Start Arrow OgródArrow Akcesoria Ogrodnicze – czym ciąć żywopłot?

Akcesoria Ogrodnicze – czym ciąć żywopłot?

Aby nasz żywopłot rozwijał się prawidłowo i bujnie się rozkrzewiał, konieczne jest jego regularne przycinanie przy użyciu właściwych narzędzi. Możemy tego dokonać za pomocą narzędzi ręcznych lub też narzędzi elektrycznych bądź spalinowych.

Zobacz także: 

Wiele osób wybierając narzędzia do cięcia żywopłotu kieruje się wyłącznie ceną. Nie jest to dobre podejście – trzeba koniecznie wziąć pod uwagę zarówno rodzaj planowanych prac, jak i typ rozmiary żywopłotu.

Sekatory i nożyce ręczne

Narzędzia do ręcznego przycinania żywopłotu na ogół są stosunkowo tanie. Ceny tych najmniejszych (o długości około 15-20 cm, wliczając rękojeść), służących do przycinania drobnych gałązek, zaczynają się od kilkunastu złotych. Tego typu narzędzia są zazwyczaj stosowane w przydomowych ogródkach, nie nadają się do zastosowań przemysłowych.

(Narzędzia do ręcznego cięcia żywopłotu nadają się do stosowania tylko w przydomowych ogródkach)

Dobór narzędzi zależy też od rodzaju żywopłotu – jeśli jest on niedużych rozmiarów i chcemy usunąć z niego gałęzie, które jeszcze nie zdrewniały, w zupełności powinny wystarczyć nam nożyce mechaniczne. Do podcięcia zdrewniałych gałęzi zdecydowanie lepiej nadawać się będzie sekator nożycowy – powinien sobie poradzić zarówno z suchym, jak wilgotnym drewnem.

Prace przebiegną zdecydowanie najsprawniej, jeśli wybierzemy sekator z przekładnią. Dzięki niemu nie będziemy musieli używać zbyt dużej siły do przycinania grubych narzędzi. Jeśli czeka nas bardzo dużo pracy, wówczas najlepszym rozwiązaniem są nożyce dźwigniowe. Dzięki nim przycinanie odbywa się z trzykrotnie większą siłą, niż przy użyciu narzędzi.

Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda uchwyt narzędzia – jeśli jest on zaopatrzony w tzw. odbojniki, możemy być pewni, że nasze dłonie nie będą narażone na urazy, nawet przy użyciu dużej siły.

Narzędzia elektryczne

Jeśli decydujemy się na kupno elektrycznego sekatora, musimy się liczyć z tym, że czeka nas znacznie większy wydatek. Ceny tego typu narzędzi na ogół mieszczą się w przedziale 400-900 zł. Efekty cięcia zależą od mocy silnika. Większość dostępnych na rynku sekatorów charakteryzuje się mocą wynoszącą 400 – 700 W – oczywiście warto wybierać te, których moc jest wyższa. Im dłuższe jest ostrze narzędzia, tym grubsze gałęzie możemy za ich pomocą skutecznie przycinać.

 

(Narzędzia elektryczne są mniej poręczne, ale ich skuteczność jest nieporównanie większa)

Nieco trudniejsze w obsłudze, ze względu na ich dużą wagę są elektryczne nożyce. Jeśli jednak prawimy się w ich obsłudze, będziemy mogli bardzo łatwo uzyskać idealnie równą powierzchnię żywopłotu. Przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy urządzenie posiada zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, oraz wyłącznik bezpieczeństwa do szybkiego unieruchamiania ostrza w nagłych wypadkach.

Narzędzia spalinowe

Jeszcze bardziej wydajnym i skutecznym narzędziem jest sekator spalinowy. Ma on dodatkową zaletę – może być stosowany również tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Jest to urządzenie dość ciężkie i niezbyt poręczne, ale bez problemu poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami.

Do cięcia żywopłotu możemy także użyć nożyc spalinowych – jest to narzędzie bardzo podobne do sekatora spalinowego pod względem obsługi. Warto wybrać takie, które posiadają odśrodkowe sprzęgło, oraz przekładnię.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrody przed nadejściem jesieni - jak je przygotować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-11 12:30:57

[...] Akcesoria ogrodnicze – czym ciąć żywopłot? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty