Start Arrow OgródArrow Anturium. Jak pielęgnować tę roślinę?

Anturium. Jak pielęgnować tę roślinę?

Anturium to niezwykły kwiat doniczkowy, który zachwyca barwnymi kwiatkami w kształcie serca. Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: „anthos” – „kwiat” i „oura” – „ogon”. Co ciekawe anturium doczekało się kilku nazw poetyckich, takich jak: „kwiat flamingów” i „serce Hawajów”. Kwiaty tej rośliny utrzymują się nawet przez sześć miesięcy. Ważna jest jednak ich prawidłowa pielęgnacja. Zastanawiasz się, jak dbać o tę roślinę? Oto kilka wskazówek…

Pochodzenie i odmiany rośliny 

Anturium pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Do Polski roślina ta trafiła w larach 60. XX wieku. Uważana za bardzo elegancki kwiat, ma sporą rzeszę swoich zwolenników. Chętnie uprawiana w doniczkach, ale nie tylko. Często można spotkać ją we flakonach, jako kwiat cięty. W warunkach domowych uprawiane jest anturium Andrego. Jego wysokość osiąga nawet do 90 cm wysokości. Liście tej odmiany mają sercowaty kształt. Równie popularną odmianą jest odmiana anturium Scherzera. Kwiaty i liście tej odmiany są nieco mniejsze. 

Stanowisko i temperatura 

Roślina ta lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednio na słońcu. Co ważne, anturium lubi ciepło. Warto więc zapewnić roślinie temperaturę powietrza wahająca się pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. W okresie grzewczym pamiętać należy, aby roślina nie miała bezpośredniego kontaktu z grzejnikiem. 

Podlewanie i nawożenie 

Anturium pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, dlatego należy zapewnić roślinie wystarczającą ilość wody. Ważne jest jednak to, aby podlewać roślinę wówczas, kiedy jej podłoże będzie suche. Najlepiej więc podlewać ją raz w tygodniu. W okresie wzrostu (czyli od marca do września) regularne nawożenie anturium jest równie ważne. Najlepiej użyć do tego płynnego nawozu organicznego. Preparat ten rozcieńczamy z wodą. Co ciekawe, anturium jest bardzo wrażliwe na zasolenie, dlatego nawóz rozcieńczamy dwukrotnie bardziej, niż podano na opakowaniu. 

O czym warto jeszcze pamiętać?

Aby liście i kwiaty rośliny były błyszczące, warto regularnie wycierać z nich kurz. Co dwa miesiące można używać także specjalnego nabłyszczacza do liści. Pamiętaj też o regularnym usuwaniu suchych kwiatostanów i przekwitłych liści. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 30, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty