Start Arrow InstalacjeArrow Baterie kuchenne – wygodne, funkcjonalne i estetyczne

Baterie kuchenne – wygodne, funkcjonalne i estetyczne

Oferta baterii kuchennych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy na jakie elementy warto zwrócić uwagę, wybierając baterię, jakie gadżety ułatwią nam kuchenne prace i w co powinna być wyposażona bateria, by pomogła nam oszczędzać wodę.

Baterie kuchenne należą do jednych z bardziej eksploatowanych domowych sprzętów. Powinny więc być wykonane z dobrej jakości materiałów, być szczelne i mieć dodatkowe funkcje, które ułatwią nam prace domowe.

(Dobór odpowiedniej baterii musimy uzależnić nie tylko od jej estetyki, ale przede wszystkim rozmiaru zlewu, rozmieszczenia okien i sprzętu kuchennego. fot. archiwum)

Model baterii

Rzadko kiedy do kuchni wybieramy baterie naścienne. Potrzebują one bowiem bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. Decyzję o montażu kuchennej armatury naściennej należy więc podjąć jeszcze przed etapami wykończeniowymi.

Dużo prościej podłączyć jest baterie sztorcowe. Montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w specjalnie przygotowanym otworze w blacie, a od spodu podłącza do rur elastycznymi wężykami.

Kształt wylewki

Baterie sztorcowe mają różne kształty wylewki, którą powinno się dostosować do rodzaju i wymiaru zlewozmywaka. Często planując zakup baterii kuchennej zapominamy porównać ją z głębokością zlewu i w czasie użytkowania okazuje się, że nie możemy napełnić wazonu wodą czy umyć wysokiego garnka.

Tradycyjne baterie mają proste wylewki, które nachylają się nad zlewem pod kątem 45o. Inny typ baterie z wylewką w kształcie litery „u”, kolejne mają kształt litery „f” lub „l”. Każda z nich będzie pasować do innej głębokości zlewu.

(Kształt wylewki należy dobrać do głębokości zlewu. Im wyżej od dna zlewu znajduje się wylewka, tym łatwiej napełnić wysokie naczynia, ale też woda bardziej chlapie. Na zdjęciu zlewozmywak i bateria marki Franke)

Nowoczesne zlewozmywaki mają zwykle płytkie komory. Dlatego też warto przy nich zamontować  najwyższą baterią czyli tę w kształcie „f” i „l” lub ewentualnie w kształcie „u”, choć te pochylają się niżej nad zlewem. Sprawdzi się ona bardziej przy głębszej komorze zlewu, a gdy ta wynosi ponad 20 cm – możemy już montować baterię bez wysokiego korpusu.

Bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem do kuchni, jest bateria z ruchomą lub wyciąganą wylewką, dzięki której możliwe jest kierowanie strumieniem wody i łatwiej napełnić wysokie naczynia, nawet stojące poza zlewozmywakiem (nawet w odległości 1,5 m).

Wiele wylewek ręcznych posiada przycisk do włączania strumienia prysznicowego. To doskonałe rozwiązanie do mycia na przykład delikatnych liści sałaty.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są baterie z dwiema wylewkami. Jedna służy do prac kuchennych, natomiast ta umieszczona niżej np. do płukania rąk.

(Dwie wylewki w jednej baterii: wysoka do pracy, i niska do mycia rąk. Niższa końcówka to bateria bezdotykowa, która uruchamia się w momencie, gdy przysuniemy do niej dłonie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdy chcemy szybko opłukać ubrudzone podczas gotowania ręce, a nie chcemy dotykać kranu. Na zdjęciu bateria Oras Ventura, fot. Oras)

Uwaga! Na rynku dostępne są również modele z wylewką, której wysokość możemy obniżać lub z całkowicie ruchomymi korpusami, które można wyciągnąć z położyć na zlewie. To idealne rozwiązanie, gdy zlewozmywak montowany jest pod oknem w kuchni. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli otwierać i zamykać okno. Jeśli wybierzemy baterię sztorcową bez ruchomego korpusu, okno powinno znajdować się na wysokości min. ok. 20 cm od zlewu.

(Nowoczesne baterie podokienne mają ruchome korpusy, które można wyciągnąć z blatu i położyć, gdy zachodzi taka potrzeba.To bardzo funkcjonalne rozwiązanie do zlewozmywaków usytuowanych pod oknem. Na zdjęciu bateria Cascada window firmy Franke)

Planując wystrój kuchni, warto pamiętać, że wylewka baterii kuchennej jest o wiele wyższa i dłuższa niż wylewka baterii łazienkowej, przez co jej kształt ma ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia.

Przydatne funkcje, czyli w co warto wyposażyć baterię kuchenną

  • Perlator

Perlator to  nakładka w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki baterii. Otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody, jednocześnie zwiększając objętość strumienia. Dzięki perlatorowi zużywamy mniej wody, ale nie odczuwamy tego na komforcie użytkowania.

(Perlator optycznie zwiększa strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Podczas mycia warzyw czy rąk nie poczujemy różnicy, a wodomierz pokaże oszczędność na poziomie 25-40%. Na zdjęciu bateria firmy Kuchinox)

  • Termostat

Bateria termostatyczna oprócz standardowych elementów charakterystycznych dla baterii (obudowy i wylewki) wyposażona jest dodatkowo w głowicę termostatyczną, która utrzymuje stałą temperaturę wody wypływającej. Termostat zainstalowany w baterii utrzymuje niezmiennie tę temperaturę, która została ustawiona, nie grozi więc nam nieoczekiwane oparzenie czy zimny strumień.

(Bateria kuchenna z termostatem jest szczególnie przyjazna dzieciom, które pomagają nam w pracach domowych. Dodatkowo możemy ją wyposażyć w praktyczną blokadę otwarcia gorącej wody, która chroni dziecięce rączki przed oparzeniami. Na zdjęciu bateria Ultra marki Deante)

  • Fotokomórka

Baterie wyposażone w fotokomórkę to baterie bezdotykowe – kran wyposażony w czujnik uruchamia strumień wody jedynie wówczas, gdy przystawimy do niego ręce. Tym samym ogranicza zużycie wody do niezbędnego minimum. W kuchni warto ją zastosować przy bateriach z dwiema wylewkami – wyższą do prac kuchennych, niższą do płukania rąk (patrz wyżej).

(Korzystając z baterii z fotokomórką nie dotykamy korpusu. Dzięki temu możemy opłukać ręce bez brudzenia kranu, co jest szczególnie częste podczas przygotowywania posiłków. Na zdjęciu bateria Oras Electra firmy Oras)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty