Start Arrow OgródArrow Akcesoria Ogrodowe Drewniane – jak impregnować?

Akcesoria Ogrodowe Drewniane – jak impregnować?

Po zimie powinniśmy szczególnie zadbać o akcesoria ogrodowe drewniane, a także altany ogrodowe, pergole czy płoty. Impregnacja drewna zabezpieczy powierzchnię przed owadami, grzybami i sinizną, oraz destrukcyjnym działaniem promieniowania UV i wilgoci.

Ekspert radzi:

Andrzej Cholewka z firmy Lakma

Systematyczne impregnowanie drewnianych elementów narażonych na czynniki atmosferyczne jest kluczowe do tego, by służyły nam one długo i zachowały swoje właściwości.

Pamiętajmy, że drewno jest materiałem bardzo podatnym na wilgoć. Pod jej wpływem drewno zaczyna pracować, przez co tworzą się w nim szczeliny. W nich zaś po pewnym czasie pojawiają się grzyby i glony, które dopełniają dzieła zniszczenia. Nie mniej destrukcyjnie na elementy drewniane działają promienie UV.

Dlatego też warto korzystać z impregnatów do drewna, takich jak Drewnokolor, które tworzą trwałą barierę zabezpieczającą. Zawierają one w swoim składzie nanocząsteczki i specjalne woski zabezpieczające drewno przed wnikaniem wilgoci, która tworzy dogodne warunki do rozwoju wspomnianych wcześniej grzybów i glonów, a także przed promieniami UV.

Nim jednak nałożymy ochronną warstwę impregnatu musimy sprawdzić czy powierzchnia, którą chcemy zabezpieczać jest sucha. Jeżeli w ciągu ostatnich dni była ona narażona np. na opady lub może być narażona na deszcz kilkanaście godzin po impregnacji, wtedy powinniśmy odłożyć w czasie nakładanie warstwy.

Jeżeli jednak drewno będzie suche, to po wcześniejszym oczyszczeniu go z wszelkich zabrudzeń i tłustych plam za pomocą szczotki lub papieru ściernego, możemy przejść do nakładania impregnatu pędzlem.

Potem wystarczy tylko odczekać kilkanaście minut i jego nadmiar usunąć za pomocą suchego pędzla.

(Solidna powłoka zabezpiecza powierzchnie drewnianych płotów, altan i stropów przed działaniem czynników zewnętrznych i zapewnia ich niezmienny wygląd na lata. fot. Lakma)

Warto pamiętać, że do impregnowania drewna można wykorzystać także emalie i lakierobejce. Produkty te zabezpieczają drewno tak samo skutecznie, lecz różnią się poziomem krycia.

Po naniesieniu lakierobejcy w określonej barwie widoczny jest kolor razem z naturalnym rysunkiem drewna, natomiast emalia pokrywa barwą całą powierzchnię.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Meble Ogrodowe - trendy 2012 | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-20 11:36:43

[...] Akcesoria ogrodowe drewniane – jak impregnować? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty