Start Arrow InstalacjeArrow Automatyczne rolety antywłamaniowe

Automatyczne rolety antywłamaniowe

Wakacje za pasem, a co się z tym wiąże także wyjazdy na wczasy czy  weekendowe wypady nad wodę. Już dziś zastanawiasz się jak ochronić dom przed intruzami, którzy mogą skorzystać z Twojej nieobecności w domu? Firma ochroniarska, stróżujący pies  a może antywłamaniowe rolety. Nie domagają się głaskania ani miesięcznego abonamentu – wystarczy zamontować raz na wiele lat i mieć problem z głowy.

W krajach Europy Zachodniej rolety antywłamaniowe w oknach to podstawa ubezpieczenia domu. –W Niemczech wszystkie nowo budowane domy posiadają miejsce na montaż rolety lub wręcz są integralną częścią planu architektonicznego budynku – mówi Rafał Wolny z firmy FAAC Polska, producenta automatyki do bram, wjazdów i rolet. – Wynika to z praktyczności rolet, jak również z dbałości o środowisko naturalne naszych zachodnich sąsiadów. Oprócz zabezpieczenia, rolety zewnętrzne spełniają także ważną funkcję chroniącą dom przed utratą ciepła w zimie. Przez otwory okienne ucieka nam aż 20 procent ciepła. Jest to również czynnik brany pod uwagę przy wystawianiu świadectwa energochłonności budynku. Dodatkowo rolety wygłuszają dźwięki dochodzące z zewnątrz, a także dają przyjemny cień w letnie, słoneczne popołudnia. Jeśli zapragnąłeś rolet we własnym domu, warto dowiedzieć się, gdzie można zamontować rolety, jakimi sposobami oraz czy wymagają one dużo wysiłku przy obsłudze.

(Montaż rolet z silnikiem tubowym T-mode)

(Montaż rolet z silnikiem tubowym T-mode)

Na rolety nigdy nie jest za późno

Najprościej jest zaplanować montaż rolet już w chwili projektowania budynku. Wówczas instalacja przebiega równolegle z budową domu i cały mechanizm rolety montuje się podtynkowo. – W Polsce rolety dopiero teraz przeżywają swój rozkwit – mówi Rafał Wolny z FAAC Polska – dlatego znalazła się także możliwość montażu rolet w gotowych, zasiedlonych i wykończonych domach. Tak zwany montaż adaptacyjny rolet w wykończonych domach polega na tym, że roletę w aluminiowej kasecie wraz z prowadnicami instaluje się na elewacji budynku, bądź w górnej krawędzi okna. Przy drugim wariancie zasłaniamy kilkanaście centymetrów okna, dlatego można wykorzystywać do tego wyłącznie duże tafle okienne.

Roleto podnieś się!

Roleta składa się ze skrzynki, w której chowa się jej pancerz zbudowany z poziomych listew (profili). Profile połączone są na krawędziach zaczepami nawijanymi na wał schowany w kasecie. Pancerz rolety przesuwa się wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach. Nawijanie płaszcza rolety na wał może się odbywać ręcznie za pomocą linki, paska lub korby, oraz mechanicznie z użyciem silnika elektrycznego.

Automatyczne podnoszenie rolet jest najwygodniejsze i najbardziej komfortowe – mówi Rafał Wolny z FAAC Polska – nie wymaga bowiem użycia siły, co szczególnie przy roletach, których powierzchnia ma 3 metry kwadratowe lub więcej jest ciężką pracą. Napęd elektryczny jest jednak wyposażeniem dodatkowym i wymaga niewielkich przeróbek w  domach, ponieważ trzeba odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną. – Sterowanie przewodowe to najprostszy sposób automatyzacji rolet, jednak wyłącznie w domach niewykończonych, gdyż konieczne jest przeprowadzenie kabla od przełącznika znajdującego się na ścianie do silnika tubowego w rolecie – mówi ekspert firmy FAAC Rafał Wolny – dlatego klienci chętniej decydują się na sterowanie radiowe,  gdyż montaż  nie wymaga wielu przeróbek. Wystarczy doprowadzić zasilanie do każdej rolety z gniazdka lub najbliższej puszki elektrycznej. Za sterowanie roletą odpowiada wówczas pilot, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika zintegrowanego z silnikiem rolety.

(Montaż rolet z silnikiem tubowym T-mode)

(Montaż rolet z silnikiem tubowym T-mode)

Ochronna funkcja rolet automatycznych

W serii napędów T-Mode firmy FAAC dostępne jest sterowanie roletami przy użyciu wiatromierza, co może uchronić nasze domy przed niepożądanymi skutkami nagłych burz i nawałnic. Urządzenie to opuszcza automatycznie rolety po przekroczeniu przez wiatr pewnej granicznej prędkości, którą możemy zaprogramować. Najnowocześniejsze sterowniki mierzą także temperaturę wewnątrz i na zewnątrz domu, nasłonecznienie, a także opady i odpowiednio do prognoz zasłaniają lub odsłaniają okno. Co ważne, zwłaszcza w okresie letnich wyjazdów, w napędach do rolet można również ustawić tzw. funkcję urlopową, kiedy podczas naszej nieobecności rolety podnoszą się na dzień i opuszczają po zmierzchu. Jest to komfort dla roślin domowym, a dodatkowo sprawia się wrażenie naszej obecności odstraszając tym samym złodziei.

(Rolety z silnikiem tubowy T-mode)

(Rolety z silnikiem tubowy T-mode)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje