Start Arrow OgródArrow Aranżacja Małego Ogrodu – praktyczne wskazówki

Aranżacja Małego Ogrodu – praktyczne wskazówki

Wiosną i latem jak najwięcej czasu chcemy spędzać na świeżym powietrzu. Nawet, jeśli nasz ogród nie jest dużych rozmiarów, można go zagospodarować tak, by stał się przyjemnym miejscem. Oto kilka wskazówek.

Kwestia prywatności

Zobacz także:

Z problemem małego ogrodu zazwyczaj borykają się mieszkańcy zabudowy szeregowej. Największy problem stanowi wówczas brak prywatności. Aby go wyeliminować, warto w wyraźny sposób oddzielić nasz teren od terenu sąsiada. Jak to zrobić najlepiej? Niektórzy tworzą w tym celu nasyp, lub ustawiają donice, jednak najlepszym sposobem jest odgrodzenie się od sąsiada za pomocą zieleni – na przykład żywopłotu. W ten sposób nie odetniemy światła całkowicie, ale uzyskamy miłe wrażenie przytulności.

(Żywopłot pomoże nam zachować prywatność)

Oszczędzamy miejsce

Pamiętajmy, że na tak małej przestrzeni liczy się każdy centymetr. Zastanówmy się, jak optymalnie rozmieścić poszczególne elementy ogrodu. Być może część roślin będzie się lepiej prezentowała w donicach powieszonych na elewacji domu?

Warto także dobrze zagospodarować miejsca siedzące w ogrodzie. Przykładowo, zamiast kompletu mebli ogrodowych na środku działki być może wystarczy ława ustawiona pod ścianą domu.

Ogrodzenie zewnętrzne

Jeśli do naszego ogrodu dobierzemy masywne i wysokie ogrodzenie, będzie ono optycznie „przytłaczać” teren i w konsekwencji ogródek będzie wydawał się jeszcze mniejszy. Warto użyć ogrodzenia o bardziej subtelnej konstrukcji i przyozdobić je pnączami. Możemy też zastosować pewną sztuczkę: jeśli zastąpimy ogrodzenie żywopłotem, ogród będzie się wydawał większy, gdyż patrząc z boku nie będziemy umieli ocenić, gdzie się on zaczyna, a gdzie kończy.

Możemy też wykonać tzw. „przedgródek”, czyli posadzić rośliny już poza granicami naszej działki. To także sprawi, że będzie się ona wydawała większa. Zanim to zrobimy, warto jednak spytać o opinię zarządce drogi – może się bowiem okazać, że chce on zagospodarować ten teren w inny sposób.

(Zastanówmy się nad doborem mebli - może zamiast całego kompletu wystarczy ławeczka?)

Rośliny do małego ogrodu

Jeśli nasz ogródek jest tak mały, ze nie zmieści się w nim nawet małe drzewo, wówczas dobrym rozwiązaniem jest użycie krzewów szczepionych na pniu. Wyglądem do złudzenia przypominają miniaturowe drzewka, a zajmuje niewiele miejsca. Z pewnością przyciągną uwagę naszych gości!

Jeśli jednak w ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca, aby posadzić w nim drzewa, warto wybierać takie, które nie będzie zbytnio rozłożyste. Sprawdzajmy tez, jak daleko mogą sięgnąć ich korzenie – jeśli będą zbytnio się rozrastać, może dojść do zniszczenia nawierzchni, a nawet fundamentów.

Wizualny porządek wprowadzimy do ogrodu wprowadzimy, dobierając rośliny formowane. Dzięki nim nie zapanuje chaos – a pamiętajmy, że panuje tutaj ta sama zasada, co przy urządzeniu wnętrz – nieuporządkowana przestrzeń wydaje się mniejsza. Ilość gatunków roślin wart ograniczyć do kilku – gdy wszystkie rozkwitną, natłok kolorów może nie wyglądać korzystnie na małej przestrzeni.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Ogrodowe - pnącza na ścianie budynku | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-19 15:53:45

[...] Aranżacja małego ogrodu – praktyczne wskazówki [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty