Start Arrow OgródArrow Akcesoria Ogrodnicze – mechaniczne odśnieżarki

Akcesoria Ogrodnicze – mechaniczne odśnieżarki

Zaśnieżony krajobraz ma w sobie wiele uroku. Śniegowa kołderka pokrywająca ogród nie tylko wygląda pięknie – jest również potrzebna roślinom. Dzięki niej mróz nie jest im straszny. Zbyt duża ilość śniegu w okolicach domu może jednak stanowić duży problem dla jego mieszkańców, utrudniając im poruszanie się. Niezbędne jest zatem regularne odśnieżanie posesji.

Zobacz także: 

Śnieg z niewielkiego ogródka można usunąć ręcznie, przy pomocy szufli do śniegu lub łopaty. Problem pojawia się jednak, gdy nasz ogród jest dużych rozmiarów. Ponadto, nie każdy jest w stanie odśnieżyć ogród ręcznie – chociażby ze względu na wiek lub stan zdrowia. Dużą pomocą mogą być wówczas odśnieżarki elektryczne lub spalinowe.

 

(Zbyt duża ilość śniegu zalegającego w ogrodzie może nam utrudnić poruszanie się po nim)

Wyglądem odśnieżarki do złudzenia przypominają kosiarki, jednak zamiast noży tnących w ich przedniej części znajdziemy wirnik, który wciąga śnieg. Następnie śnieg wydostaje się z urządzenia poprzez wyrzutnik.

Odśnieżarki elektryczne

Zobacz również: 

Największą zaletą odśnieżarek elektrycznych jest ich niewysoka cena – możemy je kupić już za około 500 złotych. Ponadto nie wytwarzają za dużo hałasu, dzięki czemu nie będziemy zakłócać spokoju naszych sąsiadów. Są też łatwe w obsłudze, zwrotne i dosyć lekkie, dzięki czemu możemy łatwo je przenosić. Ich przechowywanie zazwyczaj nie stanowi problemu dzięki składanym rączkom.

Odśnieżarki elektryczne dobrze sprawdzą się na niewielkich obszarach. Możemy też bez obaw stosować je na terenach pochyłach (gdy nachylenie terenu wynosi ponad 20 procent), gdzie odśnieżarki spalinowe mogą sobie nie poradzić.

Niestety, rozwiązanie to nie jest pozbawione wad – ich zasięg ograniczony jest niestety długością kabla. Wynosi ona zazwyczaj nie więcej niż 30 metrów (należy też pamiętać, ze do odśnieżarki elektrycznej nie powinno się stosować przedłużaczy). Dodatkową wadą jest to, że mogą sobie nie poradzić z grubą (powyżej 30 cm) warstwą śniegu, oraz ze śniegiem mocno zmrożonym.

(Nie zawsze jesteśmy w stanie usuwać śnieg ręcznie - wówczas pomoże nam odśnieżarka mechaniczna)

Odśnieżarki spalinowe
Gdy powierzchnia ogrodu jest bardzo duża, lub gdy nie mamy łatwego dostępu do gniazdka elektrycznego, warto zastanowić się nad zakupem odśnieżarki spalinowej. Są to urządzenia zaopatrzone w silnik czterosuwowy (na benzynę) lub dwusuwowy (wykorzystujący mieszankę benzyny z olejem). Pierwszy typ ma większą moc i jest bardziej wydajny. Ponadto odśnieżarki dwusuwowe wymagają ręcznego popychania, co przy większych zaspach nie jest łatwe. Na rynku pojawiły się jednak także modele samobieżne – zaopatrzone w biegi, jak w samochodzie.

Odśnieżarkę spalinową możemy wybrać w wersji kompaktowej lub pełnowymiarowej:

  • Kompaktowe odśnieżarki spalinowe – bez problemu poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości 30 centymetrów. Łatwo jest nimi operować – są małe, lekkie i zwrotne. Ponadto emitują niewiele spalin i są ciche. Zaopatrzone są we własny napęd i koła lub gąsienice.
  • Duże odśnieżarki spalinowe – przy bardzo dużych opadach śniegu, lub na rozległych terenach najlepszym wyjściem są duże odśnieżarki spalinowe. Znajdują zastosowanie nie tylko w w gospodarstwie domowym, ale też na przykład na terenie parku. Zaopatrzone są we własny napęd. Bez trudu poradzą sobie nawet z półmetrową warstwą śniegu, lub ze śniegiem mocno zanieczyszczonym (na przykład wymieszanym z gruzem). Problem może pojawić się jednak na terenach pochyłych – przy nachyleniu gruntu wynoszącym więcej niż 20% ich użycie staje się niemożliwe.

Podstawowe parametry odśnieżarek
Niezależnie od tego, który typ urządzenia wybierzemy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Szerokość robocza (szerokość odśnieżania) – im większa jest wartość tego parametru, tym szybciej przebiega praca. W praktyce powinna być jednak dopasowana do wymiarów naszego ogrodu. Jeśli jest niewielki, wybierzmy urządzenie o szerokości roboczej do 0,5 metra – większa szerokość robocza może uniemożliwić wykonywanie manewrów na malym terenie.
  • Wysokość robocza – wartość ta mówi nam, z jak grubą warstwą śniegu urządzenie jest sobie w stanie poradzić. Jeśli nasza posesja położona jest w mieście, wysokość robocza wynosząca około 10 cm powinna wystarczyć. Poza miastem lepiej wybrać urządzenie o wysokości roboczej około 30 cm.
  • Skrzynia biegów – obecność biegów przyda się przy terenie „problematycznym” – na przykład silnie pofałdowanym.
  • Napęd – może być kołowy lub gąsienicowy, najwygodniejsze są jednak urządzenia, w które są same przesuwane do przodu przez pracę wirnika.
  • Odległość odrzucania śniegu –  zazwyczaj producenci podają pewien zakres (np. od 1 do 5 metrów), Różnice w odległości mogą wynikać z rodzaju śniegu i stopnia jego wilgotności. Należy zawsze brać pod  uwagę wartość minimalną i ocenić, jak się ona ma do wymiarów naszego ogrodu. Zwróćmy też uwagę na to, czy urządzenie posiada obrotowy wyrzutnik, umożliwiający regulację wyrzutu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród