Start Arrow Artykuły PremiumArrow Baterie prysznicowe podtynkowe – wady i zalety

Baterie prysznicowe podtynkowe – wady i zalety

Lazienka-baterie-prysznicowe-podtynkowe-tytuloweEleganckie, dyskretne, funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości – takie właśnie są baterie łazienkowe podtynkowe. Nie dziwi więc fakt, że szturmem zdobywają rynek i zajmują miejsce w coraz większej liczbie polskich mieszkań i domów – również pod prysznicem. Rozważni użytkownicy mogą mieć jednak wątpliwości, czy podtynkowy prysznic, chociaż atrakcyjny wizualnie, nie wiąże się z większą awaryjnością i utrudnioną konserwacją armatury. Jak jest naprawdę? Jakie są mocne i słabe strony baterii podtynkowych? Sprawdzamy.

Baterie podtynkowe stylowa propozycja do nowoczesnej łazienki

Baterie prysznicowe podtynkowe to niewątpliwie jedna z ciekawszych propozycji do nowocześnie urządzonych wnętrz. Polecane są nie tylko do łazienek minimalistycznych i utrzymanych w stylu high-tech, które szczególnie doceniają maksymalny funkcjonalizm zawarty w prostej, oszczędnej formie. Świetnie sprawdzają się też w realizacjach skandynawskich, loftowych, a nawet luksusowych czy retro – wszędzie tam, gdzie armatura (z różnych względów!) ma pozostać dyskretna i subtelna. Również dlatego, by nie odwracać uwagi od innych elementów wyposażenia, które w aranżacji mają grać pierwsze skrzypce (np. w wyrazistych stylach eklektycznych, boho czy glamour).

Bogaty wybór wzorów i kolorów baterii podtynkowych sprawia, że z łatwością można je dopasować do każdej stylizacji. W dobrych sklepach z wyposażeniem łazienek, np. w lazienkaplus.pl, znajdziesz zarówno klasyczne modele chromowane, czarne, białe czy utrzymane w modnym ostatnio, połyskującym złocie, jaki i opcje mniej oczywiste – w kolorze starego mosiądzu, antycznej miedzi, różowego złota czy czarnego chromu.

Sama forma baterii również jest różnorodna. Obok modeli jednouchwytowych (ze wspólnym mieszaczem do ciepłej i zimnej wody) występują też modele dwuuchwytowe (z dwoma pokrętłami) – nowoczesne, choć swoją formą nawiązujące do tradycyjnie urządzonych łazienek. Warte uwagi są również baterie podtynkowe z termostatem, który pozwala kontrolować temperaturę wody, co przekłada się na większe oszczędności i nie jest obciążające dla środowiska.Lazienka-baterie-prysznicowe-podtynkowe-infografika-1

Prysznic podtynkowy – funkcjonalność i oszczędność miejsca

Armatura podtynkowa bez wątpienia jest najlepszą opcją do małej łazienki, również w bloku. Dzięki temu, że wszystkie większe elementy kryją się w ścianie, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, które w mikrołazienkach są na wagę złota. Na zewnątrz pozostają tylko dźwignia regulatora wody, maskownica i słuchawka lub deszczownica – w zależności od wybranej opcji wyposażenia (zestawy prysznicowe mogą być mniej lub bardziej rozbudowane).

Schowanie instalacji w ścianie nie tylko pozwala lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, ale też przedłuża trwałość baterii, bowiem elementy instalacyjne są mniej narażone na częsty kontakt z wodą i uszkodzenia mechaniczne.

Baterie podtynkowe prysznicowe – wygoda użytkowania

Ważną cechą, stawiającą baterie prysznicowe podtynkowe nieco wyżej niż baterie natynkowe, jest wygoda użytkowania. Brak wystających elementów sprawia, że ryzyko wystąpienia przypadkowych urazów podczas kąpieli jest zdecydowanie mniejsze (co ma znaczenie zwłaszcza w małych, ciasnych łazienkach).

Armatura podtynkowa jest też zdecydowanie wygodniejsza, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Mniej widocznych elementów oznacza mniej mycia i więcej wolnego czasu.

Baterie podtynkowe – montaż i konserwacja.

Jednym z niewielu problemów, które może generować bateria podtynkowa, jest jej montaż. Wbrew pozorom nie jest on bardzo skomplikowany, ale z pewnością zajmuje więcej czasu niż instalacja tradycyjnej baterii natynkowej. Wymaga też większego przygotowania, dobrego rozplanowania przestrzeni i wprawnej ręki, dlatego najlepiej zlecić go fachowcom, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu podobnych prac. Przy małej znajomości tematu działanie na własną rękę nie jest zalecane. Źle zamontowana bateria podtynkowa może nie działać prawidłowo i jest bardziej podatna na uszkodzenia. A to przekłada się na wyższe koszty wykańczania czy remontu domu, bo prace instalacyjne trzeba będzie wykonać od nowa.

Jak wygląda montaż zestawu podtynkowego prysznicowego? Całą instalację podtynkową trzeba schować w ścianie, w specjalnie wykutych bruzdach. Ich głębokość zależy co prawda od rodzaju baterii i zaleceń producenta, ale zazwyczaj nie są to duże wyżłobienia (armaturę podtynkową można przecież zamontować nawet w cienkich ściankach działowych). Wykute wgłębienia (po włożeniu instalacji) trzeba później zatynkować, wykończyć gładzią szpachlową, wyszlifować i pomalować farbą lub obłożyć kafelkami.

Zanim jednak dojdzie do montażu, trzeba sprawdzić wszystkie elementy armatury. Lepiej zawczasu upewnić się, że bateria nie ma żadnych uszkodzeń, a rurki doprowadzające wodę są szczelne (szczelność rurek warto też ponownie sprawdzić po skręceniu elementów armatury, przed tynkowaniem).

Armatura podtynkowa – podatność na uszkodzenia

Dobrej jakości baterie prysznicowe podtynkowe charakteryzują się minimalną awaryjnością. Głowica, czyli serce baterii ukryta jest w ścianie, więc nie działają na nią negatywne czynniki, przyspieszające niszczenie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, by armatura podtynkowa była wykonana z materiałów najwyższej jakości (podstawa to ceramiczna głowica) i pochodziła od dobrych i sprawdzonych producentów. Wtedy ryzyko zepsucia się urządzenia jest jeszcze mniejsze.

Warto o tym pamiętać, bo w przypadku ewentualnej awarii dostęp do poszczególnych elementów instalacji jest utrudniony. Nie obejdzie się bez zerwania kafelków i kucia ściany. Aby zmniejszyć uciążliwe skutki uszkodzenia baterii, poleca się zakup baterii wraz z boxem podtynkowym, który łatwiej zamontować, naprawić i zdemontować. Nie wymaga też wykonywania głębokich bruzd w ścianie.

Elementy podtynkowe lepiej kupować pojedynczo czy w zestawie?

Wybierając baterie podtynkowe, możesz zdecydować się na gotowy zestaw albo samodzielnie dobierać poszczególne elementy – deszczownice, natryski ręczne i przesuwane, dysze natryskowe itd.  Pierwsza opcja jest wygodniejsza, ale zdecydowanie zawęża wybór. Narzuca bowiem określony typ baterii i jej akcesoriów. Armatura podtynkowa konfigurowana indywidualnie zapewnia większą swobodę w podejmowaniu decyzji tutaj każdy element można dopasować do własnych potrzeb i aranżacyjnych wymagań łazienki. Czy jednak tak skompletowany zestaw, pochodzący też od różnych producentów, będzie można bez problemu złożyć i długotrwale użytkować? Jak najbardziej. Standardowo stosuje się bowiem gwinty przyłączeniowe ½ cala. Jeśli okaże się, że między poszczególnymi elementami występują jakieś różnice, dobry fachowiec z pewnością sobie z tym poradzi, stosując np. specjalne nyple hydrauliczne czy mufy. Nie wpływają one na wygląd baterii, ponieważ w całości chowa się je w ścianie.Lazienka-baterie-prysznicowe-podtynkowe-infografika-2

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 29, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty