Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Aranżacja Domu w stylu eklektycznym

Aranżacja Domu w stylu eklektycznym

Jeśli fascynują nas połączenia elementów pozornie zupełnie „z różnych bajek”, zapewne przypadnie nam do gustu wystrój wnętrza w stylu eklektycznym. To styl w którym główną rolę odgrywają dodatki, przeznaczony dla osób lubiących odważne i przyciągające uwagę aranżacje.

Zobacz także:

Główna zasada, jaką powinniśmy się kierować, to zachowanie umiaru. Zbyt odważny mix stylów może sprawić, ze całość będzie wyglądał przypadkowo i niespójnie. Trzeba mieć sporo wyczucia, aby osiągnąć efekt wysmakowanej różnorodności, daleki od kiczu. Pamiętajmy, że granica między eklektyzmem a zwyczajnym bałaganem jest bardzo cienka!

 

(Komponując eklektyczne wnętrze należy mieć sporo wyczucia, fot. Wajnert)

Reszta zależy już od naszej wyobraźni. Możemy wybierać elementy pochodzące ze skrajnie różnych epok i prądów w sztuce. Pamiątki z podróży po Afryce mogą sąsiadować z toaletką odziedziczoną po prababci, a barokowy żyrandol ze szklanymi, przesuwanymi drzwiami. Dobrym pomysłem jest wybranie jednego stylu bazowego, a następnie dobranie do niego 2-3 elementów utrzymanych w zupełnie innej estetyce.

 

(Elementy etniczne możemy łączyć z secesyjnymi, fot. Nella Vetrina)

Jeśli ani my, ani nikt z naszej rodziny nie jest w posiadaniu starych, klimatycznych mebli, warto wybrać się do antykwariatu. Z pewnością znajdziemy tam coś dla siebie. Jeśli są trochę podniszczone, nie warto się przejmować. Stare obicie wymieńmy na nowe, w odważne, geometryczne wzory. W ten sposób stary mebel zamienimy w oryginalny gadżet.

 

(Nowoczesne meble możemy zestawić ze staroświeckimi dodatkami, fot. Wajnert)

Warto także odświeżyć stare ramy obrazów, malując je na jaskrawy, nietypowy kolor. Będzie on kontrastował z klasyczną formą, przez co łatwo osiągniemy zaskakujący efekt.

 

(Elementy pozornie niedopasowane mogą nam pomóc w tworzeniuoryginalnyc aranżacji, fot. Technolux)

Jako tło dla stylu eklektycznego najlepiej jest wybierać jasne kolory ścian. Wnętrze będzie wydawało się większe, przez co elementy w różnych stylach nie będą sprawiały wrażenia „natłoku”. Innym motywem, który często się pojawia, gdy mówimy o eklektyzmie jest łączenie ciężkich, prostych mebli.

 

 

(Jasne ściany są najlepszym tłem dla eklektycznych aranżacji, fot. Nella Vetrina)

Bardzo trudno jest jednoznacznie określić zasady panujące, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym. Tak naprawdę, obecne trendy sprawiają, że większość nowoczesnych wnętrz urządzona jest w mniejszym lub w większym stopniu w stylu eklektycznym.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Urządzamy wnętrze w stylu fusion | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-19 08:40:38

[...] Aranżacja domu w stylu eklektycznym [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

  • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

  • Promocja

    Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

  • Plafon Vaio 3 White

  • Promocja

    Lampa wisząca Awena czarna

  • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny