Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Aranżacje Wnętrz – rodzaje pościeli

Aranżacje Wnętrz – rodzaje pościeli

Wybór pościeli do sypialni nie powinien być podejmowany jedynie ze względu na wzór i kolorystykę. Najważniejszy jest oczywiście materiał, z którego została wykonana. Jak dokonać właściwego wyboru? Oto kilka wskazówek.

Zobacz także:

W  naszym kraju niezmienną od wielu lat popularnością cieszy się pościel bawełniana. Nic dziwnego, ma bowiem wiele zalet. Jest miła w dotyku, charakteryzuje się gładkością i delikatnością. W zależności od upodobań, możemy wybrać grube, albo cienkie włókna bawełniane. Niestety, jej wadą jest łatwość  spierania się kolorów – bawełna to materiał, który szybko blaknie.

 

(Popularność pościeli bawełnianej nie maleje z biegiem lat, fot. archiwum DOM.pl)

Mniej znanym rodzajem bawełny jest perkal. Jest to gęsta, ciepła i miła w dotyku tkanina, wykonana z okrągłej nici o płóciennym splocie. Perkal można barwić na wiele kolorów i drukować na nim wzory. Trwałość barw jest dużo większa niż w przypadku tradycyjnej bawełny.

 

(Pościel flanelowa i perkalowa charakteryzuje się trwałością kolorów, fot. F&F Home)

Jeśli chcemy, aby materiał przetrwał wielokrotne pranie, warto wybrać pościel z kory. Jej wadą jest jednak stosunkowo niewielki wybór kolorów. Główną przyczyną jest jej pofałdowana powierzchnia, która najlepiej wygląda w jednolitej kolorystyce. Jest jednak przyjemna w dotyku, co jest przyczyną jej dużej popularności. To samo dotyczy pościeli flanelowej.

 

(Pościel flanelowa jst bardzo miła w dotyku, fot. Matalan)

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, wiele zalet ma pościel wełniana – jest bardzo ciepła, posiada też właściwości antyreumatyczne i antyalergiczne.

Jeśli chcemy, by nasz wystrój sypialni był elegancki i wyszukany, warto wybrać pościel satynową. Charakteryzuje się ona aksamitną gładkością i pięknym połyskiem. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale posiada jedną, poważną wadę – nie przepuszcza powietrza.

 

(Pościel satynowa charakteryzuje się eleganckim połyskiem, fot. Nella Vetrina)

Równie estetycznie wygląda pościel atłasowa, jest jednak niezbyt miła w dotyku – wyróżnia ją charakterystyczny chłód, który może być nieprzyjemny. Najbardziej luksusowym rodzajem pościeli jest oczywiście pościel wykonana z jedwabiu. Niestety, jest to bardzo kosztowne rozwiązanie – komplet pościeli jedwabnej może kosztować nawet kilkakrotnie drożej od podobnego kompletu z satyny lub bawełny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty