Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Altana – pozwolenie czy zgłoszenie

Altana – pozwolenie czy zgłoszenie

Relaks na świeżym powietrzu dodaje nam energii i wprawia w doskonały nastrój. Czasem jednak mamy ochotę ukryć się na chwilę przed promieniami słońca lub przelotnym deszczem, a także wygodnie zjeść lekki posiłek. Idealnym miejscem staje się wtedy altana ogrodowa.

(Altana to nie mała architektura!)

Budowa altany – o czym często zapominamy, zaliczając ją do małej architektury ogrodowej – musi być zgłoszona, a niekiedy wymagane jest również uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pamiętajmy, że Prawo Budowlane określa, że mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty, takie jak:

  • obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  • obiekty architektury ogrodowej (np. posągi, wodotryski),
  • obiekty użytkowe służące wyposażeniu placów zabaw (np.: piaskownice, huśtawki, drabinki)
  • obiekty służące utrzymaniu porządku (np.: śmietniki).

Małe altanki ogrodowe o powierzchni do 25 m2, wolnostojące i parterowe, możemy wybudować zgłaszając taki zamiar do starosty. W zgłoszeniu musimy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki i inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Przed zebraniem dokumentów potwierdźmy ich listę we własnej gminie, gdyż procedury mogą się nieznacznie różnić w konkretnych urzędach.

Budowa altany ogrodowej może się rozpocząć dopiero po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym okresie starosta nie wniesie w formie decyzji sprzeciwu.

Musimy także pamiętać, że jeżeli na naszej działce stoi już obiekt, którego budowa wymagała jedynie zgłoszenia, np. budynek gospodarczy, to łączna powierzchnia obiektu i naszej altanki nie może być większa niż 50 m2.

Uwaga!

Bez zgłoszenia, altanki ogrodowe można budować wyłącznie na działkach w rodzinnych ogródkach działkowych. Powierzchnia ich zabudowy nie może być większa niż 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wysokość zaś musi być do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

(Budowa altany do 25m2 nie wymaga pozwolenia - projekt ARG Altanka)

Kiedy budowa altany wymaga pozwolenia na budowę?

Jeżeli nasza altanka ogrodowa będzie większa niż 25 m2 potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę. Wcześniej musimy wystąpić o warunki zabudowy i sprawdzić, czy postawienie altany w ogóle będzie możliwe.

Do wniosku o pozwolenie na budowę altany musimy dołączyć gotowy projekt altany z wykonaną adaptacją, w 4 egzemplarzach, aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 oraz wszystkie wymagane uzgodnienia, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Starosta wyda pozwolenie na budowę w ciągu 65 dni, czyli w takim samym trybie, jak w przypadku, gdy realizowane są projekty domów jednorodzinnych. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy altany musimy zawiadomić o tym urząd.

(Altana może przewidywać miejsce na grilla - projekt MT Altanka 1)

Uwaga!

Pamiętajmy, że budowa altany bez zgłoszenia lub wymaganego pozwolenia na budowę zostaje uznana za samowolę budowlaną, której legalizacja to długotrwały i kosztowny proces.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 19, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Patrycja Odpowiedz 2014-10-07 13:47:21

Moja altana to pawilon ogrodowy, kupiony w firmie Dascompany, który nie potrzebuję ani pozwolenia ani zgłoszenia, ponieważ w każdej chwili można zmienić jego miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty