Start Arrow Wiadomości Arrow Bezpieczna instalacja wody użytkowej

Bezpieczna instalacja wody użytkowej

Ciepła woda używana do codziennych celów higieniczno-sanitarnych powinna mieć komfortową temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała. Przekroczenie jej poziomu może grozić poparzeniem skóry, dlatego należy przewidzieć odpowiednie zabezpieczenia w instalacji c.w.u. Jakie są ich rodzaje?

fot. Schell

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ciepła woda dostarczana do punktów poboru powinna mieć temperaturę w zakresie 55-60°C, co jest podyktowane ochroną przed rozwojem bakterii Legionella, które w takich warunkach przestają się namnażać. Natomiast za komfortową i bezpieczną temperaturę wody dla człowieka uważa się poziom 38-44°C. Takie parametry uzyskuje się zazwyczaj dzięki mieszaczom, w które są zaopatrzone armatury umywalkowe czy prysznicowe, jednak nie zawsze jest to pewna ochrona. Ryzyko oparzenia wodą o zbyt wysokiej temperaturze dotyczy w szczególności osób starszych czy dzieci, dlatego instalacje wodne z zasobnikiem powinny być koniecznie zaopatrzone w zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą. W zależności od potrzeb można wybrać zawór termostatyczny montowany w punkcie poboru, tuż przed armaturą czerpalną, lub bezpośrednio w armaturze. Najbardziej nowoczesną odmianą są baterie elektroniczne z funkcją ograniczania temperatury, które umożliwiają jej bardzo precyzyjną regulację.

W jakich instalacjach zabezpieczenia są konieczne?

Magazynowana w zasobnikach woda nie może mieć niższej temperatury niż 55 – 60°C, ze względu na ryzyko namnażania się niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii Legionella, jednak nie gwarantuje to całkowitej ich eliminacji. Dlatego instalacje powinny być ponadto okresowo poddawane dezynfekcji metodą termiczną, w temperaturze 70°C, w których giną szkodliwe mikroorganizmy. Ten zakres temperaturowy jest jednak niebezpieczny także dla człowieka. W kontakcie z wodą o temperaturze wyższej niż 50°C skóra ulega uszkodzeniom, od bolesnego zaczerwienienia aż po groźne poparzenia. Największe ryzyko generują układy, w których woda podgrzewana jest starego typu kotłami stałopalnymi bez automatyki czy kolektorami słonecznymi, w których woda może być w niekontrolowany sposób podgrzewana do bardzo wysokich temperatur. W instalacjach solarnych wręcz dąży się do możliwie maksymalnego podgrzewu wody. Niekiedy temperatura wody w zasobniku solarnym może sięgać nawet poziomu 95°C. We wszystkich tych przypadkach konieczne jest stosowanie urządzeń, które pozwalają ograniczyć temperaturę ciepłej wody w punkcie poboru. Optymalnym rozwiązaniem mogą być zawory regulacyjne z termostatem, które montuje się tuż przed punktem czerpalnym zamiast tradycyjnego zaworu kątowego. Nie tylko regulują ilość, lecz także temperaturę wypływającej wody. Bardziej zaawansowanym zabezpieczeniem są elektroniczne baterie z termostatem, jak np. SCHELL XERIS E-T, które umożliwiają bardzo precyzyjne ustawienie temperatury wypływającej wody.

Dlaczego warto stosować baterie termostatyczne?

fot. Schell

Kontakt z gorącą wodą może nastąpić podczas zwykłych codziennych czynności i może być spowodowany np. nieuważną obsługą armatur jednouchwytowych czy wahaniami ciśnienia zimnej wody w instalacji. Dlatego we wszystkich miejscach, w których od armatur oczekuje się bardzo łatwej, bezpiecznej i bezawaryjnej obsługi, można zamontować baterię na podczerwień SCHELL XERIS E-T z wmontowanym termostatem, który blokuje na stałe temperaturę wypływającej wody do komfortowego poziomu 38°C. W razie potrzeby parametr ten można obniżyć za pomocą poręcznej dźwigni na boku korpusu. Termostat chroni także użytkowników przed skutkami awarii wodociągu – w momencie braku dostaw zimnej wody automatycznie odcina dopływ. Nastawa temperatury na termostacie nie wyklucza możliwości dezynfekcji termicznej w temperaturze powyżej 70°C. Woda wewnątrz baterii przepływa przez komponenty z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które izoluje przed wysokimi temperaturami, dzięki czemu obudowa ma zawsze komfortowo niską temperaturę w dotyku. Elektroniczne armatury oferują ponadto inne funkcje, które ułatwiają zachowanie higienicznej czystości instalacji, jak np. płukanie antystagnacyjne, które jest uruchamiane po upływie 24 godzin od ostatniego użycia. Bezawaryjność rozwiązania gwarantuje solidny, metalowy korpus z wysokiej jakości mosiądzu i starannie przemyślana technologia wkładowa.

Dodane przez: E.C.H.O. COMMUNICATIONS

E.C.H.O. COMMUNICATIONS
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 14, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: woda i kanalizacja w domu