Start Arrow OgródArrow Automatyka bram garażowych

Automatyka bram garażowych

Komfort, bezpieczeństwo, bezawaryjność, to cechy jakich oczekujemy od bramy garażowej. Za spełnienie naszych wymagań odpowiada automatyka, czyli elektronicznie sterowany system otwierania i zamykania bramy.

automatyka_bram_normstahlWyobraźmy sobie, że wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, a nastroju nie poprawia zmieniająca się aura. Kiedy docieramy na naszą posesję, okazuje się, że mimo wiatru i wdzierającego się za kołnierz chłodu, musimy wyjść z auta i otworzyć drzwi do garażu. Na szczęście dzięki rozwiązaniom, które w tej chwili oferuje rynek, możemy sprawić, że podobna sytuacja będzie tylko koszmarnym snem. Zamontowanie automatyki zapewnia bowiem komfortową obsługę naszego garażu w każdych warunkach atmosferycznych. Przekonajmy się dlaczego.

Montujemy wygodę

O montażu automatyki warto pomyśleć już wybierając projekty domów, ponieważ niezbędnym krokiem jest odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej. Powinniśmy w pierwszej kolejności zamontować gniazdo wtykowe w odległości do 50 cm za automatem, podłączone do dwużyłowego przewodu przeznaczonego do instalacji 230V – mówi Katarzyna Welik, ekspert z firmy Normstahl. – Dalszy montaż automatu zazwyczaj realizuje firma montująca naszą bramę. Jest to o tyle łatwe zadanie, iż bardzo często automat jest już częściowo zmontowany fabrycznie.

Uniwersalność i komfort przede wszystkim

Głównym powodem, dla którego instalujemy automatykę bramy garażowej jest nasza wygoda. Estetyczne i dobrane do wizerunku domu drzwi garażowe to jedna kwestia, zaś komfort użytkowania ich każdego dnia to druga, niezwykle istotna sprawa, na którą wpływają odpowiednie parametry techniczne. Jedną z pierwszych rzeczy, o których warto pamiętać przystępując do wyboru napędu jest jego uniwersalność. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będzie on pasował do posiadanej przez nas bramy oraz, że decydując się na późniejszą jej zmianę, nie będziemy musieli wymieniać całej automatyki.

Zautomatyzowany garaż może wzbudzić jednak pewne wątpliwości natury ekologicznej i finansowej. Wszak oszczędzanie energii staje się priorytetem w dzisiejszych czasach. Ważnym parametrem w tym kontekście staje się spoczynkowy pobór mocy, określający ilość energii pobieranej przez niepracujące urządzenie. W wypadku napędów firmy Normstahl wynosi on zaledwie 4W, co w wymiarze rocznym może przynieść spore oszczędności – mówi Katarzyna Welik.

Bardzo istotnym elementem, znacznie podnoszącym komfort użytkowania bramy garażowej jest możliwość radiowego sterowania napędem, dzięki czemu bez potrzeby wysiadania z samochodu, możemy z łatwością otworzyć lub zamknąć bramę.

Automatyka w bramie garażowej to przede wszystkim wygoda i dzięki zaawansowanej technologii – uproszczenie codziennego życia. Jest jednak sytuacja, która rujnuje wszelkie wysiłki ulepszeń i zawraca nas z drogi wiodącej ku nowoczesności, a mianowicie brak zasilania. Na ten wypadek warto zaopatrzyć się w awaryjne otwieranie bramy. Polega ono na wysprzęglaniu napędu nie tylko od wewnątrz, ale przede wszystkim z zewnątrz, dzięki czemu jesteśmy w stanie otworzyć drzwi i wjechać spokojnie do środka.

Bezpieczna droga do garażu

automatyka_normstahlWspółczesne rozwiązania zastosowane w systemach automatyki garażowej określamy mianem inteligentnej elektroniki, która gwarantuje nam nie tylko komfort, ale i maksymalne bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że większość producentów napędów bardzo poważnie podchodzi do zabezpieczeń, w jakie wyposażone są ich produkty. Przykładem może być firma Normstahl, w której napędach zainstalowana jest automatyczna blokada bramy przez samohamującą przekładnię napędu. Dzięki temu otwarcie bramy garażowej z zewnątrz przez niepowołane osoby jest prawie niemożliwe.

Stawiając na nowoczesność i napęd elektryczny nierzadko musimy zrezygnować z wygodnej opcji jaką jest automatyczne ryglowanie, ponieważ w większości bram nie ma możliwości obsługi rygli bramy przez napęd elektryczny. Zamek blokowany jest w takiej pozycji, aby napęd mógł działać bez przeszkód.

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu garażu. Niektóre systemy oferują funkcję automatycznego rozpoznawania przeszkody. Sprawia to, że już przy najmniejszym oporze, brama jest cofana. Nie musimy się więc martwić o bawiące się na podjeździe dzieci, biegające zwierzęta lub pozostawione sprzęty.

Bezpieczeństwo użytkowania to także bezawaryjność, a ta jest niezwykle ważna zwłaszcza w naszpikowanych elektroniką systemach, gdzie jeden zepsuty detal może zaważyć na prawidłowej pracy całości. Zanim zdecydujemy się na napęd do bramy garażowej, powinniśmy sprawdzić wytrzymałość podstawowego elementu, jakim jest pasek zębaty. Może on stanowić najbardziej awaryjny element i to od niego w dużej mierze zależy hałas generowany przez bramę. Część systemów dostępnych na rynku wyposażona jest w paski o wysokiej odporności na zerwanie, niewymagające konserwacji i oliwienia. Zwrócenie uwagi na ten aspekt przy zakupie może zaoszczędzić nam wielu problemów w przyszłości. Dodatkowo, większość napędów jest wyposażona w funkcję łagodnego zatrzymywania bramy, co sprawia, że automat delikatnie rozpoczyna i kończy pracę. Pozwala to na otwieranie i zamykanie bramy bez niepotrzebnych szarpnięć, a to skutkuje płynniejszą i cichszą pracą.

Zalety posiadania bramy garażowej wyposażonej w automatykę przemawiają do wyobraźni. Wygoda oraz bezpieczeństwo jakie dzięki niej zyskujemy są trudne do przecenienia. Jednak jak w przypadku każdego zakupu, wybór automatyki powinien być przemyślany i świadomy, bowiem dopiero wtedy będziemy pewni, że nasz wymarzony system spełni nasze oczekiwania.

Autor: ekspert z firmy Normstahl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Szafa ogrodowa Keter RATTAN STYLE Tall CE Antracyt

 • Promocja

  Stolik z funkcją schowka KETER CE brązowy

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Donica ogrodowa wys.34cm

 • Promocja

  Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Obejrzyj zdjęcia domowników