Start Arrow OgródArrow Amarylis – najpiękniejszy kwiat doniczkowy

Amarylis – najpiękniejszy kwiat doniczkowy

Amarylis to bardzo efektowna roślina cebulowa. Co ciekawe, rozkwita zimą, gdy wszystkie inne kwiaty drzemią w ziemi. Jej piękno jest dosyć krótkotrwałe, jednak istnieją sposoby, by je przedłużyć.

Amarylis przywędrował do nas z Afryki, gdzie zakwitał w sprzyjających latach na początku pory deszczowej.  W naszym kraju największą popularność osiągnął jako roślina doniczkowa zdobiąca parapety i balkony. Cechą charakterystyczną są ozdobne kwiaty o bardzo dużych rozmiarach i w szerokiej gamie kolorów. Jego liście są długie i sztywne i mają charakterystyczny, ciemnozielony kolor, co czyni je atrakcyjnymi nawet po przekwitnięciu rośliny.

 

(Amarylis jest jednym z najefektowniejszych kwiatów doniczkowych)

Rośliny te dostępne są w sklepach zarówno w postaci cebulek, jak i już posadzone w doniczce. Wybierzmy dla nich stanowisko słoneczne, jednak temperatura na nim nie powinna być zbyt wysoka. Ponadto pamiętajmy, by doniczka było nieco odsunięta od okna – wówczas amarylis będzie kwitł dłużej. Duże znaczenie ma wybór doniczki – nie powinna ona być znacząco większa od samej cebuli.

Cebule sadzimy zagłębiając je w ziemi do połowy. Amarylis jest rośliną dosyć wymagającą, dlatego wybierajmy ziemię dobrej jakości – na przykład Kronen, Compo, albo Substral. Z tego samego względu konieczne jest właściwe nawożenie – używamy zatem nawozy do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu.

 

(Kwiaty amarylisa mogą być czerwone, różowe, lub białe)

Podlewając, nie żałujmy wody, pamiętajmy jednak, że należy zaprzestać tej czynności, gdy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. We wrześniu cebula przechodzi w tzw. stan spoczynku, należy wówczas całkowicie zaprzestać podlewania. Wtedy liście powinniśmy nieco przyciąć. Gdy cebule osiągną stan spoczynku, wykopujemy je i przenosimy do suchego, chłodnego (temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza) miejsca. Po upływie sześciu tygodni, cebule możemy ponownie posadzić. Taki cykl sprawi, że ich piękno będziemy mogli podziwiać przez wiele lat.

(fot. Biuro Kwiatowe Holandia)

Co robić, jeśli po wykopaniu cebul odkryjemy małe cebulki? Oczywiście to bardzo dobra wiadomość– roślina się po prostu rozmnożyła. W taki wypadku „młode” cebulki należy oddzielić od „rodziców”. Po okresie spoczynkowym należy je przenieść do osobnej, dużej donicy. Dzięki temu będą miały odpowiednio dużo przestrzeni na rozrost.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 22, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników