Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Aranżacje wnętrz – jak wieszać obrazy?

Aranżacje wnętrz – jak wieszać obrazy?

Obraz czy plakat jest ozdobą wnętrza. Taki przynajmniej efekt chcemy uzyskać wyposażając nasze pokoje, biura i inne pomieszczenia w dekoracje ścienne. Aby tak było, trzymajmy się paru podstawowych zasad, o jakich przypominają eksperci www.e-oprawa.pl.

(Seria obrazów w poziomej orientacji nad miejscem do wypoczynku | źródło: www.e-oprawa, meble: inniliving.pl)


 • Wieszajmy obrazy na wysokości, z której mają być oglądane. Ta wysokość to wysokość naszego wzroku – około 1,5-1,6 m nad podłogą. Tam jednak, gdzie siedzimy, wieszajmy obrazy niżej – tak, by można było podziwiać je z pozycji mebla, na którym odpoczywamy.
 • Obrazy zawieszone nad meblami nie tylko ozdabiają, ale i porządkują przestrzeń. Taki efekt osiągamy jednak dopiero wówczas, gdy wieszamy obrazy proporcjonalne wielkością do ozdabianej przestrzeni. Dysponując dużą ilością miejsca na ścianie, nie wieszajmy jednej małej reprodukcji, gdyż zginie ona i stanie się niezauważalna. Powieśmy duży plakat lub dwa obok siebie – podobnie zróbmy, wieszając obrazy lub plakaty nad meblami – miejscem do wypoczynku, pracy czy jedzenia.
 • Dobrze obok siebie wyglądają prace z tej samej serii lub dopasowane kolorystycznie czy tematycznie. Oprawione w te same ramy i passe-partout, zawieszone na tej samej wysokości, wprowadzają do przestrzeni ład i symetrię. Jeśli nie dysponujemy obrazami i tej samej wysokości, możemy wyrównać ich wielkość za pomocą pass-partout.

(Obrazy o podobnej tematyce i wielkości w odmiennych ramach | źródło: www.e-oprawa, meble: inniliving.pl)

 • – jeśli wieszamy je nad sofą czy stołem w poziomie, niech będzie to linia wyznaczająca dolną krawędź obrazów. Gdy dysponujemy wąskim fragmentem ściany, możemy umieścić na niej obrazy w układzie pionowym – pamiętając, by wyznaczyć linię bazową. Jeśli obrazy są tej samej szerokości, powinny być zawieszone dokładnie jeden nad drugim. Jeśli mają różną szerokość, linia bazowa powinna przebiegać przez środek obrazu. Niezależnie od tego, czy obrazy sWażne, aby prace wieszać według wybranej linii bazoweją tej samej, czy różnej szerokości, powinny być zawieszone w równych od siebie odstępach.
 • Prace o różnej tematyce i kolorystyce oprawiajmy w odmienne ramy. Dopasujmy je przede wszystkim do samej pracy oraz do wnętrza. Stylem listwy, kolorystyką, szerokością passe-partout. Galeria tak oprawionych prac ładnie będzie wyglądać w układzie asymetrycznym, szczególnie, jeśli jest ich dużo i są różnej wielkości.

Znając reguły, możemy eksperymentować. W czystym, jasnym wnętrzu, do którego wprowadzamy akcenty kolorystyczne, umieszczać możemy obrazy w odważnych zestawieniach, oprawiając je w odmienne ramy. Pamiętajmy jednak przy tym, by były one dopasowane do pozostałych elementów wystroju – wówczas uzyskamy spójne, nie przeładowane wnętrze.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Promocja

  Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny