Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Architekt radzi – jadalnia na poddaszu

Architekt radzi – jadalnia na poddaszu

Dlaczego tak lubimy domy z poddaszem? Głównymi przyczynami jest ich „klimatyczny” wygląd i duże możliwości aranżacyjne. Wiele osób ceni je także ze względu na funkcjonalność – taki układ pozwala oddzielić sferę „nocną” od „dziennej”. Ta pierwsza na ogół znajduje się w górnej części budynku. Czasem jednak decydujemy się na nietypowy układ – na przykład urządzenie jadalni na poddaszu. O czym należy pamiętać, aby takie rozwiązanie się sprawdziło?

Zobacz także:

Jednym z bardzo ważnych czynników jest wysokość ścianki kolankowej. Pod tą nazwą kryje się umieszczona na stropie ostatniej kondygnacji zewnętrzna ściana poddasza Biegnie ona wzdłuż połaci dachowej. To na niej właśnie oparta jest więźba dachowa. Gdyby nie ona, niemożliwe byłoby przeniesienie obciążeń z dachu na strop i ściany na niższych kondygnacjach.

 

 

(Wysokość ścianki kolankowej zależy w dużej mierze od tego, jakie pomieszczenie planujemy urządzić na poddaszu, fot. INDECO)

To, jak wysoka jest ścianka kolankowa zależy przede wszystkim od tego, jakie ma być przeznaczenie danego pomieszczenia. Liczy się także kształt i kąt nachylenia dachu. Jeśli planujemy aranżację poddasza użytkowego, musimy pamiętać, że ścianka kolankowa nie może być niższa niż 1 m. W przypadku poddasza nieużytkowego może być znacznie niższa, jej wysokość nie musi być większa niż 70 cm.

 

(Jeśli poddasze ma być użytkowe, ścianka kolankowa musi być wyższa niż 1 m, fot. archiwum DOM.pl)

Dlaczego wysokość ścianki kolankowej jest tak ważne właśnie jeśli chodzi o wystrój salonu lub jadalni na poddaszu? Otóż, przy bardzo niskiej ściance kolankowej wygodne urządzenie tych pomieszczeń będzie po prostu niemożliwe. W większych pomieszczeniach możemy sobie poradzić, przesuwając meble i sprzęty spod skosów w głąb wnętrza. W mniejszych to rozwiązanie nie zadziała – szybko staną się niewygodne w użytkowaniu na skutek braku miejsca.

 

(Gdy urządzamy jadalnię lub salon, odpowiednia wysokość ścianki kolankowej jest szczególnie ważna, fot. Horyzont)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza