Start Arrow Budowa domuArrow Bezpieczny tynk na lata

Bezpieczny tynk na lata

Niezależnie od tego, jakie zastosujemy tynki wewnętrzne czy zewnętrzne, cienko czy grubowarstwowe, i jakie w nich zastosowano spoiwo wiążące, to efekt końcowy będzie taki sam. A zatem należy wybrać najtańsze rozwiązanie – twierdzą eksperci ze Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.

Najbardziej destrukcyjnym czynnikiem powodującym uszkodzenia murów jest woda. Dlatego, tak jak przed zaprawą murarską, tak i przed tynkami stoi zadanie ochrony konstrukcji murowej przed dostępem wody. A kiedy z różnych przyczyn doszłoby do jej zawilgocenia, tynk powinien umożliwić odprowadzenie wody poza obręb muru.

Tradycyjne tynki są wielowarstwowe. W starożytnym Rzymie stosowano tynki 7-warstwowe, a w zachowanych miejscami fragmentach tynków starożytnej Grecji doszukano się nawet 11 warstw.

W tynkach wielowarstwowych szczególną rolę odgrywa granulacja piasku, która zmienia się z warstwy na warstwę. Od granulacji piasku zależy średnica tworzących się w tynku kapilar. Kapilary o największych średnicach występują tuż przy murze (warstwa obrzutki), a najmniejsze w warstwie gładzi. Tradycyjne tynki wielowarstwowe, które wykorzystują zjawisko podciągania kapilarnego cieczy są naturalną pompą ssącą odciągającą wilgoć z murów. Ale nie tylko. Pierwsza warstwa, bardziej porowata niż pozostałe, jest doskonałym miejscem do magazynowania soli (jeśli takie występują w murze) bez uszkodzenia tynku. Kolejne warstwy są bardziej elastyczne (rośnie ilość wapna), a przez to są one zdolne do kompensowania naprężeń pojawiających się przy rozroście kryształów soli. Zapobiega to powstawaniu pęknięć tynku.

(Schemat magazynowania soli w tynku umożliwiony przez wielowarstwową i zróżnicowaną strukturą tynku tradycyjnego. Mechanizm wykorzystywany w nowoczesnych tynkach renowacyjnych.)

(Schemat magazynowania soli w tynku umożliwiony przez wielowarstwową i zróżnicowaną strukturą tynku tradycyjnego. Mechanizm wykorzystywany w nowoczesnych tynkach renowacyjnych.)

Gdy po latach funkcjonowania opisanego mechanizmu wyczerpią się zdolności do dalszego magazynowania zanieczyszczeń, należy tynki skuć do podłoża i położyć je od nowa.

Warto również zauważyć, że współczesne tynki renowacyjne są wielowarstwowe. Oczyszczanie przez nie bardzo zasolonych murów,
wykorzystuje opisany powyżej mechanizm. Zwiększanie ilości wapna w kolejnych warstwach tynku ma również inny skutek. Każda
kolejna warstwa jest coraz bardziej przepuszczalna dla pary wodnej. Zapobiega to tworzeniu się stref kondensacyjnych. Wapno daje efekt samoleczenia się tynku. Oznacza to, że tynki wapienne i cementowo-wapienne mają szczególną zdolność do zasklepiania się drobnych nieszczelności powstałych w trakcie eksploatacji budynku.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...