Start Arrow Wiadomości Arrow Architektoniczne nagrody Brick Award rozdane

Architektoniczne nagrody Brick Award rozdane

18 kwietnia, podczas finału pierwszej polskiej edycji prestiżowego konkursu Brick Award, zostały nagrodzone najlepsze w kraju realizacje architektoniczne, w których wykorzystane zostały materiały ceramiczne.

Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej oraz Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja. Jury, składające się z ekspertów z branży architektonicznej, przyznało również cztery wyróżnienia, w tym dwa w kategorii Projekt bez realizacji, utworzonej wyłącznie w ramach polskiej odsłony Brick Award.

Międzynarodowa nagroda Brick Award przyznawana jest od 2004 roku dla najlepszych obiektów architektonicznych wybudowanych z materiałów ceramicznych. Organizatorem odbywającego się co dwa lata konkursu, jest producent ceramicznych materiałów budowlanych, firma Wienerberger.

Nagrodzone projekty:

W kategorii Dom wielorodzinny nagrodę przyznano Budynkowi mieszkalnemu we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Jury swój wybór uzasadniło oryginalnym połączeniem klasycznego, skromnego modelu zabudowy miejskiej z wyrazistym, wręcz ekspresyjnym wizerunkiem formalnym. Elegancka i wyrafinowana elewacja została pokryta ceramiką złożoną z elementów o jaśniejszej i ciemniejszej barwie, przeplatających się w charakterystycznym wzorze. Właśnie to umiejętne wykorzystanie tradycyjnego materiału sprawiło, że jest to jeden z najbardziej wyróżniających się obiektów budownictwa mieszkaniowego, powstałego w ostatnich latach w Polsce.

W kategorii Budynek użyteczności publicznej zwyciężył projekt K. Ingarden J. Ewý – Architekci, na wzór którego powstał Małopolski Ogród Sztuki.

Nagroda została przyznana za obecne w tym obiekcie niezwykłe podejście do historycznie ukształtowanej formy i materiału, jakim jest cegła, oraz jego twórcze przetworzenie. Główna ściana została ułożona na nowo z ponad stuletnich, oczyszczonych cegieł, a szklana fasada zyskała, dzięki ceramicznym okładzinom. Jury doceniło także umiejętne połączenie współczesnej stylistyki obiektu ze starą, tradycyjną zabudową znajdującą się w jego otoczeniu.

Również w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja zwyciężył obiekt z Krakowa.

Muzeum Armii Krajowej zyskało nową przestrzeń dzięki adaptacji starych budynków koszarowo-magazynowych, należących niegdyś do kompleksu zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy – Architekci. Zrywając z budynku stare tynki odsłonięto ceglane mury, które pieczołowicie oczyszczono. Dach budynku pokryto dachówką ceramiczną, a część nad dziedzińcem przeszklono. Jury wyróżniło ten projekt za wzorcowe wydobycie dawnych walorów budynku z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery miejsca, która idealnie pasuje do prezentowanej w muzeum problematyki.

Wyróżnione obiekty i projekty

W kategorii Budynek użyteczności publicznej poza nagrodą główną przyznano także wyróżnienie dla Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach, projektu Maćków Pracownia Projektowa.

Nowy Ratusz stanowi zalążek planowanego kompleksu urbanistycznego, który przybierze formę przedłużonego placu, otwierającego perspektywy widokowe na ważne publiczne budowle. Nagrodę przyznano za wzorcowe oddanie wyrazu architektonicznego gmachu, odpowiadającego jego randze i publicznemu charakterowi. Specyficzny nastrój i charakter tworzą płaszczyzny ceglanych ścian, wielkoskalowe otwory okienne oraz wieńcząca obiekt, charakterystyczna, dwukondygnacyjna nastawa, dominująca nad placem. Kolejne fazy projektowanej zabudowy placu, będące kontynuacją koncepcji architektonicznej ratusza, stworzą wyjątkową, jednorodną i przyjazną w skali scenerię centrum niewielkiego miasteczka.

Maćków Pracownia Projektowa zdobyła również drugie wyróżnienie w kategorii Renowacja/Adaptacja/ Przebudowa/ Rekonstrukcja za projekt modernizacji budynku Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu.

Projekt podbił serca Jury szczególną troską architektów o zachowanie zabytkowej formy budynku. Jego autorzy, chcąc uwydatnić pracę wielkiego poprzednika, architekta miejskiego Wrocławia, Richarda Plüddemanna (1846-1910), zrezygnowali z wprowadzenia zupełnie nowych, autorskich elementów budynku. Dzięki temu bezbłędnie udało się wydobyć utraconą, wielowątkową urodę ceramicznej elewacji.

W kategorii Projekt bez realizacji wyróżnienie zdobył także Zespół Budynków Biurowych „UBIQ Business Park” autorstwa CDF Architekci z Poznania.

Projekt został opracowany z zamiarem rozbudowy zabytkowego budynku koszarowego XV Pułku Ułanów Poznańskich. Jury doceniło udane wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, materializujących się w szkle i stali, do języka ceglanej, militarnej architektury. Cegła zastosowana fragmentarycznie w nowych pawilonach prezentuje swój współczesny wyraz i pełni rolę łącznika z historyczną architekturą, ułatwiając umiejętny i kulturalny dialog starych i nowych czasów.

W kategorii Dom jednorodzinny nie wyłoniono zwycięzcy i nie przyznano wyróżnienia.

Autor: Materiały prasowe


Wszystkie komunikaty (495)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 26, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu