Start Arrow OgródArrow Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Aranżacja nawierzchni w ogrodzie

Libet6.jpg

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Zaplanowanie jej na przydomowej posesji, to często nie lada problem.

Wymarzony efekt trudno jest osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Ładnie urządzona działka będzie nam przecież służyła przez wiele lat.

Planując aranżację ogrodu należy pamiętać, że rozplanowanie przestrzeni i wybór nawierzchni zależą przede wszystkim od naszych oczekiwań, co do przeznaczenia działki. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak odpowiednio zagospodarować ogród i jaką dobrać nawierzchnię, aby całość była funkcjonalna i estetyczna. W przykładzie posłużymy się średniej wielkości działką o wymiarach 20 na 30 metrów, na której postawiono budynek o wymiarach 10 na 10 metrów.

Projekt i przygotowanie gruntu

Libet7.jpg

Przed przystąpieniem do robót budowlanych konieczne jest wykonanie projektu lub planu przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych. Warto skorzystać z porady fachowca, która pomoże znaleźć nam odpowiedź na kilka pytań: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, jak dużym obciążeniom będzie ona poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić, jaki wzór i kolorystyka kostek odpowiada nam najbardziej. Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy odpowiednio przygotować grunt: oczyścić go, usunąć zalęgające w nim korzenie i rośliny, położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu wielkopiecowego oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero na właściwie przygotowanym gruncie można układać kostkę, pamiętając o odpowiednim systemie nawadniania i wyprofilowania nawierzchni.

Podjazd i parking

Libet8.jpg

Jednym z najważniejszych elementów przydomowej posesji jest podjazd oraz przestrzeń przeznaczona na parkowanie samochodu. Na samym początku planowania nawierzchni należy więc wyodrębnić miejsce parkingowe bądź drogę dojazdową, jeśli mamy garaż. Zakładając, że drzwi do garażu mają standardową szerokość 2,4 metra, aby móc bez problemów do nich dojechać, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę o szerokości około 3 metrów. Jeśli jednak garaż jest daleko od bramy wjazdowej, warto dodatkowo pomyśleć o przestrzeni do zawracania samochodu.

Standardowa ilość miejsca, jaką powinniśmy zostawić na zaparkowanie jednego samochodu to 2,5 x 5 metrów. Jeśli samochodów jest więcej lub przewidujemy parking dla gości, to szerokość wolnej przestrzeni powinna zostać powiększona o 2,5 – 3 metry na każdy dodatkowy samochód. Po wyznaczeniu podjazdu i miejsca parkingowego, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Generalna zasada mówi, że im bardziej intensywnie jest eksploatowane podłoże, tym grubsza powinna być jego nawierzchnia. Dlatego na podjeździe i parkingu zawsze układamy kostkę o grubości co najmniej 6 cm (pod pojazdy osobowe), do 10 cm (pod pojazdy ciężarowe). Na chodniki dla pieszych wystarczy kostka o gr. 4cm. W zależności od tego, jakie pojazdy pojawią się na naszym podwórku, parametry kostki powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie eksploatowana.

Dróżki, ścieżki i alejki

Libet9.jpg

Po wytyczeniu miejsc parkingowych, następnym krokiem w aranżacji posesji jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Przydomowe alejki nie tylko ułatwiają komunikację w obrębie ogrodu, ale dzięki ciekawej kolorystyce nawierzchni podkreślają też styl i charakter przestrzeni wokół domu. Aby ścieżki były funkcjonalne, powinniśmy pomyśleć zarówno o alejkach od frontu, jak i tych z tyłu domu, prowadzących do części wypoczynkowej. Standardowa szerokość ścieżki to 93 cm.

Podobnie jak w przypadku podjazdów, tak i w kwestii ogrodowych alejek, obowiązują pewne ogólne zasady. Przede wszystkim dobieramy do nich kostkę o odpowiedniej grubości. Najlepiej sprawdza się bruk o grubości 6 cm. I zawsze należy pamiętać, że im węższy element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania jej brzegów – radzi Ernest Raczewski, architekt współpracujący z firmą Libet.

Starannie wytyczone ogrodowe ścieżki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, są także elementem dekoracyjnym. Szczególnie efektownie wyglądają kręte, wijące się alejki, które nikną w zakątkach ogrodu. Przy wyborze takiego typu ścieżki warto skorzystać z elementów wykończeniowych – palisad i krawężników.

Czas na chwilę relaksu

Projektując przydomową posesję należy wyodrębnić miejsce na odpoczynek, w którym możemy spędzać piękne, letnie wieczory w towarzystwie rodziny i gości. Wielkość tej libet2.JPGstrefy zależy wyłącznie od preferencji właściciela i przeznaczenia działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3–4 metry średnicy. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do niej ścieżki, która ułatwi przenoszenie z domu jedzenia i napojów. Aby przestrzeń wypoczynkowa była funkcjonalna, także wymaga specjalnej nawierzchni.

Szeroki wachlarz oferty kostek brukowych sprawia, że materiał ten staje się coraz bardziej popularny. Oryginalnie zaprojektowne posesje cieszą oko właścicieli i bywają inspiracją dla gości. Każdą przestrzeń możemy dziś zaaranżować w zgodzie z naszymi potrzebami i gustem. – Kupując kostkę brukową sprawdźmy przede wszystkim czy jej producent deklaruje zgodność z normami europejskimi. Zastosowanie szlachetnych kostek brukowych od renomowanego producenta zagwarantuje trwałość nawierzchni, która będzie służyła nam przez wiele następnych lat – radzi projektant.

Na podstawie materiałów Libet.

Fot. Libet

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM Gray III

 • Promocja

  Szafa ogrodowa Keter RATTAN STYLE Tall CE Antracyt

 • Promocja

  Stolik z funkcją schowka KETER CE brązowy

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Donica ogrodowa wys.34cm

 • Promocja

  Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Obejrzyj zdjęcia domowników