Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Aranżacje – lustra w sypialni

Aranżacje – lustra w sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce w naszym domu. To tu odpoczywamy po trudach dna codziennego. Dlatego też jej urządzeniu poświęcamy sporo czasu, aby panował w niej intymny, uspokajający nastrój. To pomieszczenie często pełni też inne role – tu przebieramy się i przymierzamy ubrania, czasem wykonujemy makijaż. Dlatego też istotnym elementem w sypialni są lustra, pełniące rolę dekoracyjną i praktyczną.

Oprócz wymienionych funkcji, lustra mają dodatkowo jeszcze jedną, niekwestionowaną zaletę – optycznie dodają pomieszczeniu przestrzeni. Dlatego, są świetnym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich mieszkań. Zasada ta działa również w sypialni – to, że powinna być przytulna, nie znaczy ze nie powinniśmy czasem zastosować kilku powiększających sztuczek.

Lustra wolno stojące

Najprostszym sposobem na optyczne dodanie wnętrzu paru metrów kwadratowych jest wielkie lustro opierające się o ścianę. Ciekawie wygląda, jeśli sprawia wrażenie, że pojawiło się tam nieco „przypadkiem”. W szczególności pasuje do ścian pomalowanych na pogodne, ale zdecydowane kolory, jak pomarańczowy, niebieski lub zielony. Jeśli dodamy do tego drewnianą ramę, będzie dodatkowo pełnić rolę prostej, ale efektownej dekoracji pokoju.

(Wielkie lustro w drewnianej ramie wcale nie musi wyglądać ciężko i topornie.)

Lustra wiszące

Powyżej opisane rozwiązanie zdecydowanie dominuje wnętrze, trzeba zatem uważać z pozostałymi dekoracjami. Jeśli wolimy subtelniejsze aranżacje, jedno olbrzymie lustro zamieńmy na dwa mniejsze. Wygoda korzystania jest wówczas taka sama, ale wnętrze nie jest zdominowane przez ten element. Jeśli ściany są utrzymane w bardzo intensywnych kolorach, najlepiej zrezygnować z ramy w ogóle – może być ciężko dopasować odpowiednią barwę oraz styl. Lepiej, aby żaden element nie próbował „konkurować” z nasyconym kolorem ścian.

(Mocne kolory ścian, na przykład fuksja, wymagają subtelnej aranżacji luster.)

Dobór odpowiedniej ramy to zresztą niełatwa kwestia. W wielu domach wciąż straszą lustra w wielkich, złoconych ramach. Wygląda to staroświecko i ciężko, w szczególności przy większych lustrach. Takie rozwiązanie sprawdza się jedynie, jeśli całość wnętrza utrzymana jest w stylistyce retro. Nawet wtedy warto jednak taką stylistykę zachować przy mniejszych, wiszących lustrach.

(Lustra ze złoceniami – jak najbardziej, ale tylko jeśli pasują do całości stylizacji.)

Pamiętajmy też, że złocenia i intensywne kolory – czy to na ścianach, czy na meblach – to już za dużo. Pozłacaną ramę lustra lepiej zestawić z jasnymi, neutralnymi kolorami. Dobrze sprawdzą się: biel, beże, szarości, ewentualnie przygaszone zielenie i błękity.

(Urodę złotej ramy najlepiej wydobędzie stonowana kolorystyka otoczenia.)

Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu nowoczesnym, lepiej w takim stylu zachować i ramę lustrzaną. Ostatnio modne są aranżacje wnętrz (również sypialni) utrzymane w kolorze białym. Warto wówczas przełamać kolorystykę jednym lub dwoma akcentami w ciemnym kolorze. Jednym z nich na przykład łagodnie zaokrąglona rama lustrzana w kolorze brązowym. Odbierze to wnętrzu zimny „szpitalny” charakter.

(Odpowiednio dobrana rama lustra może znacząco wpłynąć na jego stylizację.)

Lustrzane drzwi szafy

Bardzo pomysłowym rozwiązaniem w malej sypialni jest umieszczenie lustra na drzwiach szafy. Pomaga to zaoszczędzić cenne miejsce na ścianach i pod ścianami.

(Rozwiązanie typu 2 w 1: lustro umieszczone na drzwiach szafy.)

Wielkie lustro pokrywające całą powierzchnię mebla daje najlepszy efekt powiększenia przestrzeni. Rzadko możemy bowiem sobie pozwolić na umieszczenie aż tak dużego lustra na ścianie. W ten sposób wydaje się, że pokój jest nawet dwukrotnie większy niż w rzeczywistości.

(Duże lustro na drzwiach mebla może zdziałać cuda – optycznie powiększy nasza sypialnię nawet dwukrotnie.)

Lustrzane drzwi szafy to także bardzo wygodne rozwiązanie – możemy się w nich przejrzeć od stóp do głów. Jest to zatem świetne rozwiązanie na przykład do pokoju nastolatki.

(Lustro na drzwiach szafy pomoże nam w przymierzaniu i doborze stroju.)

Lustra nie tylko powiększają i rozświetlają wnętrze. Stanowią też istotny element dekoracyjny, który może znacząco wpłynąć na charakter wnętrza. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na ich dobór, w szczególności w tak specyficznym miejscu, jakim jest sypialnia – od jej aranżacji bowiem zależy jakość naszego wypoczynku.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa Cubus 4pł. TK Lighting + gratis...

  • Promocja

    Plafon Various Biało-szaro-biały Kolor apli: ...

  • Promocja

    Zwis Burn Black 1 pł.