Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Aranżacja Domu w stylu Bauhaus

Aranżacja Domu w stylu Bauhaus

Pochodzące z niemieckiego słowo Bauhaus w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co „budowa domu”. Termin ten odnosi się do prądu w sztuce stawiającego na minimalizm formy, funkcjonalność oraz prostotę. Choć wnętrza w stylu Bauhaus są mniej popularne niż utrzymane w stylu prowansalskim, czy rustykalnym, również mają swoich wiernych fanów.

Zobacz także:

Początki  Bauhaus sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to niemiecki architekt, Walter Gropius założył w Weimarze uczelnię artystyczną, w której wykreował specyficzny styl. Jego główna ideą było łączenie wyrobów użytkowych ze sztuką oraz pochwała prostoty i funkcjonalności. Chociaż sama szkoła istniała jedynie 17 lat, założenia opracowane w niej przetrwały do dziś.

 

(Wnętrza w tylu Bauhaus są proste, ale z klasą, fot. Dekoral)

Choć Bauhaus miał duże znaczenie głównie dla architektury, jego wpływ na aranżacje wnętrz – zarówno mieszkalnych, jaki i użytkowych –  także był znaczący. Wnętrza w stylu Bauhaus cechowała głównie jasna kolorystyka, powtarzalność elementów, oraz maksymalne uproszczenie form i kształtów. Duże znaczenie przywiązuje się także do najprostszych form geometrycznych, takich jak koło, kwadrat, lub stożek.

 

(Cechami charakterystycznymi są: prostota i jasna kolorystyka, fot. Gorenje)

Meble w stylu Bauhaus na ogół  mają jak najprostsze, geometryczne kształty. Jeśli chodzi o inne elementy, mamy do czynienia z dużą ilością przeszkleń, pojawiają się także stalowe i chromowe dodatki – na przykład klosze lamp stojących i wiszących. Nadmiar dodatków i zdobień nie jest jednak mile widziany. Obecne są także materiały naturalne – chociażby w postaci drewnianej podłogi.

 

(W stylu Bauhaus nie odnajdziemy zbut wielu dodatkó i zdobień, fot. Sealskin)

Jeśli we wnętrzach pojawiają się elementy w nasyconych kolorach, na ogół stosowane są podstawowe barwy, bez półcieni i skomplikowanych mieszanek. Pojawia się kolor czarny, żółty, czerwony i niebieski, wszystko jednak na tle ścian w jasnych kolorach – białym, szarym lub beżowym.

 

(W stylu Bauhaus używamy najprostszych, podstawowych zestawień kolorystycznych, fot. Harveys)

Oryginalne elementy sygnowane weimarską marką można zakupić do dzisiaj, dla przeciętnego Kowalskiego nie a jednak łatwo dostępne. Ich ceny są bowiem bardzo wygórowane. Aranżacje wnętrz inspirowane tym stylem można jednak łatwo skomponować z dostępnych w polskich sklepach sprzętów.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Nowe

  Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza