Start Arrow Budowa domuArrow Bezpieczna budowa domu – zanim wykonasz fundamenty

Bezpieczna budowa domu – zanim wykonasz fundamenty

Budowa domu jednorodzinnego nie wymaga wykonania badań geotechnicznych. Prawo Budowlane mówi, że projekt budowlany, składany do wniosku o pozwolenie na budowę powinien zawierać „w zależności od potrzeb” wyniki badań geotechniczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych. Kiedy ta określona „potrzeba” jest wskazana?

Aby uzyskać pozwolenie na budowę nie musimy najczęściej przekładać wyników badań geotechnicznych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych zalicza domy jednorodzinne, jedno- lub dwukondygnacyjne do pierwszej kategorii geotechnicznej, która obejmuje niewielkie obiekty budowlane w prostych warunkach gruntowych, dla których wystarczające jest jakościowe określenie właściwości gruntów.

Czy rzeczywiście badanie gruntów dla domów jednorodzinnych, niewielkich i lekkich, nie jest konieczne? Poprosiliśmy o poradę eksperta, dra inż. Krzysztofa Traczyńskiego z Zakładu Badań Geotechnicznych GEOTEST.

Po pierwsze: rodzaj gruntu

Grunty, na których budowane są domy jednorodzinne w większości przypadków mają wystarczającą nośność, by przenosić obciążenia budynku. Z kilkunastoletniej praktyki wiem jednak, że ocenienie, jakie dokładnie grunty występują w podłożu jest niezwykle istotne. Powinno się je poznać przed sporządzeniem projektu budowlanego lub nawet przed zakupem działki, by upewnić się, że budowa domu na danym terenie będzie możliwa.

Czy rzeczywiście jest to takie ważne? Tak, ponieważ w podłożu mogą występować grunty organiczne: torfy i namuły, które nie są w stanie przenieść nawet niewielkiego obciążenia. Słabe grunty występują zwykle na terenach, na których znajdowały się zbiorniki wodne: strumyki, rzeki itp. Bujna łąka na działce również świadczy o zaleganiu słabych gruntów.

Trzeba pamiętać, że obciążone grunty organiczne ulegają znacznym odkształceniom, na skutek czego fundamenty i całe budynku przemieszczają się.

Niebezpieczeństwem są również grunty nasypowe, czyli takie które zostały przez człowieka przeniesiona z miejsca, w którym powstały, na inne miejsce. Bez odpowiedniego zagęszczenia nie są odpowiednim podłożem pod budowę domu.

Grunty nasypowe spotkać można w różnego typu wyrobiskach i zagłębieniach terenu. Z doświadczenia również wiem, że zasłania się nimi defekty, utrudniające sprzedaż działki. Przeprowadziłem kiedyś badania na działce, na której pod warstwą luźno nasypanych gruntów nasypowych występowały grunty organiczne. Właściciel terenu zasypał niewielkie oczko wodne.

Bardzo często grunty nasypowe tworzą grunty spoiste -gliny, iły. Grunty takie trudno zagęszczają się a ponadto w kontakcie z wodą opadową łatwo uplastyczniają się. Podłoże z takich gruntów zupełnie się nie nadaje pod budowę.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Fundamenty domu: jak wykonać beton mrozoodporny? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-02-15 13:48:56

[...] prac przy ścianach fundamentowych należy pamiętać, że ich... więcej    Bezpieczna budowa domu – zanim wykonasz fundamenty Budowa Domu na glinie – fundamenty Zabezpieczenia domu przed wodą [...]

Jak uniknąć błędów podczas stawiania fundamentów? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-25 10:49:12

[...] Stawianie fundamentów to jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego ten proces należy zawsze zacząć od starannego i indywidualnego dopracowania wszystkich jego aspektów. Warto pamiętać, że do wszelkich prac związanych z fundamentami należy stosować odpowiedni i pewno jakościowo cement. Niewłaściwy dobór spowoduje obniżenie trwałości konstrukcji, powstanie usterek estetycznych, a także może podwyższać koszty budowy. [...]

Poznajmy rodzaje betonu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-15 08:46:53

[...] Beton to podstawowy budulec konstrukcyjny, z którego wykonana jest “podstawa” naszego domu, czyli fundamenty. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

  • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

  • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

  • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...