Start Arrow Budowa domuArrow Badanie termowizyjne – sprawdź ocieplenie domu

Badanie termowizyjne – sprawdź ocieplenie domu

Kamera termowizyjna umożliwia sprawdzenie, czy nasz dom został dobrze ocieplony, a przed termoizolacją wskaże fragmenty ścian lub części domu, przez które ucieka ciepło. Dzięki kolorowym zdjęciom z kamery doświadczony ekspert diagnostyki będzie mógł dokładnie określić nawet potencjalne miejsce awarii, która grozi budynkowi w przyszłości.

Obraz widziany przez kamerę telewizyjną zmienia budynek w kolorowe plamy, które powiedzą więcej o ociepleniu niż tradycyjne pomiary i kosztowne testy.

Kolory na zdjęciu termowizyjnym

Żółte, pomarańczowe i czerwone kolory wskazują miejsca, przez które ucieka ciepło z wnętrza domu. Zimne miejsca oznaczone są kolorem zielonym i niebieskim.

(Kolor pomarańczowy i intensywnie czerwony wskazują miejsca, skąd ucieka najwięcej ciepła. fot. Rockwool)

 

(Szczelny i dobrze ocieplony dom będzie widoczny w kolorach zielono-niebieskich. fot. Fluke)

Dlaczego warto przeprowadzać badania termowizyjne?

Kamera termowizyjna jest nieocenioną pomocą podczas audytu energetycznego budynku, mającego na celu wskazania koniecznych prac termomodernizacyjnych.

Jednak badanie termoizolacyjne pomoże nam również sprawdzić przeprowadzone już prace i ocenić solidność ekipy ociepleniowej i zastosowanych przez nią materiałów izolacyjnych.

Zdaniem eksperta: Robert Olkiewicz, Distribution Account Manager z firmy Fluk:
Błędnie położona płyta styropianowa, uszkodzenie ściany czy też niedokładnie uszczelnione okno mogą być miejscami, przez które energia cieplna, mająca zapewnić nam komfort, jest emitowana na zewnątrz. Tego rodzaju sytuacje nie tylko negatywnie wpływają na nasze życie, ale również powodują straty finansowe, bowiem niedokładnie zaizolowany budynek wymaga większego nakładu środków, by utrzymać w nim stałą temperaturę. Kamery termowizyjne są jednym z podstawowych narzędzi używanych do przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Praktycznie żadne inne urządzenie nie pozwoli nam na tak szybkie i dokładne zlokalizowanie problemu.

Badania termowizyjne przeprowadza coraz więcej firm, także firmy wykonawcze, zajmujące się pracami termomodernizacyjnymi. Diagnoza ze zdjęcia termowizyjnego może jednak stać się argumentem dla inwestora w rozmowie z nierzetelnym wykonawcą.

(Przy pomocy kamery termowizyjnej bez trudu znajdziemy miejsca gdzie konieczna jest poprawa izolacji. fot. Fluke)

Co więcej nowoczesne modele kamer termomodernizacyjnych pozwalają nawet osobie nie posiadającej dużego doświadczenia w tego typu pracach, bez trudu znaleźć miejsca, gdzie izolacja nie spełnia swojego zadania.

Robert Olkiewicz:
Niektóre modele doskonale sprawdzają się również podczas wyszukiwania zawilgoceń. Na obrazie termowizyjnym tego typu zacieki są widoczne praktycznie od razu i to znacznie wcześniej, niż plamy, które dostrzeżemy gołym okiem. Oczywiście w tym wypadku wczesna diagnoza przekłada się na możliwość szybkiej reakcji, dzięki czemu nie dopuścimy na przykład do pojawienia się szkodliwych grzybów.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Miłosz Odpowiedz 2017-05-24 08:59:00

Witam, jak najbardziej polecam kamery termowizyjne do sprawdzenia budynku pod kątem stanu izolacji i wykonania stolarki okiennej. Dzięki kamerze można też w łatwy sposób sprawdzić ogrzewanie podłogowe oraz zlokalizować wycieki. Nie można też zapomnieć o lokalizacji zawilgoceń które kamera termowizyjna świetnie obrazuje. Polecam lidera rynku w tym zakresie czyli kamery termowizyjne FLIR można je znaleźć na stronie autoryzowanego dystrybutora na Polskę firmy Euro Pro Group . Oprócz kamer sprzedają też szkolenia na których można zdobyć wiedzę jak wykonywać takie badania oraz w pełni wykorzystać możliwości kamery termowizyjnej.

małpka Odpowiedz 2017-02-21 15:22:23

Poczytajcie raporty GUNB - prawie wszyscy producenci styropianów kłamią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black