Start Arrow Budowa domuArrow Betoniarka czy mieszarka? Co wybrac do mieszania chemii budowlanej na placu budowy?

Betoniarka czy mieszarka? Co wybrac do mieszania chemii budowlanej na placu budowy?

Mieszanie chemii budowlanej to nieodłączny element prac remontowo-budowlanych. Proces ten można usprawnić mieszarką ręczną, stacjonarną lub tradycyjną betoniarką. Które urządzenie wybrać?

Mieszadło napędzane wiertarką czy zestaw taczka plus szpadel – to metody mieszania chemii budowlanej dobre dla amatora jednorazowych remontów. Co w przypadku regularnej działalności remontowej i budowlanej? W takim przypadku lepiej postawić na dedykowane mieszaniu chemii elektronarzędzia.

Mieszarka ręczna, stacjonarna czy tradycyjna betoniarka? Które urządzenie wybrać?

Mieszarka ręczna, stacjonarna czy tradycyjna betoniarka? Które urządzenie wybrać?

Mobilne i wielofunkcyjne

Profesjonalne mieszarki ręczne to doskonałe wsparcie dla ekip-remontowo budowlanych, które oczekują od urządzenia wydajnej i komfortowej pracy. Dedykowane do mieszania większości rodzajów zapraw elektronarzędzia wyposażone w jedno lub dwa mieszadła, pozwalają na przygotowanie 30, a nawet 90 litrów jednorazowego zasypu.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
W przypadku mieszarek ręcznych ważną rolę odgrywa stosunek mocy silnika (około 1000-1600 W) do prędkości obrotowej i siły mieszania na końcu mieszadła. Warto też pamiętać, że chemia budowlana posiada różną gęstość i różny charakter wykorzystania, determinujący dobór mieszarki i samego mieszadła.

Wybierając mieszarkę, warto zwrócić uwagę na liczbę biegów i płynną regulację obrotów.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
Jeśli regulacja jest umieszczona w spuście, łatwiej nam wymieszać masę na kilka sposobów. Na przykład przy chemii 2w1 lub 4w1, gdzie z jednego jej rodzaju można uzyskać kilka różnych produktów w zależności od dawkowania wody i systemu mieszania.

Co ponadto? Istotny jest także wybór typu mieszadła. Niektóre mieszarki posiadają dwa mieszadła o przeciwbieżnym kierunku wirowania, co zapewnia maksymalną efektywność pracy przy niewielkim wysiłku oraz zapobiega efektowi obracania się wiadra. W mieszarkach jednowrzecionowych (z jednym mieszadłem) mieszadła są uniwersalne lub dostosowane do konkretnego typu materiału. Wtedy należy zwrócić uwagę, czy urządzenie wyposażono w system łatwej wymiany osprzętu.

Ciche i wydajne

Mieszarki ręczne pozwalają na efektywne mieszanie tak betonu, jak i farb, klejów, jastrychów, żywic i wylewek z wysoką efektywnością i niskim poziomem emisji drgań i hałasu (np. 2,0 m/s2 w przypadku mieszarek Collomix). Ich praca wymaga jednak stałego zaangażowania operatora
– w przeciwieństwie do mieszarek stacjonarnych.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
To urządzenia stworzone z myślą o bezobsługowym, szybkim, dokładnym i powtarzalnym mieszaniu nawet najbardziej skomplikowanych mieszanek. Z powodzeniem spisują się w drogownictwie, przemyśle, laboratoriach czy przy wykonywaniu posadzek przemysłowych.

Mieszarki stacjonarne różnią się pod względem typu napędu mieszadeł – te mogą być pasywne lub aktywne (a te z kolei jedno- lub dwuwrzecionowe na przekładni planetarnej). Modele wyposażone w zgarniacz brzegów sprawiają, że na dnie i krawędziach wiadra nie pozostaje cenna chemia. Jednorazowo urządzenia są w stanie obsłużyć 40-75 litrów substancji, a dzięki dodatkowym rozwiązaniom jak programator czasowy, użytkownik zyskuje stałe i powtarzalne efekty mieszania. Ciekawym rozwiązaniem są mieszarki dwusilnikowe.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
Mocniejszy silnik napędza mieszadło, a drugi porusza zbiornikiem w kierunku przeciwnym do obrotów mieszadła, co zapewnia maksymalnie szybkie wymieszanie obrabianego materiału.

Z myślą o dużych projektach

Tradycyjnych betoniarek również nie można wrzucić do jednego worka – te różnią się zarówno pod względem kształtu (kielichowe lub bębnowe), sposobu transportowania (stacjonarne, przenośne i samochodowe) oraz pracy. Za plus można uznać ich pojemność, za minus – przede wszystkim niską uniwersalność.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
Nie wymieszamy nimi kleju, wylewki, żywicy czy farby, podobnie jak szybkowiążącego betonu czy hydroizolacji. Po pierwsze nie zdążymy jej szybko opróżnić, a po drugie umyć przed wiązaniem materiału. Betoniarki są przystosowane do jednego typu substancji, a ich mycie zajmuje dużo czasu i pochłania dużą ilość wody.

Kluczową rolę w przypadku tradycyjnych betoniarek odgrywa ich pojemność – od stosunkowo niedużych ok. 80-litrowych, przez 100-150-litowe (2-3 taczki z jednorazowego mieszania) po urządzenia 300-litrowe, usprawniające pracę np. przy realizacji domu jednorodzinnego. Te ostatnie są wybierane głównie przez profesjonalne firmy budowlane. Z kolei betoniarki o pojemności 700 a nawet 1000 litrów to zupełnie inna kategoria produktów, dedykowanych projektom przemysłowym.

Istotnym elementem konstrukcji betoniarki jest wykorzystany wieniec. Ten występuje w trzech rodzajach:

 • Żeliwny – trwały, ale głośno pracujący.
 • Kompozytowy – lekki, połączony z kilku jednostek co sprawia, że uszkodzenie jednego elementu nie wymaga wymiany całego wieńca.
 • Tłoczony – wykonany z blachy i podatny na uszkodzenia, wiążące się z wymianą całego elementu.

Decydując się na wybór betoniarki tradycyjnej musimy mieć świadomość jej zalet, jak i ograniczeń. Te świetnie sprawdzą się przy dużych, wymagających każdorazowego przetworzenia jednego typu substancji projektach, ale nie pozwolą na pracę z wieloma typami materiału.

Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk:
Należy jednak pamiętać, że producenci chemii budowlanej mają w ofercie produkty coraz bardziej skomplikowane i wydajne – nieraz wymagające dwustopniowego procesu mieszania z kilkuminutową przerwą. W takim przypadku musimy postawić na urządzenia pozwalające na sprawne i dokładne mieszanie, często z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 18, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

 • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

 • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

 • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...