Start Arrow OgródArrow Aranżacje ogrodów: pomysły nowoczesny ogród

Aranżacje ogrodów: pomysły nowoczesny ogród

Nowoczesne budownictwo stawia na proste, geometryczne formy, pozbawione architektonicznych detali. Dekorację stanowi głównie elewacja domu, w oryginalny sposób łącząca takie materiały, jak drewno, kamień, klinkier, stal czy szkło. Taki dom wymaga odpowiedniego otoczenia, będącego alternatywą dla bogatych w kolory i kształty ogrodów przy domach-dworkach.

Nowoczesne domy budowane są najczęściej w miastach, gdzie ich oszczędna forma harmonijnie komponuje się z biurowcami czy blokami mieszkalnymi. Życie w mieście często pochłania czas mieszkańcom, którzy po powrocie do domu marzą jedynie o wypoczynku i relaksie. Dlatego też nowoczesny ogród powinien przede wszystkim zapewniać przestrzeń wypoczynkową, nie wymagającą wiele zachodu przy pielęgnacji, zarówno wyposażenia jak i roślinności.

(fot. Dreamstime)

(fot. Dreamstime)

Nowoczesne aranżacje ogrodów – kolory

Nowoczesny ogród charakteryzuje się konkretną, monochromatyczną gamą kolorów. Jest ona konsekwentnie przestrzegana zarówno w doborze roślin, mebli, jak i kompozycji nawierzchni ogrodowej. Biele, czernie i szarość, nawiązujące do industrialnych aranżacji są jednak czasem uzupełniane o dodatki w zaskakujących, intensywnych kolorach, takich jak pomarańcz, fiolet czy czerwień. Wyraźnymi akcentami kolorystycznymi są najczęściej nowoczesne donice ogrodowe, lampy ogrodowe czy dekoracje mebli: poduchy, koce itp.

Ogrody nowoczesne – nawierzchnia

Domy nowoczesne to proste bryły na planie kwadratu czy prostokąta. Aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna w naturalny sposób być przedłużeniem tych figur. Osiąga się to zwykle poprzez projekty nawierzchni i ścieżek ogrodowych.

Geometryczne elementy wielkoformatowe wykonywane są w krótkich seriach, oddzielających poszczególne strefy roślinności.

(fot. Dreamstime)

Większe place pełnią już funkcje użytkowe, np. podjazd do garażu, plac zabaw czy miejsce na strefę wypoczynkową, której głównym punktem są meble ogrodowe.

(fot. Röben)

(fot. Libet)

(fot. Bruk-Bet)

(fot. Röben)

(fot. Libet)

(fot. Bruk-Bet)

Nowoczesne meble ogrodowe

Ogród w stylu nowoczesnym wymaga odpowiedniego wyposażenia wypoczynkowego. Nowoczesne meble ogrodowe to najczęściej meble rattanowe o prostych kształtach. Ciekawą propozycją są też nowoczesne krzesła i stół z twardego polipropylenu – w tym przypadku warto postawić na odważny design i kolor, który może stać się najważniejszym elementem dekoracyjnym miejskiego ogrodu przydomowego. Meble wiklinowe czy drewniane powinny być wzbogacone o konstrukcje ze stali czy aluminium.

(fot. archiwum)

(fot. archiwum)

Rośliny do ogrodu nowoczesnego

Minimalizm form i kolorów dotyczy również roślinności. Charakterystyczny dla ogrodów nowoczesnych jest krótko przystrzyżony trawnik. Jest on zwykle podzielone przez ścieżki, ale może również stanowić większą powierzchnię wypoczynkową.

(fot. archiwum)

Niewymagające rośliny ogrodowe to przede wszystkim formowane krzewy zimozielone. Najpopularniejszym z nich jest bukszpan – roślina typowo ozdobna, ze względu na dużą plastyczność popularne jest jej cięcie i formowanie – łatwo można jej nadać ciekawy kształt. Ze względu na wysoką odporność często stosuje się bukszpan jako materiał na żywopłot. Wykorzystuje się go również do formowania bonsai. Żywotniki – kolejne rośliny bardzo podatne na cięcie i formowanie – wykorzystuje się również jako rośliny na żywopłot, choć bardzo efektownie wyglądają jako szpalery, tworząc zwartą ścianę zieleni.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 30, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrodnik Odpowiedz 2015-01-26 14:13:43

Tego rodzaju ogrody są coraz częściej projektowane przez firmy, zajmujące się tego rodzaju usługami. Ludzie idą w ogrodniczy modernizm co jest bardzo fajną tendencją:)

domator Odpowiedz 2014-06-02 09:09:25

ładne te kostki.najciekawiej wyglada ta szara aranżacja Libetu, ktoś musiał się nieźle napracowaćżeby tak ładnie wyszło

Oczko wodne w ogrodzie - piękne aranżacje ogrodów | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-09 01:22:01

[...] i materiały użyte do jego budowy można dopasować do charakteru przydomowej przestrzeni. Nowoczesny ogród to proste, geometryczne formy, minimalistyczne ozdoby i jednolita roślinność. Zaciszny zakątek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty