Start Arrow Wiadomości Arrow Analiza rynku systemów ociepleń

Analiza rynku systemów ociepleń

Producenci systemów ociepleń (ETICS) powściągliwie oceniają krótkoterminową koniunkturę dla budownictwa w Polsce. Według ich ocen, w obecnym i w przyszłorocznym sezonie budowlanym trudno będzie liczyć na wzrost w tej dziedzinie gospodarki.

Zmiany na lepsze w branży budowlanej, jak również w samym sektorze ociepleń, oczekiwać można nie wcześniej niż za dwa lata – mówią producenci ociepleń uczestniczący w badaniu „Rynek ociepleń budynków w Polsce” prowadzonym cyklicznie przez TNS Pentor Poznań.

Jednym z elementów projektu „Rynek ociepleń budynków w Polsce” jest uzyskanie od producentów ETICS oceny sytuacji rynkowej i perspektyw branży ociepleniowej, jak i całego budownictwa. Drugą falę badania zrealizowano na przełomie stycznia i lutego b.r., pierwsza edycja odbyła się jesienią ubiegłego roku. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Koniunktura rynkowa według producentów ETICS

Sytuacja na rynku budowlanym pod względem podstawowych wskaźników w budownictwie mieszkaniowym w 2011 r. nieznacznie się zmieniła w porównaniu do roku poprzedzającego. Według danych GUS w 2011 r. oddano do użytkowania o 3 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej (a o 18 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2009.). Jednakże w stosunku do sytuacji sprzed roku, w 2011 roku nieznacznie wzrosła liczba pozwoleń na budowę mieszkań (o 5 proc.) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 3 proc). Jednak przeprowadzone wśród producentów systemów ociepleń badanie pokazuje pewne wyczekiwanie i stagnację nastrojów połączone z nadzieją na poprawę w perspektywie dwóch lat. Powściągliwość ocen dotyczy zarówno sytuacji obecnej, jak i najbliższego roku – zauważa Rafał Janowicz, prezes TNS Pentor Poznań.

Budownictwo: chłodna ocena

Ponad połowa badanych producentów nie widzi zmian w branży budowlanej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Wśród respondentów, którzy różnice dostrzegają, więcej jest tych, którzy odczuwają negatywne tendencje rynkowe – wskaźnik koniunktury wynosi -8 proc. Dominuje jednak (62 proc. odpowiedzi) przekonanie o braku zmian, wyraźne też jest poczucie pogorszenia sytuacji (23 proc.). Należy ponadto zwrócić uwagę na to, że znacznie spadł, w porównaniu do poprzedniego pomiaru, odsetek deklarujących polepszenie sytuacji (z 59 do 15 procent), przy jednoczesnym spadku odsetka deklarujących pogorszenie sytuacji – z 42 do 23 procent.

Nieco cieplej o branży ociepleń

Ponad połowa przedstawicieli producentów objętych badaniem twierdzi, że sytuacja w sektorze się nie zmieniła. Zauważa się taki sam odsetek wypowiedzi pozytywnych, jak i negatywnych (wskaźnik wynosi 0 proc). Spadł natomiast znacznie odsetek firm sygnalizujących polepszenie sytuacji oraz, nieznaczne, odsetek odczuwających pogorszenie sytuacji w ciągu minionego roku.  Można więc odnieść wrażenie, że sytuacja w branży ustabilizowała się pomimo „medialnego alarmu kryzysowego” – komentuje Rafał Janowicz.

Producenci ETICS nadal spodziewają się pogorszenia sytuacji swojej branży w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wskaźnik koniunktury wynosi -30 proc.), podobnie jak w całym budownictwie. Natomiast polepszenia sytuacji spodziewają się za dwa lata (wskaźnik 39 proc.). Zwraca jednak uwagę większy optymizm producentów w ocenie perspektyw na kolejne 12 i 24 miesiące niż w podczas I fali badania w październiku ubiegłego roku.

Zdaniem prezesa TNS Pentor Poznań, prezentowane prognozy dla okresu najbliższych 12 miesięcy sygnalizują, że managerowie nie widzą znaczących impulsów zmiany sytuacji. – Natomiast w wypadku „skokowego” wzrostu optymizmu w perspektywie 24 miesięcy należałoby sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście istnieją przesłanki do takiego optymizmu i czy też nie ma on po części charakteru życzeniowego – dodaje Rafał Janowicz.

Przeczytaj cały raport „Rynek ociepleń budynków w Polsce”

Autor: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 3, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: uncategorized