Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Aranżacje wnętrz – drewniane podłogi

Aranżacje wnętrz – drewniane podłogi

Drewno jest ponadczasowym materiałem przy aranżacji wnętrz. Nigdy nie wychodzi z mody, jest niezmiennie piękne i szlachetne, a wraz z wiekiem nabiera charakteru. Szczególnie stylowo prezentują się drewniane podłogi, które nadają wnętrzu wyrazistości, budują nastrój pomieszczenia. A ich ponadczasowy charakter wyraża się również w niezwykłej trwałości.

Ponadczasowy charakter drewna

Drewno towarzyszy ludzkości od wieków i nie zapowiada się w tej kwestii żadna rewolucja. Już dawno bowiem odkryliśmy, że naturalność posiada wiele zalet. Drewno wykorzystywane przy aranżacji wnętrz tworzy swoisty mikroklimat, ponieważ nieustannie „oddycha”, czyli wchłania w siebie wilgoć, gdy jest jej dużo i wypuszcza, dzięki czemu zapobiega suchemu powietrzu w pomieszczeniu.

Ale poprzez swoją naturalność, drewno jest również wspaniałym izolatorem akustycznym i elektrycznym, najlepiej akumuluje ciepło i jest świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Te wszystkie prozdrowotne walory drewna to jednak dopiero początek jego zalet. A jak jest z wyborem drewna pod względem estetycznym?

Drewno samo w sobie jest materiałem pięknym, a ponadto pasuje do każdego stylu. A to dzięki temu, że mamy ogromny wybór w obrębie gatunków oraz kolorystyki. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu ciepły odcień, to możemy zdecydować się na złocisty jesion czy buk. Nieco przygaszony dąb prezentuje się bardziej surowo, natomiast wszelkie egzotyczne odmiany drewna zachwycają swoją oryginalnością, nie wspominając już o deskach barwionych i szczotkowanych. Ale ogromną zaletą jest również niepowtarzalność każdej deski. Dzięki unikalnemu usłojeniu każda drewniana podłoga wygląda inaczej – wyjaśnia Ewa Miodek- Sieczka z firmy Barlinek, jednego z największych producentów naturalnych podłóg drewnianych na świecie.

Spośród tak ogromnej gamy kolorystycznej oraz gatunkowej bardzo trudno dokonać wyboru. Dlatego podpowiadamy, jak dopasować podłogę do wybranego stylu.

Od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej drewnianej podłogi, powinniśmy dokładnie określić jaki styl pragniemy nadać wnętrzu. Faktem jest, że drewno pasuje do wszystkiego i jest odporne na przemijające mody. Ale nie oznacza to, że każda podłoga podkreśli charakter naszych pomieszczeń.

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy odpowiada nam styl klasyczny, czy tradycyjny. Potem czas na decyzję o kolorystyce ścian oraz wyglądzie mebli. Pamiętajmy o tym, że kolorystykę oraz meble możemy szybko zmienić, natomiast drewniana podłoga jest poważną inwestycją i wybór nie powinien być pochopny.

A w jaki sposób wykorzystać drewno przy aranżacji wnętrz?

 • Tradycyjne wnętrza

Klasyczne wnętrza możemy podzielić na ciepłe, przytulne i bogate w meble lub przestronne oraz jasne. Zadaniem podłogi w obu stylach jest podkreślenie szlachetności pomieszczenia. Jak tego dokonać?

(Kontrast pomiędzy drewnianymi elementami wyposażenia a podłogą nie powinien być zbyt wyraźny.)

Drewno wykorzystywane przy aranżacji wnętrz ciepłych może być bogate w słoje, natomiast do pomieszczeń przestronnych, które jeszcze dodatkowo pragniemy optycznie powiększyć lepiej wybrać deski o subtelnym usłojeniu. We wnętrzach klasycznych wspaniale sprawdzają się nasze europejskie odmiany drewna, przede wszystkim dąb, jesion czy buk. Tam, gdzie chcemy stworzyć przytulny klimat warto zdecydować się na podłogi o ciepłych, złocistych odcieniach. Natomiast w przypadku wnętrz przestronnych możemy, w zależności od kolorystyki ścian, mebli oraz drzwi, położyć deski bardzo jasne lub ciemne. Zasada tutaj jest jedna – kontrast pomiędzy drewnianymi elementami wyposażenia a podłogą nie powinien być zbyt wyraźny – radzi Ewa Miodek- Sieczka z firmy Barlinek.

(Delikatny perłowy blask brzozowej podłogi rozświetli każdy pokój. fot. Barlinek)

 • Nowoczesne aranżacje

Ale drewno jest również idealnym materiałem przy aranżacji wnętrz nowoczesnych. I w tym wypadku możemy zdecydować się na mocne kontrasty kolorystyczne, jak i śmiałe połączenia odcieni ciepłych oraz zimnych. Surowe przestrzenie również potrzebują trochę ciepła, które zapewni im właśnie drewniana podłoga.

(Mocno zaakcentowaną ścianę lepiej połączyć ze stonowaną barwą drewna.)

Wnętrza nowoczesne na pewno nie powinny wykorzystywać desek typowo klasycznych, ponieważ zakłóci to aranżację. I tak, jeżeli decydujemy się na mocne akcenty na ścianach, to powinniśmy wybierać stonowane kolory mebli i sprzętów oraz podłogi. Natomiast, jeżeli ściany pozostają neutralne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by odpowiednio zaakcentować podłogę. W nowoczesnych wnętrzach wspaniale prezentują się deski barwione o niezbyt mocnym usłojeniu. Z jednej strony podkreślają one prostotę i minimalizm, a z drugiej – optycznie powiększają pomieszczenie.

(Drewno dębowe zwraca uwagę swym łagodnie dostojnym, naturalnym, mocnym charakterem. fot. Barlinek)

 • A może lofty?

Loft to przestrzeń poprzemysłowa zaadaptowana do celów mieszkalnych lub jako pracownia, która zazwyczaj charakteryzuje się pewną surowością oraz ponadprzeciętną wielkością. W takich wnętrzach drewniana podłoga pozwala oswoić industrialny charakter przestrzeni. Lepiej w tych warunkach sprawdza się drewno w surowym wydaniu niż klasyczna klepka lakierowana na wysoki połysk. Odpowiednie będą duże deski poddane obróbce termicznej, szczotkowane i olejowane. Z nowoczesną stylistyką loftów świetnie sprawdzi się zarówno drewno w naturalnym kolorze, jak i to podane obróbce i barwieniu– doradza architekt wnętrz Irena Lang z krakowskiego studia projektowego Loftstudio.

(Lofty charakteryzują się pewną surowością oraz ponadprzeciętną wielkością)

Piękno drewna nie może być niewykorzystywane przy aranżacji wnętrz. Jak widzimy – bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie – materiał ten sprawdza się świetnie. Należy jedynie pamiętać o dopasowaniu desek względem wymarzonego stylu. Dzisiaj staje się to łatwiejsze, ponieważ producenci drewnianych podłóg bardzo często tworzą specjalne linie i kolekcje pasujące do danej aranżacji. A w solidną podłogę warto zainwestować nie tylko dlatego, iż pozostanie modna zawsze, ale również ze względu na jej trwałość i wpływ na nasze zdrowie.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny