Start Arrow Budowa domuArrow Akcesoria dachowe – wentylacja dachu

Akcesoria dachowe – wentylacja dachu

Jednym z najbardziej efektownych i co za tym idzie najpopularniejszych typów dachu jest dach spadzisty. Jego budowa jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Prawidłowe wykonanie tego elementu jest możliwe tylko wtedy, kiedy zastosujemy dobrej jakości akcesoria dachowe. Rodzaj pokrycia dachowego ma tutaj mniejsze znaczenie.

Co właściwie oznacza termin „akcesoria dachowe”? Pod tym pojęciem kryją się następujące grupy elementów: elementy wentylacyjne kalenic i okapu, elementy służące do doświetlania poddasza, elementy przejść przez połać dachową, obróbki komina, koszy oraz lukarn, a także wszelkie akcesoria mocujące. Ponadto do akcesoriów dachowych zaliczają się zabezpieczenia przeciwśniegowe oraz komunikacja dachowa.

Akcesoria dachowe – wyszczególnienie

Do elementów przejść przez połać dachową zaliczamy dachówki wentylacyjne, kominki wentylacyjne, przewody do paneli słonecznych, a także przejścia anten.

Zdaniem eksperta – Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
Kominki wentylacyjne są coraz częściej stosowane na dachach jako alternatywa dla kominowych kanałów wentylacyjnych. Kominki takie spełniają swoje zadanie równie dobrze jak tradycyjne kanały wentylacyjne a nie mają ograniczeń stosowania w kwestii ich umiejscowienia.

(Kominek wentylacyjny płaski, fot.Klöber)

Wybierając kominek wentylacyjny najlepiej jest zdecydować się na rozwiązanie systemowe. Nie ma jednego, najlepszego miejsca na dachu do montażu kominka. To, w którym miejscu połaci dachowej zostanie zainstalowany zależy wyłącznie od nas.

W skład systemu przejść przez połać dachową wchodzą: element przejściowy, czyli płyta podstawowa oraz montowane na niej akcesoria. Dodatkowo możemy wybrać akcesoria uzupełniające. Co kryje się pod tym ostatnim pojęciem?

Przemysław Skibiński:
Do tej ostatniej grupy można zaliczyć elastyczne rury przyłączeniowe do kominków, kołnierze uszczelniające przejścia rur przez membrany, taśmy klejące, uszczelniające. Ostatnio pojawiły się również elementy przejściowe do sprawnego i szczelnego przepuszczania przez połać dachową przewodów do paneli solarów

Wentylacja dachu i jej rola

Na stan dachu w olbrzymim stopniu wpływa wentylacja kalenicy oraz okapu. Częstym zjawiskiem jest wilgoć skraplająca się od wewnątrz oraz zbierająca się na warstwie termoizolacyjnej dachu. Likwidacja tych problemów jest możliwa wyłącznie dzięki sprawnie działającej wentylacji połaci dachowej. Mowa tutaj w szczególności o narożu dachu oraz kalenicy.

Jak zapewnić prawidłową i bezproblemową wentylację w tym miejscu?

Przemysław Skibiński:
Najprościej byłoby nie stosować żadnych elementów uszczelniających i zostawić wolną przestrzeń pod zamontowanymi gąsiorami. Takie rozwiązanie byłoby prawidłowe, ale tylko pod kątem wentylacji, natomiast mielibyśmy poważny problem ze śniegiem, deszczem i kurzem podwiewanymi pod gąsiory.

 

W związku z powyższym w tych newralgicznych punktach musimy zastosować rozwiązania łączące funkcje wentylacji z uszczelnianiem. Często stosuje się w tym celu elementy wykonane z tworzywa sztucznego z tzw. szczotkami. Popularne jest także użycie taśmy kalenicowej.

 

(Taśma kalenicowa, fot.Klöber)

Wentylacja okapu

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja okapu? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest w dużej mierze od typu konstrukcji. Przykładowo, popularnym rozwiązaniem są kratki wentylacyjne z grzebieniem.

Przemysław Skibiński:
Są to elementy zapewniające odpowiedni wlot powietrza (min. 200 cm2/mb) a jednocześnie zabezpieczające przed przenikaniem ptaków i innych zwierząt pod profilowane pokrycie dachowe.

 

(Elementy wentylacyjne z grzebieniem, fot.Klöber)

Pozostała nam jeszcze do omówienia kwestia doświetlenia poddaszy. Do tej grupy akcesoriów zaliczamy okna połaciowe, świetliki a także wyłazy dachowe. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne, przezroczyste dachówki świetlikowe.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Prawidłowy montaż blachodachówki | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-31 11:01:09

[...] umieszczamy wzdłuż całego okapu i kalenicy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wentylacja dachu zachodzi w sposób prawidłowy – powietrze będzie wpadać przy okapie i uchodzić od strony [...]

Pokrycie dachu - dom pod lasem | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-19 01:58:17

[...] Akcesoria dachowe – wentylacja dachu Jednym z najbardziej efektownych i co za tym idzie najpopularniejszych typów dachu jest dach spadzis...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty