Start Arrow Budowa domuArrow Biały nalot na elewacji z klinkieru

Biały nalot na elewacji z klinkieru

Mam elewację z różnych materiałów, niektóre fragmenty ładnie wyeksponowane są klinkierem. Ale zauważyłem, że po zimie pojawił się na nich biały nalot. Czy można go usunąć? Co polecacie?

Czytelnikowi odpowiada Krzysztof Omilian z firmy Röben:

Aby skutecznie radzić sobie z wykwitami, w pierwszej kolejności należy poznać przyczyny ich powstawania. Pojawienie się wykwitów jest wynikiem rozpuszczania się soli, zawartych w klinkierze lub zastosowanej zaprawie. Pod wpływem działania wody lub wilgoci, rozpuszczone sole są wymywane na powierzchnię muru, tworząc białe zacieki. Procesom tym sprzyja brak skutecznej wentylacji konstrukcji ściany, a tym samym gromadzenie się wilgoci w jej wnętrzu.

(fot. Röben)

(fot. Röben)

Jak uniknąć wykwitów?

Zastosowanie odpowiedniej zaprawy do klinkieru jest pierwszym krokiem w walce z wykwitami. To najczęściej niewłaściwy dobór zaprawy jest przyczyną pojawiania się białego nalotu. Przeciwdziałanie wykwitom związane jest również z odpowiednią budową i eksploatacją budynku. Jak już wspomniano wcześniej, nieskuteczna wentylacja także przyczynia się do ich powstawania. Z tego względu, aby uniknąć problemu wykwitów, powinno się zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji ściany. Odprowadzanie wilgoci uniemożliwi wypłukiwanie soli. Konieczne jest także zabezpieczenie warstwy osłonowej przed przedostawaniem się wody do jej wnętrza, głównie dzięki szczelnym połączeniom murarskim oraz fachowo wykonanym obróbkom blacharskim.

Jak usunąć wykwity?

Przede wszystkim należy najpierw zlikwidować przyczynę ich powstawania, czyli zabezpieczyć ścianę przed wilgocią. Po uszczelnieniu problematycznych miejsc, można rozpocząć oczyszczanie powierzchni elewacji z wykwitów, stosując specjalne preparaty. Dodatkowo klinkierową ścianę można zaimpregnować środkami hydrofobizującymi, powodującymi, że woda opadowa spływa po powierzchni, nie przenikając do wnętrza muru.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu