Start Arrow WnętrzaArrowGalerie WnętrzArrow Aranżacja małego salonu – co na okno?

Aranżacja małego salonu – co na okno?

Wybór dostępnych na rynku dekoracji okiennych może przyprawić o zawrót głowy. Ciężkie zasłony, zwiewne firanki, rolety – na co się zdecydować? Zanim zdecydujemy, przyjrzyjmy się im także pod względem funkcjonalnym.

Ozdoby okienne stanowią świetne wykończenie wnętrza i często w dużym stopniu wpływają na jego charakter. Ponadto mogą optycznie zwiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie oraz, rzecz jasna, zdecydować o ilości światła słonecznego wpadającego do niego.

Delikatne kolory: biel, beże, szarości sprawiają, że małe wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Brak zdecydowanych kolorów wpływa na harmonijny wystrój wnętrza, pozwala uzyskać wrażenie ładu i porządku. Zwiewne dekoracje okienne tylko pogłębiają ten efekt.

Autor: Barker and Stonehouse

Mały salon to nienajlepsze miejsce dla ciężkich, lejących się zasłon. Całkowicie przytłoczą one małe wnętrze i pozbawią je lekkości. Alternatywą są lekkie, zwiewne firanki z materiałów takich jak organza, woal lub tiul. Oczywiście, panuje tu dobrze znana zasada powiększania wnętrza przy pomocy jasnych kolorów.

Biały kolor sprawia, że ściana "oddala" się od patrzącej nań osoby. Dzięki temu mały pokój jest jasny i bardziej przestronny niż w rzeczywistości. Firany i zasłony powinny być tak dobrane, by dopuszczały do pokoju jak najwięcej naturalnego światła.

Autor: M&Co

Niekoniecznie musimy wybrać firanki w kolorze białym – równie dobrze sprawdzi się szarość lub jasny błękit. Jak to działa? Jasne barwy powodują, że obiekt wydaje się oddalony, przez co całe wnętrze zdaje się bardziej przestronne.

Zwiewne, przepuszczające światło tkaniny dekoracyjne staną się prawdziwą ozdobą aranżacji, a jednocześnie nie przytłoczą małego wnętrza.

Autor: Dekoria.pl

Inne ciekawe rozwiązanie to rolety materiałowe – one również znacząco mogą wpłynąć na wystrój wnętrza. Zasada jest mniej więcej ta sama, co w wypadku firanek – jasne kolory powiększają, ciemne pomniejszają. Nie obawiajmy się, że nie pozwolą one wytworzyć w pokoju półmroku – jasne rolety wcale nie muszą być przezroczyste. Podobnie, półprzezroczyste rolety mogą występować w ciemnych barwach – liczy się bowiem procent przepuszczalności, o którym dowiemy się z opakowania produktu.

Sposobem na uzyskanie przyjemnego chłodu będą rolety pokryte od spodu srebrną powłoką.

Autor: Lotari

Warto pamiętać o jeszcze jednej zalecie rolet. W odróżnieniu od firanek, nie przesłaniają one części ściany, co też działa korzystnie, jeśli chodzi o postrzeganie rozmiarów wnętrza. Zyskujemy więc dodatkową przestrzeń na powieszenie obrazów, plakatów lub innych ozdób. Kolejną dobrą stroną tego rozwiązania jest fakt, że rolety nie przesłaniają grzejnika, zatem nie blokują dopływu ciepła do wnętrza.

Rolety materiałowe umożliwią regulację natężenia oświetlenia w mieszkaniu. Dzięki nim możemy komfortowo obejrzeć film w telewizji lub uciąć sobie popołudniową drzemkę.

Autor: Lotari

Specjalna prowadnica ułatwi przymontowanie rolet wewnętrznych do ramy okiennej. Ale rolety można też montować do ściany czy sufitu. Dobrym rozwiązaniem są także minirolety przyklejane do ramy i niewymagające wiercenia. Ich rozkładanie ułatwia znajdująca się w dolnej części listwa usztywniająca. Dzięki jej zastosowaniu nie ma potrzeby używania prowadnicy.

Rolety mogą być montowane również na oknach połaciowych. Występują w wielu wzorach i kolorach, bez trudu dobierzemy produkt do aranżowanego małego salonu na poddaszu.

Autor: Velux

Mały pokój dzienny możemy optycznie powiększyć dzięki odpowiedniemu doborowi zasłon. Dla przykładu poziome pasy na zasłonach sprawią, że pokój wyda się szerszy. Z kolei jeśli wybierzmy zasłony z pionowym motywem uzyskamy wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe.

Kolory i wzory zasłon mogą kształtować małe wnętrza. Poziome pasy sprawiają, że ściana wyda się szersza, a ciemny kolor tkaniny skróci zbyt wysoki pokój.

Autor: Dekoria.pl

Pokoje w starym budownictwie często są długie i wąskie. Jeśli chcemy optycznie nadać takiemu pokojowi nieco inne proporcje, warto zastosować ciemne zasłony, najlepiej w ciepłych kolorach. Pamiętajmy jednak, że mały pokój wyda się wtedy jeszcze mniejszy. Dlatego lepiej, aby ściany były wówczas utrzymane w jasnych barwach. Wtedy wystrój wnętrza nie spowoduje, że będzie się ono wydawało ciasne i przytłaczające.

Pionowe pasy sprawią, że mały pokój wyda się wyższy, a delikatna tkanina, z której zrobiona jest zasłona, przepuści do małego wnętrza odpowiednią ilość światła.

Autor: Dekoria.pl

Cała aranżacja wnętrza będzie się lepiej prezentować, jeśli dobierzemy meble i dodatki w kolorze zasłon .

Podsumowując – wpływ dekoracji okiennych na ogólny wystrój wnętrza jest bardzo duży. Urządzając małe mieszkanie pamiętajmy, że im mniej „udziwnione” elementy wybierzemy, tym lepiej. Cekiny, złocenia i fantazyjne upięcia lepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach. Prostota w małym wnętrzu nie tylko sprawi, że będzie ono wyglądało na bardziej uporządkowane, ale i nada mu klasy.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak urządzić mały salon? | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-27 12:37:13

[...] mały salon – miejsce na stół Małe Mieszkanie – jak urządzić salon? Aranżacja małego salonu – co na okno? Aranżacje Wnętrz w bieli i [...]

Mały Salon - jak oświetlić? Pomysły, porady, przykładowe produkty | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-15 14:06:57

[...] mieszkańców bloków dobrze wie, jak problematyczna jest aranżacja... więcej    Aranżacja małego salonu – co na okno? Aranżacje Wnętrz w bieli i czerwieni Aranżacje Wnętrz na pomarańczowo Projekt [...]

Małe Mieszkanie - jak urządzić salon? | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-11-22 12:30:52

[...] Aranżacja małego salonu – co na okno? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty