Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Aranżacja Domu w stylu pop-art

Aranżacja Domu w stylu pop-art

Pod nazwą pop-art kryje się prąd w sztuce, który pojawił się tuż po zakończeniu drugiej Wojny Światowej. Bazował on na wykorzystaniu wytworów kultury popularnej i nawoływał do refleksji nad wszechobecnym konsumpcjonizmem. Objął wiele dziedzin życia, nic dziwnego zatem, że pojawiły się również aranżacje wnętrz utrzymane w tym stylu.

Zobacz także:

Po raz pierwszy nazwa „pop-art” została użyta w 1952 r. przez brytyjskiego krytyka sztuki Lawrence’a Alloway’a. Pionierom pop-artu przyświecała idea protestu przeciwko elitaryzacji sztuki. W ich dziełach pojawiały się zatem wyolbrzymione i przejaskrawione zjawiska i przedmioty z  życia codziennego. Inspiracją były zarówno przedmioty codziennego użytku (na przykład puszka zupy), jak i portrety gwiazd (Marylin Monroe czy Elvisa Presleya) oraz wydarzenia (na przykład wojna w Wietnamie).

(Charakterystyczne, kolorowe portrety gwiazd często pojawiały się w pop-artowych aranżacjach, fot. Magnat)

Również obecnie, planując wystrój wnętrza utrzymany w tej stylistyce używa się motywów czerpiących z ich twórczości. Pojawiają się więc reprodukcje ich dzieł, wykorzystujące spopularyzowane przez nich motywy, lub wprowadzające nowe. Pojawiają się zatem coraz to nowe motywy z życia codziennego, bardzo silne są wpływy komiksu i reklamy.

(W pop-artowym wnętrzu dominują odważne barwy, fot. Ceramika Paradyż)

Jeśli chodzi o aranżacje wnętrz w stylu pop-art, bardzo ważnym elementem jest kolorystyka. Przeważają barwy intensywne, a nawet agresywne – takie, jak zieleń, czerwień, fiolet, żółć i pomarańcz.  Często pojawiają się także ich kontrastowe zestawienia.

(Aranżacje w tym stylu nierzadko celowo ocierają się o kicz, fot. Nella Vetrina)

Pop-art jest całkowitym przeciwieństwem trendów wnętrzarskich czerpiących z natury, takich jak aranżacje wnętrz w stylu eko. Celowo nie stosuje się zatem materiałów pochodzenia naturalnego. Często spotkać można tworzywa sztuczne: plastik, skaj, a nawet pleksi. Celowo nie ukrywa się ich sztucznego wyglądu, jest on wręcz podkreślany.

(W pop-artowych aranżacjach celowo używa się sztucznych materiałów, fot. Barker & Stonehouse)

Aranżacje wnętrz w stylu pop-art mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy zarzucają im infantylność i ocieranie się o kicz. Nie da się ukryć, że jest w tym sporo prawdy, jednak jest to efekt zamierzony. Taki wystrój wnętrza jest celowo „ujęty w cudzysłów”, może wręcz przypominać wystrój pokoju dziecięcego.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny