Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Akwarium w aranżacji wnętrz

Akwarium w aranżacji wnętrz

Planuję ustawić akwarium słodkowodne w salonie. Czy ktoś może mi coś doradzić? Czy to nie jest już niemodne? Czy są jakieś nowe, ciekawe rozwiązania aranżacyjne z tym związane?

Na pytanie czytelnika odpowiada Marta Miklaszewska, ekspert z pracowni Projekt Duo:

Dobrze urządzone i prawidłowo utrzymywane akwarium jest zawsze modnym i oryginalnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Rynek akwarystyczny i aranżacyjny proponują swoim klientom wiele atrakcyjnych rozwiązań, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z aktualnymi ofertami oraz szacunkowym wkładem finansowym i czasowym, jaki musielibyśmy zainwestować w naszą żywą salonową ozdobę.

Akwarium zamiast plazmy

Rosnącą popularność zyskują ekspozycje akwarystyczne umieszczone w ścianach. Tendencja ta dominuje przede wszystkim w pomieszczeniach często odwiedzanych przez domowników i gości, czyli w salonach. Tym niemniej miłośnicy akwarystyki instalują takie konstrukcje również w sypialniach, kuchni, a nawet łazience.

(fot. www.home-designing.com)

(fot. www.home-designing.com)

Zaletą ściennego akwarium jest oryginalność i możliwość wystylizowania go, np. na wiszący na ścianie obraz. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie zajmie więcej miejsca w przylegającym pomieszczeniu, w którym będziemy musieli zainstalować specjalną konstrukcję lub szafkę, na której stanie akwarium. Takie zaplecze może być mniej atrakcyjne od strony właściwej ekspozycji, ale także tym nie należy się zrażać, gdyż można je obudować w bardzo atrakcyjny sposób.

Liczy się wielkość

Równie ważnym elementem jest właściwy dobór ryb i dekoracji roślinnych oraz przemyślane parametry konstrukcji. Lepsze są zbiorniki niewysokie lecz długie. Wiąże się to z konserwacją i modernizacją, które przecież są podstawą zachwycającego akwarium. Zbyt małe akwarium może nie być zauważalne na większej ścianie, z kolei akwarium za duże również nie stworzy dobrego wrażenia, a dodatkowo będzie wiązało się z wielkim obciążeniem stropu i podłogi. Warto też pamiętać, że odpowiednia wielkość akwarium znacznie ułatwia utrzymanie równowagi biologicznej, co w praktyce przekłada się na mniejsze problemy konserwacyjne.

Ekspozycyjne wariacje

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest umieszczenie akwarium jako podstawy do niewielkiego stolika dziennego lub do innych sprzętów codziennego użytku. Z pewnością będzie to oryginalne urozmaicenie rodzinnych śniadań lub przyjacielskich wizyt.

(fot. www.home-designing.com)

(fot. www.home-designing.com)

Propozycją dla wielbicieli stylowych staroci będzie umieszczenie akwarium w ramie starego drewnianego odbiornika telewizyjnego.

Dla osób wolących tradycyjne akwaria, dostępne są na rynku niewielkie narożne segmenty o kształtach klasycznych lub bardziej nowoczesnych, półokrągłych. Zaletą tych segmentów są gotowe szafeczki, dzięki którym można ukryć często nieatrakcyjny sprzęt do utrzymania akwarium (filtr, grzałki, oświetlenie).

(fot. www.home-designing.com)

(fot. www.home-designing.com)

Możliwości aranżacyjnych ciągle przybywa. Jednak pierwszym i najważniejszym krokiem do aranżacyjnego sukcesu jest właściwa ocena naszych warunków mieszkaniowych i dopiero w oparciu o nią decyzja dotycząca ekspozycji akwarium.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny