Start Arrow InstalacjeArrow Automatyka pogodowa w kotle gazowym

Automatyka pogodowa w kotle gazowym

Automatyka instalacji grzewczych i regulatory temperatury mogą przynosić nam oszczędności nawet do 30% w zakresie zużycia energii cieplnej, co relatywnie przekłada się na mniejsze rachunki za gaz czy inną energię zasilającą ogrzewanie domu.

Wybrałem kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania ze standardowym, jak mi się wydaje, termostatem – pisze nasz czytelnik. – Zastanawiam się jednak nad innymi sterownikami. Co to jest automatyka pogodowa i czy warto ją instalować w domu jednorodzinnym?

Witold Twardowski, doradca techniczny IMMERGAS wyjaśnia:

Ciepło niezbędne do utrzymania temperatur pomieszczeń na żądanym poziomie musi zostać wytworzone w kotle i użytkownik musi za nie zapłacić. Kocioł gazowy jest jednym z elementów systemu grzewczego, w którego skład wchodzą również: elementy instalacji rozdzielające i doprowadzające ciepło do odbiorników, jak i same odbiorniki, tj. grzejniki, instalacja podłogowa itp. Jak w każdym systemie fizycznym, tak samo w systemie grzewczym mamy do czynienia ze stratami energii. Do opłat za niezbędne ciepło musimy więc dodać opłatę za ciepło strat. Straty ciepła są tym większe, im większa jest temperatura czynnika grzewczego.

Automatyka powinna więc zapewnić, by temperatura czynnika grzewczego była utrzymywana na jak najniższym poziomie – niezbędnym do utrzymania określonych przez użytkownika temperatur komfortu. Taką automatyką jest tzw. automatyka pogodowa.

Automatyka pogodowa uzależnia temperaturę czynnika grzewczego od temperatury zewnętrznej, która decyduje o stratach ciepła ogrzewanego budynku. Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym mniej ciepła trzeba wytworzyć, by utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniach, tym niższa może być temperatura czynnika grzewczego.

Dodatkowo, automatyki pogodowe posiadają funkcje, których działanie w wielu kotłach można zmieniać, dostosowując pracę palnika do mocy instalacji i charakterystyki czujników temperatury pomieszczeń, użytych w termostatach lub cyfrowych sterownikach. Funkcje te ograniczają do niezbędnego minimum ilość startów kotła. Im mniej startów, tym bardziej płynna jest praca palnika, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.

(Automatyka zapewnia, by temperatura czynnika grzewczego była utrzymywana na jak najniższym poziomie przy zachowaniu komfortu cieplnego.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje