Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Basen jak z włoskiej rezydencji

Basen jak z włoskiej rezydencji

Odpowiednio wkomponowany w przestrzeń przydomowego ogrodu basen, to nie tylko luksusowa ozdoba naszej posesji. To przede wszystkim doskonałe źródło ukojenia w gorące, letnie dni. Dodająca energii kąpiel w basenie, który mamy na wyciagnięcie ręki to poza tym relaks zarówno dla ciała, jak i ducha. Dzięki odpowiedniej aranżacji przydomowej przestrzeni i wkomponowaniu tam małego akwenu, możemy sprawić, że nasz ogród przeobrazi się w słoneczny zakątek wakacyjny. Jak tego dokonać? Oto kilka praktycznych rozwiązań.

Zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego basenu, musimy wybrać odpowiednie dla niego miejsce. Przede wszystkim teren przeznaczony na basen nie powinien się znajdować w zbyt dużej odległości od domu. Stosunkowo bliskie położenie basenu i budynku mieszkalnego ułatwia przeprowadzenie i podłączenie instalacji wodnej oraz elektrycznej. Warto też upewnić się, że podłoże w którym umieszczona zostanie niecka basenu (optymalna jej głębokość to 1,5 m) nie skrywa żadnych podziemnych instalacji lub potężnych korzeni drzew. Ponadto przy planowaniu położenia basenu, warto wybrać miejsce, które spełnia następujące warunki.

(Basen w ogrodzie to nie tylko oaza spokoju i relaksu dla dorosłych, ale także frajda dla najmłodszych, fot.Libet)

(Basen w ogrodzie to nie tylko oaza spokoju i relaksu dla dorosłych, ale także frajda dla najmłodszych, fot.Libet)

Po pierwsze – przez większość dnia jest nasłonecznione; po drugie – znajduje się w takiej odległości od ogrodzenia, że zapewnia nam poczucie intymności; po trzecie – nie jest usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie liściastych drzew i krzewów (te bowiem łatwo mogą zanieczyścić wodę). Baseny stacjonarne najczęściej wykonuje się z betonu pokrytego ceramiką. Niecki basenów można także zbudować z żelbetonu, z wykładanych folią gotowych elementów PCV, blachy czy z akrylu. Największą trwałość mają jednak baseny betonowe.

Basen źródłem inspiracji

Średnia wielkość ogrodowego basenu rekreacyjnego to 4×8 m. Prostokątny kształt zbiornika uznawany jest za najbardziej ergonomiczny. Jednak i na tym polu można dać się ponieść wyobraźni i urozmaicić wygląd wymarzonego basenu tak, aby dobrze wpisywał się w otaczającą go przestrzeń i współtworzył niepowtarzalny charakter naszego ogrodu. Odpowiednie usytuowanie basenu oraz dobór jego kształtu mogą zatem stać się doskonałym źródłem inspiracji w kreowaniu przydomowego zacisza w stylu śródziemnomorskim.

(Basen owalny – doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią eksperymentować, fot.Libet)

(Basen owalny – doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią eksperymentować, fot.Libet)

Jak nad akwenem śródziemnomorskim

Klasyczny prostokątny basen lub taki ze ściętymi narożnikami, z łatwością przeobrazi się w centrum śródziemnomorskiego ogrodu. Oto kilka wskazówek, jak tego dokonać.

Zacznijmy od wykończenia brzegów basenu szeroką opaską z prostokątnych płyt, tak aby powstał okazały taras do słonecznych kąpieli. Płyty o strukturze kamienia znakomicie oddają klimat śródziemnomorskich zakątków świata, a poza tym dzięki niejednorodnej fakturze zagwarantują użytkownikom bezpieczeństwo i antypoślizgowość – doradza Lena Herman, projektantka z firmy Libet.

Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami klasycznej kostki powinniśmy wybrać do takich aranżacji kostkę płukaną. Faktura tego typu materiałów, złożona z drobnych kruszyw na powierzchni kostki, zagwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo. Wybierając kostkę musimy jednak pamiętać o tym, by była utrzymana w charakterze stylu. W tym wypadku bardzo istotny stanie się kolor. Do aranżacji w stylu śródziemnomorskim doskonale nadają się barwy kostek w gamach beży, kości słoniowej czy wszelkich odcieni wypłowiałej słońcem żółci – dodaje architekt Libet.

(Otoczenie basenu z płyt tarasowych i bujna roślinność przywodzą na myśl śródziemnomorskie zakątki Europy, fot.Libet)

(Otoczenie basenu z płyt tarasowych i bujna roślinność przywodzą na myśl śródziemnomorskie zakątki Europy, fot.Libet)

Dla niezdecydowanych co do formy około basenowego tarasu istnieje jeszcze trzecie wyjście: połączenie płyt z kostką brukową. Tu najlepiej sprawdzi się mix kostki postarzanej i płyt w tonacji śródziemnomorskiej. Te dwa materiały zostały zresztą stworzone do egzystencji w harmonii ze sobą i w takich aranżacjach sprawdzą się doskonale.

Taras przy basenie można wyposażyć w drewniane meble ogrodowe – leżanki, fotele i stolik. Dla wygody i dekoracji na siedziska mebli warto położyć poduszki w odcieniu łagodnego beżu, a blat stołu udekorować lnianą serwetą. Kolory charakterystyczne dla śródziemnomorskiego stylu to intensywne beże, biel czy żółcienie.

(Dopełnieniem śródziemnomorskiej aranżacji są stylowe meble, kącik zieleni i naczynia z naturalnych materiałów, fot.Libet)

(Dopełnieniem śródziemnomorskiej aranżacji są stylowe meble, kącik zieleni i naczynia z naturalnych materiałów, fot.Libet)

Następnym krokiem powinien być dobór odpowiedniej roślinności. W pobliżu basenu w terakotowych donicach można rozmieścić dekoracyjne cyprysy czy jałowce. Peryferia ogrodu warto obsadzić iglakami, a puste połacie terenu obsypać żwirem i przyozdobić nieoszlifowanymi kamieniami. Te imitować będą spękaną śródziemnomorską ziemię, a odbijając promienie słoneczne dodatkowo nasłonecznią nasz ogród. Przy ogrodzeniu, pergoli lub na ścianie domu można dodatkowo posadzić rośliny pnące – bluszcz czy dzikie wino.

Jeśli na terenie ogrodu rośnie jakieś okazałe drzewo, warto w jego cieniu, na trawie, ustawić drewniany stół jadalny i krzesła. Spożywanie posiłków w takim otoczeniu ma swój niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu stołu w drewnianych skrzynkach usytuujemy wonne zioła (oregano, majeranek, tymianek czy szałwię), które dodadzą smaku rodzinnym biesiadom zarówno wyglądem, jak i zapachem… A wtedy, gdy spoczniemy wygodnie na leżance w pobliżu basenu, ogrzeje nas popołudniowe słońce i otuli zapach ziół, na pewno poczujemy się jak w luksusowej willi gdzieś na południu Europy.

Basen na styl włoski czy grecki z łatwością może stać się integralną częścią wielu ogrodów nawet przy domach, które nie mają charakteru typowo śródziemnomorskiego. Jeśli tylko nie są domami w kontrastowym stylu architektonicznym, np. brytyjskim czy rustykalnym, stworzenie podobnej aranżacji powinno idealnie współgrać nie tylko z bryłą budynku, ale i leniwym, letnim nastrojem jego użytkowników. Aranżacja przestrzeni wokół basenu zależy w głównej mierze od naszych upodobań i wyobraźni. Jeśli więc nie styl śródziemnomorski, to może orientalny styl chiński czy kolonialny, albo przyjazny i ludowy w wyrazie rustyk? W końcu to my decydujemy o tym, w jakim ogrodzie chcemy spędzić wakacje…

Autor: Libet SA

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty