Start Arrow Budowa domuArrow Betonowanie w obniżonych temperaturach

Betonowanie w obniżonych temperaturach

Uważa się powszechnie, że w temperaturze poniżej 5 stop. C wykonanie robót betonowych wymaga zastosowania specjalnych środków. Zgodnie z instrukcją ITB nr 282 [1] za okres tak zwanych robót zimowych, w którym obowiązują wymagania tej instrukcji, przyjmuje się umownie czas od 15 października do 15 kwietnia. Do 15 października powinny być więc na rozpoczętych budowach zakończone przygotowania do robót zimowych.

W naszym klimacie roboty zimowe można prowadzić trzema metodami:

 • metodą zachowania ciepła przy lub bez stosowania środków przyspieszających wiązanie i twardnienie betonu (od +5 do -5 stop. C),
 • metodą podgrzewania składników (od -5 do -15 stop. C),
 • metodą zimnych składników (też od -5 do -15 stop. C).

Metoda zachowania ciepła polega na podgrzewaniu składników betonu do temperatury 40-60 !C i osłanianiu zabetonowanych elementów matami, plandekami itp. do czasu związania i stwardnienia betonu.

Metoda podgrzewania składników polega na użyciu deskowań o podwójnych ściankach, podgrzewanych parą lub gorącą wodą. Podgrzane jak w pierwszej metodzie składniki betonów umieszcza się w formach, a następnie formy podgrzewa się do czasu związania i stwardnienia betonu. W tym celu, po osłonięciu zabetonowanych fragmentów konstrukcji folią, plandekami itp. dmucha się pod taką osłonę ciepłe powietrze z agregatów grzewczych.

Metoda zimnych składników polega na używaniu – zamiast podgrzewania składników betonu, a więc wody i kruszywa – dodatków chemicznych. Metoda ta jest najczęściej stosowana przy zalewaniu betonem węzłów między elementami prefabrykowanymi. Bywa również spotykana przy betonowaniu stropów lub dachów.

U nas najczęściej wykorzystuje się metodę zachowania ciepła i dlatego będzie poniżej opisana; drugą i trzecią tutaj pomija się, zresztą są one szczegółowo ujęte w instrukcji ITB [1].

beton

Magazynowanie kruszywa

Kruszywa magazynowane na zewnątrz zaleca się zakrywać materiałem izolacyjnym, np.: matami słomianymi lub trzcinowymi, a następnie przykrywać folią dla zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi. Na jednej hałdzie powinno się składować kruszywo tylko jednej frakcji i jednego rodzaju. Należy też pamiętać, że im drobniejsze jest kruszywo, tym łatwiej ulega zawilgoceniu w razie braku zabezpieczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność w kruszywie domieszek ilastych, których nadmierna obecność w razie zamarznięcia może powodować pęcznienie betonu po ułożeniu go w deskowaniu i uszkodzenie zabetonowanej konstrukcji.

Przygotowanie stanowisk odbioru lub wytwarzania betonu

Jeżeli budowa jest zaopatrywana w beton towarowy przywożony „gruszkami”, to temperatura mieszanki betonowej w momencie jej ładowania do nich w wytwórni betonu nie powinna przekraczać 60 stop. C. Mieszanka betonowa w momencie wyładowania z „gruszki” nie powinna być chłodniejsza niż 30 stop. C. Pojemniki i inne urządzenia do odbioru mieszanki powinny być ocieplone.

W razie konieczności wytwarzania betonu na placu budowy, węzeł mieszania betonu powinien znajdować się w cieplaku, a kruszywo w silosie podgrzewa się wtedy za pomocą wężownic lub igieł parowych, parą dostarczaną z wytwornic pary, a wodę – w podobny sposób.

Wytwarzanie mieszanki betonowej i pielęgnacja betonu

W okresie zimowym nie należy stosować do betonu cementów hutniczych lub innych, których nie dopuszcza producent danej domieszki przeciwmrozowej (np. domieszka Sika Cim nie nadaje się do cementów glinowych), co trzeba sprawdzić w instrukcji stosowania domieszki. Należy stosować cement wysokokaloryczny o dużym cieple hydratacji (z literą R po oznaczeniu klasy, np. 42,5 R). Powinno się stosować z reguły co najmniej 350 kg cementu na m 3 betonu (sprawdzić w instrukcji dla danej domieszki). Dolna granica stosunku c/w nie powinna być mniejsza od 1,8. Nie zaleca się mieszanki o konsystencji półciekłej i ciekłej.

W celu otrzymania konsystencji plastycznej przy minimalnej ilości wody, zaleca się dodatkowo domieszkę uplastyczniająco-napowietrzającą. Nie zaleca się kruszywa o wysokim punkcie piaskowym (tzn. o dużej zawartości drobnego piasku). Temperatury składników betonu ustala się w zależności od kształtu i wielkości betonowanych elementów, rodzaju cementu i temperatury powietrza. Parametry te powinno określić laboratorium budowy w oparciu o instrukcję ITB nr 282 [1]. Domieszki chemiczne oferowane w sprzedaży będą podane w oddzielnym punkcie.

Po ułożeniu ciepłego betonu w deskowaniu i okryciu go matami itp. stopniowo będzie on tracił ciepło. Gdy jego temperatura spadnie poniżej 0 stop. C, powinien on już uzyskać wytrzymałość gwarantującą pełną mrozoodporność.

Wymagania techniczne związane z betonowaniem

Przy wykonywaniu konstrukcji monolitycznych w okresie zimowym powinno się przestrzegać następujących wytycznych:

 • szalowania drewniane lub metalowe należy oczyścić ze śniegu i lodu, a także posmarować środkiem antyadhezyjnym (tj. chroniącym przed przyczepnością betonu, np.: olejem maszynowym, ksylamitem, olformem),
 • złącza śrubowe szalowań należy zabezpieczyć smarami,
 • szalowania metalowe powinny być chronione przed korodującym działaniem niektórych domieszek chemicznych,
 • rusztowania pod szalowania powinny być oparte na legarach położonych na gruncie odpornym na powstawanie wysadzin mrozowych (np.: na piasku, żwirze); w przypadku gruntów wysadzinowych (np.: glin, iłów, piasków gliniastych) w miejscach ułożenia takiej podwaliny trzeba usunąć grunt rodzimy do głębokości minimum 50 cm i ułożyć podwalinę na warstwie gruboziarnistego piasku nasypanego w miejsce usuniętego gruntu; ponadto w miejscu podwaliny należy zabezpieczyć grunt przed głębokim przemarzaniem przez pokrycie go warstwą ocieplającą; ustawianie stempli i podwalin na warstwie śniegu i lodu (lub na świeżo nasypanym zamarzniętym gruncie) jest niedozwolone,
 • zbrojenie betonu należy oczyścić ze śniegu i lodu; w przypadku spodziewanych opadów śniegu należy osłonić niezabetonowaną część konstrukcji płytami, plandekami itp.; jeżeli tego nie zrobiono, to śnieg i lód spomiędzy zbrojenia najlepiej usuwać za pomocą podmuchu gorącego powietrza z agregatów grzewczych.

Autor: Andrzej Machalski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu