Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Alergie na materiały dekoracyjne i budowlane

Alergie na materiały dekoracyjne i budowlane

Szacuje się, że w ostatniej dekadzie liczba alergików wzrosła dwukrotnie. Objawy astmy ma prawie co czwarte dziecko i co szósty dorosły. Prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie nie będzie rodziny, której ten problem nie dotknie. Chociaż najczęściej na alergie narażone są dzieci, należy pamiętać, że można się uczulić w każdym wieku oraz, iż jest to choroba dziedziczna.

Najczęstsze reakcje alergiczne:

– duszności

– kaszel – katar

– wysypka – bóle głowy

Działania, które warto podjąć, nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze uczuleni, to ograniczanie dostępu do potencjalnych alergenów. Jednym z niebezpiecznych ich rodzajów są substancje drażniące zawarte w materiałach dekoracyjnych i budowlanych. Wywołują one tzw. alergię kontaktową, objawiającą się zmianami skórnymi, lub alergię wziewną, w postaci duszności czy kaszlu, spowodowaną wdychaniem groźnych oparów. Z dużym stężeniem alergenów „budowlanych” mamy do czynienia w domu. Dlatego też planując remont, warto wiedzieć, jakie substancje chemiczne mogą powodować alergie, a następnie wybierać produkty, które są ich pozbawione i posiadają odpowiednie atesty.

Istotnym elementem każdego domu są ściany, które poprzez swoje duże powierzchnie stwarzają potencjalne zagrożenie emisji alergenów. Warto zwrócić szczególną uwagę na dobór farb. Substancje chemiczne zawarte w niektórych produktach, takie jak rozpuszczalniki lub oleje, są niebezpieczne dla alergików. Emitują opary nie tylko w trakcie malowania, ale również w długim czasie po nim. Warto sprawdzić, czy produkt który kupujemy jest bezpieczny. Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego daje pewność, że dana farba została przebadana pod kątem braku środków uczulających. Takie rekomendacje posiada 20 produktów marki Beckers przeznaczonych do malowania i dekoracji ścian oraz elementów drewnianych i metalowych.

Farby nawierzchniowe i gruntujące, tynki dekoracyjne oraz lakiery przeszły specjalistyczne testy i badania na ochotnikach pod kątem braku zawartości drażniących substancji.

alergia

Zalety produktów z rekomendacjami PTA:

– brak organicznych rozpuszczalników: acetonu, benzenu, toluenu – są przebadane pod kątem braku zawartości amoniaku i innych substancji drażniących

Wodorozcieńczalne produkty do malowania ścian są paroprzepuszczalne, a więc pozbywają się wilgoci z pomieszczenia, a ponadto wykazują się trwałością i odpornością na zmywanie. Dodatkowym ich atutem jest brak intensywnego zapachu i krótki czas schnięcia.

Nie wystarczy jednak sama bezpieczna farba. Wszelkie preparaty użyte do przygotowania podłoża (grunty) lub jego wykończenia, powinny posiadać stosowne atesty i być pozbawione szkodliwych substancji chemicznych.

Szkodliwe substancje chemiczne:

– rozpuszczalniki organiczne – formaldehyd

– węglowodory chlorowane –  plastyfikatory

– winyl – środki likwidujące mursz

– substancje zawierające smołę węglową – sole chromu zawarte w cemencie

– izocyjaniany – kwaśne bezwodniki

Na niewielkiej powierzchni domu gromadzi się wiele związków chemicznych. Dlatego też, warto przestrzegać kilku zasad podczas remontu, aby dodatkowo ograniczyć późniejsze występowanie alergenów.

Bezpieczny remont:

–Ściany muszą być suche, aby uniknąć zagnieżdżania się grzybów pleśniowych.

– Wszystkie szczeliny trzeba starannie wypełnić, żeby zapobiec osadzaniu się kurzu.

– Należy używać farb i produktów gruntujących rekomendowanych dla alergików.

– Po malowaniu należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie (minimum przez 48 godz.).

– Osoby uczulone i kobiety w ciąży nie powinny uczestniczyć w remoncie, ani przebywać w lokalu przez pierwsze dni po jego zakończeniu.

Alergia to choroba coraz bardziej powszechna. Warto jednak pamiętać, że w wielu dziedzinach życia można ograniczyć jej występowanie. Zdrowy rozsądek i dobór bezpiecznych, przebadanych pod kątem uczuleń materiałów, poprawi warunki w jakich żyjemy i zabezpieczy nas przed rozwojem tego schorzenia.

Autor: Beckers

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny