Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Balustrada jako element dekoracyjny wnętrza

Balustrada jako element dekoracyjny wnętrza

O charakterze schodów wewnętrznych w znaczącej mierze decyduje forma balustrady. Dostosowana stylistycznie do charakteru wnętrza silnie na nie oddziałuje. Inne kształty przyjmie we wnętrzach w stylu dawnej rezydencji, inne w nowoczesnych wnętrzach w stylu high-tech.

arch. Jacek Niezgoda z pracowni projektowej ARTDESIGN – architektura wnętrz

Projekt balustrady

We wnętrzach nawiązujących do estetyki z przełomu wieków w balustradzie pojawią się secesyjne elementy zdobnicze – wijące organiczne formy. Czasem rozrzucone w nieładzie pod rożnymi kątami pręty podtrzymujące pochwyt stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Wypełnieniem przestrzeni pomiędzy elementami mogą być niewielkie przeszklenia witrażowe.

We wnętrzach współczesnych balustrada przyjmie formę minimalistyczną – lekkich wizualnie słupków, pomiędzy którymi napięte są stalowe linki lub pręty. Wypełnieniem pomiędzy tymi słupkami może być również szkło, pleksi lub blacha perforowana. Czasem minimalistyczna balustrada przyjmuje postać stalowej rury wijącej się wzdłuż biegu schodów.

Na ostateczny wygląd schodów wewnętrznych ma również wpływ zastosowany do ich wykonania materiał.

Balustrada drewniana, z frezowanym podchwytem opartym na toczonych tralkach spowoduje uzyskanie tradycyjnego efektu. W klasycznym wnętrzu dobrze będą również wyglądały elementy schodów wykonane z patynowanej stali, toczone, kute lub rzeźbione. Stylowe wnętrza mogą jednak równie ciekawie prezentować się w zestawieniu z prostą i nowoczesną balustradą.

(Balustrada często decyduje o charakterze schodów)

Warunki techniczne

Projektując balustradę nie należy zapominać o jej podstawowej funkcji. Jest nią zabezpieczenie przed upadkiem oraz pomoc przy poruszaniu się po schodach.

Balustrada powinna mieć wysokość min 90 cm. Należy również zwrócić uwagę na odległości pomiędzy poszczególnymi elementami balustrady. Odstęp pomiędzy tralkami i prętami poprzecznymi nie powinien być mniejszy niż 12 cm, a forma balustrady powinna być tak dobrana, aby uniemożliwić ewentualne wspinanie się dziecka po balustradzie, lub jego wypadnięcie ze schodów.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariana Odpowiedz 2017-07-26 12:26:37

Ja sobie załatwiłam solidną stalową balustradę z firmy ESKATT, naprawdę godna polecenia.

marlenka1984 Odpowiedz 2016-03-22 15:16:52

Odnośnie wysokości balustrady zgodnie z prawem budowlanym minimalna wysokość balustrady (mierzona do wierzchu poręczy) wynosi: - dla budynków jednorodzinnych i wnętrz mieszkań wielopoziomowych - 0,9 m; - dla budynków wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej - 1,1 m; - dla innych budynków - 1,1 m. Więcej informacji można znaleźć na eskat.com.pl/eskatt/normy.html.

Lajla81 Odpowiedz 2016-03-21 22:11:12

My mam mosiężną zrobioną przez zakład metalowy Seroczyński i Pokój. Też wygląda świetnie, tak jak sobie wymarzyłam.

Desmond Odpowiedz 2016-03-16 21:11:45

My mamy piękną, kutą balustradę zrobioną przez DB-Ogrodzenia - jak dla mnie czarodzieje w swojej dziedzinie. Jest solidna a wygląda na niesamowicie lekką. Wahaliśmy się nad innymi, jednak kuta metalowa balustrada wygrała i to był bardzo dobry pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników