Start Arrow OgródArrow Aksamitka w doniczce. Kwiaty balkonowe na jesień

Aksamitka w doniczce. Kwiaty balkonowe na jesień

Aksamitka to pełna uroku i wdzięku roślina, która udekoruje kolorowymi kwiatami nasz balkon w czasie jesieni, kwitnie bowiem od czerwca do października. Choć jest rośliną jednoroczną, warto uprawiać ją w donicy na balkonie czy w rabatach ogrodowych.

Aksamitka jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny astrowatych. W Polsce uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna, zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie, z uwagi na kolorowe kwiatostany w barwie żółtej czy pomarańczowej. Co ciekawe, bywa również wykorzystywana jako roślina lecznicza w problemach układu pokarmowego (brak apetytu, kolki, wzdęcia). Uprawa aksamitki doceniana jest również za zapach, który odstrasza szkodniki, a nawet gryzonie.

W Polsce najczęściej uprawiana jest aksamitka wyniosła o największej wysokości dochodzącej do metra, wąskolistna, która tworzy dekoracyjne kępy i rozpierzchła, dobrze komponująca się z innymi roślinami.

Łatwość uprawy i długi okres kwitnienia sprawiają, że aksamitki chętnie stosowane są jako rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach.

Łatwość uprawy i długi okres kwitnienia sprawiają, że aksamitki chętnie stosowane są jako rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach.

Aksamitka w doniczce – uprawa

Aksamitka jest to roślina balkonowa lubiąca słońce, zatem wymaga ekspozycji na stronę południową lub zachodnią. Wymaga żyznej oraz przepuszczalnej gleby. Jako podłoże możemy użyć ziemi uniwersalnej, zwracajmy uwagę, by nie zawierała azotu, który może osłabić kwitnienie aksamitek.

Aksamitka w doniczce – pielęgnacja

Aksamitkę należy podlewać regularnie, ale niewielką ilością wody, tak by nie doprowadzić do przelania. Wystarczy podlać ją odstałą wodą dwa razy w tygodniu. W okresie kwitnienia, między czerwcem a październikiem, aksamitki warto nawozić preparatem dla roślin kwitnących.

Aksamitki lubią ciepło i dobrze znoszą nawet bardzo wysokie temperatury, susze również nie są dla nich problemem.

Aksamitki lubią ciepło i dobrze znoszą nawet bardzo wysokie temperatury, susze również nie są dla nich problemem.

Aksamitka w doniczce – rozmnażanie

Nasiona aksamitki wysiewamy wczesną wiosną do tymczasowych pojemników, gdy wzrosną przenosimy je do większych doniczek czy skrzynek balkonowych.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty