Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Basen w ogrodzie: pozwolenie czy zgłoszenie

Basen w ogrodzie: pozwolenie czy zgłoszenie

Basen to coraz bardziej popularny sposób na zagospodarowanie posesji. Podnosi wartość nieruchomości, wpływa na jej atrakcyjność i komfort wypoczynku mieszkańców, nawet w naszej strefie klimatycznej. Jakich formalności wymaga budowa basenu w przydomowym ogrodzie.

Budowa basenu wraz z domem jednorodzinnym wymaga zaznaczenia go w projekcie zagospodarowania działki i opisania w części informacyjnej. Dodatkowe formalności nie będą wymagane – wydane pozwolenie na budowę domu obejmuje cały projekt budowlany.

(Nowoczesne domy z basenem to dobra inwestycja, nawet w naszej strefie klimatycznej.)

Zgłoszenie budowy basenu

Jeżeli basen wybudujemy później niż dom jednorodzinny, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych formalności.

Basen, którego powierzchnia nie przekracza 30 mkw nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak budowę należy zgłosić w starostwie. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć rysunek i kopię mapy z usytuowaniem basenu na działce. Standardowo potrzebne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Prace budowlane możemy rozpocząć po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu.

Pozwolenie na budowę basenu

Jeżeli powierzchnia planowanego basenu jest większa niż 30 mkw, na budowę konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie wraz z załączonym projektem budowlanym w czterech egzemplarzach oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Usytuowanie basenu na działce

Przed podjęciem decyzji o budowie basenu warto wykonać badania geotechniczne, dzięki którym poznamy nośność gruntu oraz określony zostanie poziom wód gruntowych. Takie badania warto zlecić specjalistycznej firmie geologicznej.

Jedną z pierwszych decyzji jest wybór miejsca. Basen nie może znajdować się w pobliżu drzew, ponieważ opadające liście i gałęzie szybko zanieczyszczą akwen. Ze względu na łatwy dostęp do instalacji wodnej, basen powinien być usytuowany w pobliżu domu, a zarazem z dala od sporych korzeni, które uniemożliwią nam wykonanie takiego kształtu i głębokości, jakie zaplanowaliśmy. Należy też pamiętać, aby basen był w miejscu, które przez większość dnia jest nasłonecznione.

Prawo budowlane 2015 – sprawdź jaki basen możesz budować zgodnie z nowelizacją prawa.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Śmietnik koło domu: czy wymaga zgłoszenia? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-06-12 01:45:07

[...] Ogród po zimie: jak przygotować basen do sezonu? Basen w przydomowym ogrodzie jeszcze do niedawna uznawany był za symbol luksusu,... więcej    Najlepsze bramy garażowe zdaniem ekspertów Śmietnik koło domu: czy wymaga zgłoszenia? Zagospodarowanie działki: jak wykonać ogrodzenie murowane? Budowa basenu krok po kroku Basen w ogrodzie: pozwolenie czy zgłoszenie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty