Start Arrow OgródArrow Akcesoria Ogrodnicze – ręczne odśnieżanie

Akcesoria Ogrodnicze – ręczne odśnieżanie

Zalegający śnieg w ogrodzie, choć może wyglądać bajkowo, nie sprzyja ani naszemu komfortowi poruszania się po posesji, ani roślinom, nawet tym zimolubnym. Pokrywa śnieżna uniemożliwia roślinom dostęp do powietrza, a pod jej ciężarem rośliny po prostu marnieją. Warto więc regularnie odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie, podjazd czy ogrodowe ścieżki. Ale czym odśnieżać?

Zobacz także: 

Akcesoria ogrodowe, które okażą się niezbędne w sezonie zimowym, dzielą się na ręczne i mechaniczne. Ich wybór powinniśmy dostosować zarówno do wielkości posesji, jak i do naszych możliwości, zarówno finansowych, jak i fizycznych. Pamiętać bowiem należy, że odśnieżanie, szczególnie sporego odcinka pokrytego grubą warstwą zimowego puchu, nie jest łatwą pracą.

Ręczne narzędzia ogrodowe

Najpopularniejsze są łopaty śniegowe, szufle i odgarniacze. Choć wydaje nam się, że możemy samodzielnie przygotować prowizoryczną łopatę z kawałka sklejki przymocowanej do trzonka, to jednak praca nią może się okazać nie tylko mało komfortowa, jak i na dłuższą metę niemożliwa. Dlatego warto wyposażyć nasz warsztat domowy w profesjonalne akcesoria ogrodnicze.

Łopaty czy szufle do śniegu mają najczęściej głowice (część do nabierania śniegu) wykonaną z lekkich materiałów, takich jak: sklejki drewniane, plastik, blacha czy aluminium. Te ostatnie są lekkie i bardzo trwałe, ale i koszt jest znacznie wyższy niż przy łopatach plastikowych.

Możemy wybrać również łopaty, które mają powierzchnię wykonaną z tworzywa sztucznego, ale krawędzie albo też z plastiku, albo już z aluminium. Te pierwsze lepiej nadają się do nierównej nawierzchni np. z bruku, krawędzie aluminiowe łatwiej nabiorą śnieć z gładkiej powierzchni betonu czy asfaltu.

(Każdy właściciel przydomowego ogródka powinien się zaopatrzyć w narzędzia do odśnieżania. Najpopularniejsze są łopaty śniegowe, warto wiedzieć, jakie są dobrej jakości.)

Bez względu na to, z czego wykonane są krawędzie, wybierając szufle do śniegu zwróćmy uwagę, by były one wygięte do góry po łuku, nie ostre – dzięki temu śnieg nie będzie się zsuwał. Jeżeli przednia krawędź dodatkowo pokryta będzie metalem – taka łopata ułatwi nam również skucie cienkich warstw lodu na nawierzchni.

Dla naszej wygody sprawdźmy również jak wykonany jest trzonek łopaty. Pamiętajmy, że ręczne odśnieżanie to męcząca praca – dlatego uchwyty powinny być na tyle ergonomiczne, by nie utrudniać nam jeszcze bardziej zadania. Oprócz dobrego wyprofilowania, uchwyt trzonka powinien również być wykończony gumową warstwą tworzywa, dzięki temu będziemy trzymać go stabilniej w dłoniach, które dodatkowo nie będą nam marzły.

Akcesoria ogrodowe, które powinien mieć właściciel większego ogrodu, to ręczne pługi śnieżne. Dużo łatwiej usuniemy nimi zalegający śnieg z szerokiego podjazdu czy przestronnego trawnika. Ręczny pług śnieżny ma bowiem głowice znacznie szersze niż szufle do śniegu, które najczęściej są 40-50 centymetrowe.

(Pług śnieżny jest wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu śnieg nie przywiera do głowicy. fot. FISKARS)

Mimo dużych gabarytów, pługi śnieżne nie są ciężkie i nadwyrężają naszych mięśni. Głowice wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych, z krawędziami pokrytymi aluminium lub metalem. Dzięki takiej budowie będziemy mogli „wjechać” nimi w mocny, zbity śnieg.

 

Zobacz także: 

Ani łopatą, ani pługiem nie należy jednak skuwać grubej warstwy lodu. Nie dość, że się napracujemy, to na dodatek bardzo szybko uszkodzimy narzędzia ogrodowe. Warto więc mieć w garażu również skuwacz do lodu. Wykonany ze stali dużo łatwiej poradzi sobie z lodową powłoką. Wystarczy jedno silne uderzenie, by pokonać taflę…

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużych ogrodów, ręczne narzędzia ogrodowe raczej nam nie wystarczą. Na szczęście mechaniczne odśnieżarki to duża oferta, która dopasować można zarówno do projektu ogrodu, jak i naszego domowego budżetu.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Akcesoria Ogrodnicze - mechaniczne odśnieżarki do dużego ogrodu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-03 14:31:15

[...] Akcesoria ogrodnicze – ręczne odśnieżanie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty