Start Arrow OgródArrow Azalia w doniczce – antidotum na jesień

Azalia w doniczce – antidotum na jesień

Kiedy za oknem pochmurno, deszczowo i mgliście, warto w swoim domu czy mieszkaniu otoczyć się kwiatami, które dadzą chociażby zalążek wiosennej radości. Wspaniałą dekoracją wnętrz jest azalia – pięknie kwitnący kwiat, który możemy hodować w doniczce.

W jesienno-zimowym okresie w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych możemy najczęściej znaleźć bardzo dekoracyjną azalię indyjską. Ciemnozielone podłużne liście kontrastują z obfitymi kwiatami, które występują w wielu kolorach: białych, różowych, czerwonych czy wyglądających niezwykle efektownie dwubarwnych. Azalia indyjska w doniczce osiąga wysokość do 50 cm.

Kwiaty kwitną około miesiąca, innych gatunków nieco dłużej, warto więc wybrać okaz, który ma dużo pąków – dzięki temu roślina dłużej zachwycać nas będzie swoją urodą.

Stanowisko

W okresie grzewczym stawiajmy azalię z dala od grzejników. Kwiat nie lubi bowiem wysokich temperatur – optymalne dla niego będzie pomieszczenie, w którym temperatura nie przekracza 18-20 stopni. Po przekwitnięciu warto roślinę wynieść do chłodniejszego pomieszczenia.

Podlewanie

Azalia jest rośliną wrzosowatą, lubi więc kwaśną ziemię. Aby nie zmienić odczynu podłoża (nie powinien być wyższy niż 4,5 pH) należy podlewać ją letnią, ale przegotowaną wodą. Pamiętać należy, że azalia indyjska lubi wilgoć przy korzeniach, należy więc dbać o odpowiednie ich nawodnienie. Brak wody spowoduje, że roślina szybko zwiędnie. Nie należy natomiast podlewać ani zraszać kwiatów, gdyż grozi to stratą koloru i nieestetycznym wyglądem. Często natomiast można zraszać liście, szczególnie po przekwitnięciu.

Jeżeli przesuszymy azalię ostatnią deską ratunku może być wstawienie jej do pojemnika z miękką wodą.

Pielęgnacja

Choć kwitnące kwiaty nie utrzymują się długo, to jednak odpowiednia pielęgnacja sprawi, że roślina za rok zakwitnie ponownie. Po przekwitnięciu należy więc o nią szczególnie zadbać. W pierwszej kolejności należy usunąć przekwitnięte kwiaty, potem przyciąć gałązki tak, by nadać roślince ładny kształt.

Kiedy kwiaty przekwitną, doniczkę należy przenieść w chłodne miejsce, w którym temperatura nie przekroczy 12 stopni i tam przetrzymać ją do maja. Na wiosnę doniczkę możemy postawić w ogrodzie czy na balkonie, a na jesieni, gdy pojawią się pąki, przenieść z powrotem do pokoju.

Roślinę należy nawozić po przekwitnięciu – wtedy jest najbardziej osłabiona. Wzmacniamy ją nawozem – najlepiej tym przeznaczonym właśnie dla azalii. Zabieg powtarzamy kilkakrotnie w odstępach 10-dniowych.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników