Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Akustyka podłóg panelowych – podłogi drewniane i laminowane

Akustyka podłóg panelowych – podłogi drewniane i laminowane

Wykonując podłogę należy wybrać rozwiązanie, które w optymalny sposób zapewni komfort akustyczny użytkownikom mieszkania oraz ich sąsiadom. Za pomieszczenie o komfortowej akustyce uważa się takie, w którym pogłos (echo) jest prawie niesłyszalny. Na czas pogłosu wpływa rodzaj zastosowanej podłogi. Gładkie podłogi laminowane przedłużają jego trwanie, podczas gdy podłogi drewniane znacznie go skracają.

(Wykonując podłogę należy wybrać rozwiązanie, które w optymalny sposób zapewni komfort akustyczny użytkownikom mieszkania oraz ich sąsiadom.)

Ekspert radzi:

Czesław Bortnowski
mistrz parkieciarstwa
rzeczoznawca

Dźwięk rozchodzi się wokół swojego źródła falowo, w formie kulistej. Występuje jako dźwięk przestrzenny (mówienie, muzyka) lub jako dźwięk materiałowy (bieganie, wiertarka udarowa).

Rozchodzenie się dźwięku następuje także przez graniczące z pomieszczeniem elementy budowlane. Ważne jest, aby poprzez właściwą izolację akustyczną dźwięk wyeliminować.

Zobacz także:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Redukcja dźwięku zależy od gęstości zastosowanych materiałów budowlanych oraz od dynamicznej sztywności materiałów izolujących. Warto wiedzieć, że:

  • ciężkie materiały budowlane lepiej izolują dźwięk niż lekkie materiały budowlane,
  • elastyczne materiały izolujące, o małej dynamicznej sztywności, lepiej izolują dźwięk niż sztywne tworzywa.
  • gładkie i twarde powierzchnie odbijają dźwięki, które ponownie uderzając w inną powierzchnię, znowu zostaną odbite aż całkowicie znikną.

Pomieszczenia o długim czasie pogłosu działają na ludzi w sposób ożywczy, natomiast te, o czasie krótkim, w sposób uspokajający. Za pomieszczenie o komfortowej akustyce uważa się takie, w którym pogłos (echo) jest prawie niesłyszalny.

(rys. Czesław Bortnowski)

Na czas pogłosu wpływa rodzaj zastosowanej podłogi. Gładkie podłogi laminowane przedłużają jego trwanie, podczas gdy podłogi drewniane znacznie go skracają.

 

Najczęściej bada się podłogi oceniając je na izolacyjność od dźwięków uderzeniowych i emisję fal we wnętrzu, których odbiorcą jest użytkownik oraz ludzie po drugiej stronie stropu, na innej kondygnacji.

Wykonując podłogę należy wybrać rozwiązanie, które w optymalny sposób zapewni komfort akustyczny użytkownikom mieszkania oraz ich sąsiadom.

Bardzo dobrym i szybkim rozwiązaniem jest zaprojektowanie podłogi z paneli drewnianych. Pomimo, że drewno charakteryzuje się niskim współczynnikiem dźwiękochłonności, to i tak jest znacznie lepsze od paneli laminowanych, sztywnych i lekkich, które ponadto mogą być ułożone tylko jako pływające, czyli bardziej akustyczne.

Deska barlinecka lub tego typu panele drewniane, są przeciwieństwem tego rodzaju podłóg. Pomimo podobnych zasad montażu, są one mniej akustyczne. Dzięki swojej sprężystości pochłaniają energię uderzenia spadającego przedmiotu zamieniając ją w ciepło, co daje obniżenie poziomu hałasu o około 15 decybeli. To naprawdę dużo!

Zobacz także:

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAK ZAPEWNIĆ JESZCZE SKUTECZNIEJSZE TŁUMIENIE DŹWIĘKÓW?

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

ABC drewnianej podłogi | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-28 09:33:53

[...] Akustyka podłóg panelowych – podłogi drewniane i laminowane [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642