej, w celu uzyskania większej powierzchni na poddaszu. Czy jednak zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Ścianka kolankowa jest zewnętrzną ścianą w domach z poddaszem. Ustawiona jest na stropie ostatniej kondygnacji i na niej opiera się więźba dachowa, a obciążenie z dachu przenoszone jest na strop i ściany niższej kondygnacji.

Architekt określa wysokość ścianki kolankowej uwzględniając przeznaczenie poddasza (użytkowe czy nieużytkowe), a także szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu i kąta jego nachylenia. Jeżeli projekt domu z poddaszem przewiduje nieużytkową wyższą kondygnację, którą użytkownik może wykorzystać na strych czy suszarnię, wysokość ścianki kolankowej wynosi zwykle ok. 70 cm. W projekcie z poddaszem użytkowym, ścianka jest już wyższa tak, by poddasze mogło służyć jako wygodna strefa mieszkalna. Im wyższa ścianka, tym większą powierzchnię ma poddasze.

Jeżeli ścianka kolankowa jest niewysoka, aranżacja poddasza nie będzie prosta. Kłopot będzie mniejszy, jeśli powierzchnia wnętrza będzie spora – wtedy pod skosami nie ustawimy mebli, tylko przeniesiemy je w głąb pomieszczenia.

Jeżeli ścianka kolankowa jest niewysoka, aranżacja poddasza nie będzie prosta. Kłopot będzie mniejszy, jeśli powierzchnia wnętrza będzie spora – wtedy pod skosami nie ustawimy mebli, tylko przeniesiemy je w głąb pomieszczenia.

W domach o kącie nachylenia dachu wynoszącym ok. 35-40 stopni, wysokość ścianki kolankowej wynosi najczęściej 1-1,1 m. To dobre rozwiązanie, które umożliwia swobodną aranżację poddasza. Na metrowej ściance kolankowej swobodnie zamontować można grzejnik pod oknem, ustawić łóżko, biurko czy stół kuchenny. Taka ścianka umożliwi również montaż okien kolankowych, które dodatkowo doświetlą wnętrza na poddaszu i zwiększą pole widzenia przez okno.

Podwyższenie ścianki kolankowej w projekcie

Zabudowa skosów utrudnia aranżację poddasza. Miejsca pod skosami wymagają niekiedy mebli pod zamówienie bądź przeniesienia wysokich szaf czy regałów na środek pomieszczenia. Dlatego inwestorzy planujący budowę domu z poddaszem już na etapie adaptacji projektu zlecają podwyższenie ścianki kolankowej, chcąc na przykład urządzić salon czy kuchnię na poddaszu. Biorąc pod uwagę, że standardowe szafki kuchenne mają głębokość 50-55 cm (przy blacie o głębokości 60 cm), to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm, jeśli przed szafkami chcemy stanąć w wygodnej wyprostowanej pozycji.

Podwyższenie ścianki kolankowej w projekcie wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami, dlatego każdą decyzję należy uzgodnić z konstruktorem i architektem. Zmiana wysokości ścianki kolankowej ma szczególne znaczenie w przypadku domów z poddaszem typu dworkowego. Wyższa ścianka to wyższy poziom okapu dachu – takie rozwiązanie zburzy proporcje domu: bryła przypominać bardziej dom piętrowy niż dworek.

scianka kolankowa adaptacja

Architekci przestrzegają przed wprowadzaniem dużych zmian dotyczących ścianki. Zaznaczają, że podwyższenie wysokości o jedną cegłę przy jednoczesnym obniżeniu okapu dachu jest rozwiązaniem do przyjęcia, które nie wpłynie negatywnie na wygląd bryły budynku.

Wraz z podniesieniem ścianki kolankowej należy liczyć się również z trudnością dostępu do okien dachowych. Umieszczone będą one na tyle wysoko, że nie tylko uniemożliwią wyglądanie przez nie, ale również ich otwieranie wymagać będzie wchodzenie na krzesło.

Prace adaptacyjne po podwyższeniu ścianki kolankowej wymagają dodatkowo opracowania nowego zbrojenia żelbetowych rdzeni, wzmacniające murowaną z pustaków (lub innych materiałów, najczęściej takich samych, z których buduje się ściany nośne) ściankę kolankową. Nieodpowiednio zbrojona ścianka zagraża konstrukcji budynku. Opracowanie nowych zbrojeń czy nawet nowy projekt więźby dachowej znacznie podwyższy koszt adaptacji projektu domu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny