Start Arrow OgródArrow Awokado w doniczce

Awokado w doniczce

Awokado („Persea americana”), zwane także „smaczliwkiem wdzięcznym” to roślina ceniona już od wieków. Uznawane jest za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Roślina ta cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej hodowana jest w domu. Sprawdź, jak wyhodować drzewko w domowym zaciszu i zobacz, jak je pielęgnować…

Jak wyhodować awokado w domu?

Uprawa awokado w doniczce jest prosta. Sprawdź, jak wyhodować awokado w domu. 

Możemy zrobić to na dwa sposoby…

Sposób I. 

Do szklanki nalej wodę i zanurz w niej pestkę awokado na 2/3 jej wysokości. By ustabilizować i uchronić pestkę przed całkowitym zanurzeniem, wbij w nią 2-4 wykałaczki i oprzyj je na krawędziach szklanki. Po kilku tygodniach pestka powinna zacząć kiełkować. Gdy zauważysz młode pędy, przesadź pestkę do doniczki z ziemią. Cały proces może trwać od 2 do 4 tygodni, a w niektórych przypadkach nieco dłużej. Szklankę z pestką trzymaj w ciepłym miejscu, bowiem awokado nie znosi zimna. 

Sposób II.

Posadź pestkę w ziemi na głębokość 1,5 do 2 cm, szerszą częścią do dołu. Ostry koniec powinien nieznacznie wystawać ponad ziemię. Pojemnik z ziemią ustaw w ciepłym, jasnym miejscu, np. na parapecie i przykryj woreczkiem foliowym, by utrzymać w jego wnętrzu stałą wilgotność. Podlewaj pestkę regularnie. Gdy drzewko podrośnie, warto przesadzić je do większej doniczki. Uprawa awokado w tym przypadku może potrwać od 6 do 8 tygodni. 

Podłoże 

Awokado potrzebuje naturalnego podłoża. Najlepiej więc kupić ziemię dla roślin domowych i wymieszać ją z perlitem lub wykorzystać mieszankę piasku i torfu (w proporcji 1:2). Nie zapomnij również o warstwie drenażowej i doniczce z otworami.

O czym warto pamiętać?

Awokado pochodzi z Ameryki Południowej, dlatego roślina ta lubi słońce. Należy więc trzymać ją na parapecie przy oknie, a latem wystawiać na balkon lub do ogrodu. Optymalna temperatura dla awokado waha się pomiędzy 21 a 24 stopnie Celsjusza. Roślina ta źle znosi mróz i niskie temperatury. W warunkach domowych drzewko awokado raczej nie zaowocuje, jednak stanowić może ciekawą i oryginalną ozdobę wnętrza. Drzewko osiąga wysokość około 2 m. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 11, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty