Start Arrow OgródArrow Amarylis. Najpiękniejszy zimowy kwiat

Amarylis. Najpiękniejszy zimowy kwiat

Amarylis (łac. „Hipeastrum”) to jeden z najpiękniejszych zimowych kwiatów. Ta niezwykła roślina cieszy się uznaniem wśród osób, które marzą o wyjątkowej dekoracji domu. Sprawdź, jak ją pielęgnować i cieszyć się jej urokiem. Oto kilka, praktycznych wskazówek…

Uprawa amarylisa (łac. „Hipeastrum”) jest prosta, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Co ciekawe, kwiat ten niezwykle szybko zmienia się na naszych oczach. Z cebuli wyłania się gruba i pusta łodyga, na której rozwijają się piękne i duże pąki kwiatów. Obszerne kielichy z aksamitnymi kwiatkami prezentują się niezwykle elegancko. Kwiaty tej rośliny występują w kilku kolorach: białym, łososiowym, czerwonym, różowym, a nawet zielonym. Mogą osiągać średnicę nawet 20 cm. 

Na co zwrócić uwagę przed kupnem rośliny?

Zanim kupisz roślinę w sklepie ogrodniczym bądź markecie, zwróć szczególną uwagę na rozmiar cebuli. Im większa cebula, tym więcej wyrośnie z niej łodyg. Sprawdź też, czy cebula jest dobrze ukorzeniona. Jeśli w doniczce jest zbyt dużo luzu, wybierz inny egzemplarz. Zwróć też uwagę na to, czy na cebuli bądź podłożu nie ma pleśni. Niekiedy na łodyżce rośliny pojawiają się czerwone paski. Nie wpływa to jednak na żywotność amarylisa. 

Pielęgnacja rośliny:

Stanowisko 

Amarylis lubi jasne miejsca. Potrzebuje dość dużo światła, dlatego najlepiej ustawić go na parapecie. Ze względu na to, że ma długą i grubą łodygę, widoczne będzie jej odchylenie w stronę światła. Warto więc w okresie kwitnienia, zmieniać stanowisko rośliny. Co ciekawe, po zasadzeniu cebuli, doniczkę stawiamy na parapecie. Później, gdy kwiat zakwitnie, możemy przestawić doniczkę w inne miejsce, mniej nasłonecznione. Dzięki temu przedłużymy okres kwitnienia rośliny. 

Podlewanie i przechowywanie

Roślinę tę podlewamy w sposób umiarkowany. Gdy zaczyna kwitnąć, należy podlewać ją obficie. Pamiętaj jednak, aby nie dopuścić do przelania rośliny. Nie wolno także dopuścić do tego, by w podstawce doniczki stała woda. Jesienią zaprzestajemy podlewania amarylisa całkowicie. Dzięki temu cebule rośliny przejdą w stan zimowego odpoczynku. Następnie należy wyjąć cebulkę, oczyścić ją i przez około osiem tygodni trzymać ją w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Na pięć tygodni przed kwitnieniem rośliny, włóż cebulkę do świeżej ziemi i czekaj na piękne kwiaty. 

Nawożenie 

Amarylis wymaga uniwersalnego nawozu. Roślinę nawozimy co trzy tygodnie. Pamiętaj, aby nawozić ją do momentu, kiedy pojawią się pąki kwiatowe. Kiedy roślina zacznie pięknie kwitnąć, należy przestać ją nawozić. 

 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 21, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród