Start Arrow Finanse i prawoArrow Balkon zgodny z prawem

Balkon zgodny z prawem

Remont czy przebudowa balkonu wymaga formalności, także w przypadku, jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Mieszkańcy bloków spółdzielczych muszą także zgłaszać chęć zainstalowania krat na balkonie czy oknie.

Sprawdźmy, jakie formalności muszą przejść właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań, by wyremontować należące do nich balkony czy loggie.

Kraty w oknach i na balkonie

Właściciel domu jednorodzinnego może zamontować kraty w oknie czy na balkonie bez uzyskiwania pozwolenia czy konieczności zgłoszenia tej pracy.

Jeżeli jednak dom jednorodzinny wpisany jest do rejestru zabytków konieczne będzie zgłoszenie właściwemu organowi.

Właściciele mieszkań spółdzielczych nie mogą ingerować w wygląd elewacji budynku bez zgody. Chcąc zainstalować kraty w oknach czy balkonie muszą najpierw uzyskać zgodę spółdzielni. Następnie zamiar instalacji należy zgłosić do właściwego organu.

Co istotne, kraty powinny być tak zaprojektowane i wykonane, by nie służyły złodziejom za drabinę do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Gdy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, sąsiedzi mogą zgłosić naszą instalację do gminy, która powiadomi inspektora nadzoru budowlanego.

Jeśli inspektor nadzoru budowlanego stwierdzi, że kraty zagrażają sąsiednim lokalom, może nakazać rozbiórkę.

Należy również pamiętać, że jeśli złodziej dostanie się do sąsiada wspinając po naszych kratach, ten może żądać od nas odszkodowania.

Remont balkonu

Remont balkonu w każdej sytuacji – mieszkania czy domu – wymaga zgłoszenia. Spółdzielca musi najczęściej także uzyskać zgodę spółdzielni.

Warto pamiętać, że remontem określone są roboty budowlane polegające jedynie na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zabudowa balkonu nie jest remontem!

Zabudowa balkonu

Jeżeli zabudowa balkonu ma się ograniczyć do montażu lekkich przesuwanych profili np. z plexi, nie jest wymagane ani zgłoszenie budowy, ani pozwolenie na budowę.

Prawo budowlane kwalifikuje bowiem takie prace do „instalacji urządzeń na obiektach budowlanych, więc jeśli ich wysokość nie przekracza 3 m – nie będzie konieczna zgoda czy zgłoszenie. W przypadku mieszkań niezbędna będzie jednak zgoda spółdzielni.

Zabudowa balkonu, która zmienia jego konstrukcję kwalifikowana jest zaś do robót budowlanych, na wykonanie których potrzebne będzie pozwolenie na budowę!

W przypadku domów jednorodzinnych, warto dobrze przemyśleć projekt balkonu czy taras, by jego konstrukcję wpisać już do projektu całego domu. Późniejsza nadbudowa, przebudowa, rozbudowa wymagać będzie takich samych formalności, jak budowa domu, włącznie z pozwoleniem i projektem budowlanym.

Także mieszkaniec bloku musi o taką zgodę wystąpić, wcześniej jednak konieczne będzie pozwolenie samej spółdzielni, o które niezmiernie trudno.

Warto wiedzieć, że przebudowa to roboty budowlane, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Rozbudowa natomiast jest tożsama z definicją budowy. W przypadku rozbudowy domu zmieniają się jego charakterystyczne parametry (kubatura, powierzchnia zabudowy itd.).

Pamiętajmy, przeprowadzanie robót budowlanych czy remontowych bez spełnienia formalności to samowola budowlana, której legalizacja jest długotrwała i kosztowna.

Koszt legalizacji samowoli nie jest współmierny do zakresu robót. Często nawet nielegalna dobudowa balkonu może kosztować inwestora kilkadziesiąt tysięcy!

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Konserwacja i renowacja balkonu - o czym pamiętać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-02 12:29:35

[...] na ogół do pozbycia się starych, niepotrzebnych przedmiotów i odmalowania ścian. Niektóre balkony wymagają jednak bardziej zaawansowanych prac. Warto do nich zatrudnić fachowców. Pamiętajmy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty